Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) подписа кредитна линия с Пощенска банка за заем от 15 милиона евро, съобщиха от банката.

Заемът има за цел да оптимизира енергийната ефективност на индустриалните предприятия в страната. Кредитната линия се отпуска по линия на ЕБВР по програмата за „Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници".

Подписването на споразумението за кредитната линия бе коментирано от Джеймс Хислоп, директор на ЕБВР за България. В думите си Хислоп подчерта, че отпускането на кредитната линия е продължение на успешното сътрудничество с Пощенска банка по първата кредитна линия от 2004 г., с чиято помощ е популяризирала ползата от ефикасното използване на енергия, подпомагайки намаляването нивата на замърсяване чрез редуциране на въглеродните емисии. Нещо повече, благодарение намаляването на енергийните отпадъци, бизнесът може да редуцира разходи, като успоредно с това става по-конкурентноспособен - фактор, който е особено важен за България с оглед на присъединяването й към ЕС, допълни Хислоп.

Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка, заяви, че този вид кредитиране е съществен за подобряване на енергийната ефективност на частния индустриален сектор. Заемът също така ще насърчи инвестициите в алтернативни мощности с възобновяема енергия като водноелектрически централи и въздушно-енергийни генератори, каза още г-н Ягодин. Като предоставя възможности за иновативни решения, Пощенска банка ще помогне на българския бизнес да повиши конкурентоспособността си в Европейския съюз и същевременно ще съдейства дейността му да бъде по-безопасна за околната среда, добави той. 

Началото на програмата бе поставено през 2004 г. от ЕБВР заедно с Фонда за извеждане от експлоатация на АЕЦ Козлодуй и Министерството на Икономиката и енергетиката чрез Агенцията за Енергийна Ефективност. През 2004 г. заем от 5 милиона евро бе отпуснат на динамично развиващата се Пощенска банка, чрез който редица частни индустриални предприятия намалиха значително загубата на енергия или стартираха много по-ефективно енерго-производство.

Първоначално рамковото споразумение обхвана шест български банки, на които ЕБВР отпусна общо 50 млн. евро. През 2006 година ЕБВР разшири проекта, като одобри допълнително 55 млн. евро по същата програма. Финансирането е допълнено от 20 млн. евро безвъзмездна помощ от Фонда за извеждане от експлоатация на АЕЦ Козлодуй, основан през 2000 г. и администриран от ЕБВР.

В рамките на споразумението, банките участници, сред които е Пощенска банка, получават средства от ЕБВР, с които финансират индустриални предприятия от частния сектор. Предприятията ще използват средствата за подобряване на енергийната ефективност, например посредством въвеждането на по-добра енергийна консумация, автоматизация, контрол и системи за топлинно възстановяване, както и насърчаване използването на възобновяващи енергията технологии.

Успешните проекти за възобновяване на енергията получават безвъзмездно финансиране в размер на 20% от заема, отпуснат от банките участници в проекта. Компаниите, които изпълнят успешно проекти за енергийна ефективност получават 7.5% от заема от Фонда за извеждане от експлоатация на АЕЦ Козлодуй, финансиран от Европейската общност, Австрия, Белгия, Дания, Франция, Гърция, Ирландия, Холандия, Испания, Швейцария и Великобритания.

ЕБВР е най-големият инвеститор в България с над 1.3 млрд. евро, вложени в проекти в цялата страна. Чрез многобройните си партньори, банката е инвестирала над 5.4 млрд. евро в проекти в България.
ЕБВР цели да подпомага процеса на преминаване от централно планова към пазарна икономика в страните от централна и източна Европа.