Саудитска Арабия може да емитира  най-големия дълг в историята на Близкия изток. Арабската страна обмисля да пусне облигации на стойност 15 милиарда долара през тази година, съобщава агенция Bloomberg, позовавайки се на информирани източници.

Според изданието, Рияд е бил окуражен от високия инвеститорски интерес към облигациите на съседен Катар. Припомняме, че преди 5 дни именно Катар пое дълг от 9 милиарда долара, което към момента е най-големият в историята на региона.

Това обаче може скоро да се промени, ако Саудитска Арабия осъществи намеренията си. А именно – да повтори примера на Катар с емитирането на пет-, десет- и трийсетгодишни облигации. Обмисляното количество е между 10 и 15 милиарда долара.

Катар пое най-големия дълг в историята на Близкия Изток

Катар пое най-големия дълг в историята на Близкия Изток

Доха емитира еврооблигации за $9 милиарда

Правителствата на 6-те страни от Съвета на страните от Персийския залив, сред които и тези на най-големите икономи Саудитска Арабия и ОАЕ, масово се обръщат към капиталовите пазари като нов приходоизточник след спада в цената на петрола, довела до бюджетни проблеми. Така освен Катар, и Абу Даби привлече успешно 5 милиарда долара през април.

Въпреки че финансовият министър на Саудитска Арабия не се е изказал по въпроса, източници на изданието твърдят, че банките  в страната са били поканени да участват в емитирането на облигациите.

Така изглежда, че Рияд ще пристъпи към първия си заем от поне 15 години насам в опит да запълни дупката от 100 милиарда долара в бюджета си.