Коридорите за солидарност на Европа са канал за внос в рамките на Европейския съюз, но не не функционират в нашата полза. България, Румъния, Полша, Унгария, Чехия и Словакия са "най-големите потърпевши" от този безмитен внос на украински продукти, като за нашата страна вносът на слънчоглед представлява "сериозен проблем", а за другите - вносът на царевица и пшеница. Това заяви в Добрич заместник-министърът на земеделието Георги Събев, цитиран от БТА.

В България има по-голям внос на пшеница от обикновено от Украйна, но при слънчогледа ситуацията е несравнима. В рамките само на една година ръстът е от над 20 пъти - от 37 000 тона през 2021 година до над 830 000 тона през 2022 г., уточни той. Според Събев коридорите за солидарност "ще продължат, докато военният конфликт продължава", което е "още един повод ние да искаме по-сериозни мерки и подкрепа, защото не виждаме края на конфликта". Дори след приключването му не е ясно дали ситуацията ще се върне към състоянието отпреди 24 февруари 2022 г., каза още той.

Събев заяви, че миналата седмица се е срещнал с комисаря по земеделието Януш Войчеховски в Брюксел и е изразил позиция, че предвидените за България 16,75 милиона евро от земеделския резерв не са достатъчни да покрият разходите, които българските земеделски производители трупат вследствие на натиска от украинския внос.

"Комисарят пое ангажимент да прегледа това, което е предложено в регламента. Имам уверение от партньори от Румъния, че също ще настояват за увеличение на този финансов ресурс, защото те също го намират за недостатъчен. Надявам се, че Европейската комисия ще се вслуша в нашия призив", каза заместник-министърът.

Зърнопроизводители протестират срещу вноса на зърно от Украйна

Зърнопроизводители протестират срещу вноса на зърно от Украйна

Земеделските производители недоволстват и срещу европейския План за възстановяване

Проекторегламентът на Европейската комисия предвижда от земеделския резерв да бъдат заделени общо 56 милиона евро, от които 29 милиона са за Полша, 16,75 милиона са за България, а 10 милиона - за Румъния.

По думите му има възможност финансовият ресурс от земеделския резерв на Европейския съюз да бъде увеличен със съфинансиране от националния бюджет, но дори тогава той няма да бъде достатъчен за покриване на всички разходи на земеделците и потенциалните загуби, които те ще генерират през идните месеци, "защото новата реколта идва, а складовите помещения са пълни".

Заместник-министърът сподели, че е предложил на Войчеховски да се обмисли въвеждането на такса за вход в Европейския съюз или съпровождане на превозните средства, транспортиращи стоки от Украйна.

"Притесненията, които изрази европейският комисар, са, че това противоречи на принципа за свободно движение на стоки в рамките на Европейския съюз", коментира Събев.

Земеделското министерство е в контакт с българските зърнопроизводители, които планират протести между 29 и 31 март. Той смята, че МЗХГ подкрепя исканията, но протестните действия не са законни.

ЕК компенсира с 16 млн. евро родните зърнопроизводители

ЕК компенсира с 16 млн. евро родните зърнопроизводители

Земеделците обаче не очакват помощта да ги спаси от фалити