Търг за банка, в която да бъдат вложени, получените от приватизацията на ЕВН 93 млн. лв., обяви Държавната консолидационна компания (ДКК). Енергийното дружество бе приватизирано през БФБ в средата на декември.

Банките ще могат да подават оферти до 18 януари. Изискването към тях е през последните 5 г. да са предоставяли услуги на държавни дружества и на фирми, занимаващи се с придобиване и управление на български и чуждестранни компании. С по-голяма тежест обаче ще бъде предложението за годишен лихвен процент.

Депозитът за парите ще е със срок до 30 май. В офертите на банките трябва да има съгласие за удължаване на договора при не по-лоши условия за суми от 50 до 200 млн. лв. Те могат да дойдат от приватизацията на държавните дялове в ЧЕЗ и Е.ОН. Тези дялове бяха апортирани в ДКК в началото на миналия месец и по този начин бе избегнато наливането на парите в Сребърния фонд.
Парите ще влязат в бюджета след като ДКК вземе решение за раздаване на дивидент.

Проблемът с управлението на държавните пари от частни банки се разрази с по-голяма сила в края на миналата година. Тогава икономическият министър Трайчо Трайков обяви, че ще направи проверка, кога за последно са правени търгове за управлението на парите на БЕХ. Известно е, че голяма част от парите в държавната енергетика се управляват от  КТБ.

Според Симеон Дянков, който за първи път оповести информацията през 2010 г., 64% от парите на държавните фирми са се държали от 3 банки с 9% пазарен дял, сред които и КТБ.

Тогава финансовият министър обеща банките, които управляват държавни пари, да се избират чрез конкурс, но в крайна сметка бяха публикувани само насоки за избора на банка.