За създаването на нова ислямска мегабанка ще работят Турция, Индонезия и Ислямската банка за развитие. Новата институция трябва да служи като централна банка за ислямските кредитори, заяви турският вицепремиер Али Бабаджан по време на икономически форум в Турция, пише в. Hurriye, цитиран от darikfinance.bg.

"Турция е готова да вложи 300 млн. долара от капитала в създаването на банката", каза Бабаджан по време на събитието като допълни, че целта на банката е да помогне на ислямските кредитори да управляват международните парични потоци.

Новата финансова институция, която трябва да има статут, подобен на този на централна банка, ще може също така в бъдеще може да включва и възможности за инвестиционно банкиране, допълни Бабаджан.

По думите му представителите на Индонезия също имат намерение да осигурят 300 млн. долара за начинанието.

Няколко частни банки вече са заявили, че искат да се включат в създаването на новия финансов регулатор, които трябва да бъде конкурент на Европейската централна банка и американския Федерален резерв.

Според Бабаджан последната международна финансова криза е показала, че "безлихвените финансови методи са много по-надеждни, много по-стабилни, много по-силни".

Тъй като ислямът забранява лихварството, банките, които следват Шериата спазват правилата на т. нар. "сукук". Когато дават кредит, те поемат риск наравно с длъжника, сключвайки договор за дялово участие в печалбите или загубите.

Бабаджан добави, че в момента има над 300 ислямски финансови институции в 75 държави по света.