Заплатите в САЩ се повишиха най-много за последните 10 години в поредния знак за добрата форма американската икономика.

Заплатите и бонусите се повишиха с 0.9% през третото тримесечие, което е значително над очакваните 0.5%. Разходите за възнаграждения нараснаха с 0.4%.

Заплатите скочиха с 3.1% на годишна база, което е най-голямото увеличение от 10 години, пише Reuters.

Индексът на разходите за труд, който измерва заплатите и бонусите на работниците, нарасна с 0.8% за периода, надхвърляйки очакванията на икономистите, анкетирани от Refinitiv.

Увеличението на заплатите е липсващата връзка в икономиката, откакто започна възстановяването в средата на 2008 г. Средните почасови доходи нарастват стабилно, но остават под нивото от 3%, заради разхлабения трудов пазар.

Въпреки това равнището на безработица е сега 3.7%, най-ниското от 1969 г. насам, а натискът върху заплатите расте. Федералният резерв увеличава лихвените проценти в опит да предотврати бъдещия инфлационен натиск, въпреки че предпочитаната инфлация на централната банка нарасна само до 2.5% през третото тримесечие.

Общият размер на компенсационните разходи за градските работници нарасна с 2.8%, частично намален от малкия ръст на разходите за възнаграждения, който се повиши с 1.9% за 12-месечния период, завършващ през септември.

Работодателите търсят мерки извън заплащането, за да задържат работниците, но може би трябва да започнат да увеличават заплатите, за да привличат и задържат таланти.

В допълнение към стеснения трудов пазар различни щати, общини и частни компании, въведоха минимални увеличения на заплатите, добавяйки към инфлационния натиск.