От гласуването на референдума за излизане на Великобритания от Европейския съюз през юни 2016 г. паундът загуби около 15% от стойността си срещу останалите валути. Трейдърите продават валутата, тъй като се опасяват от перспективите пред икономиката на страната. Но все пак има и икономисти, които виждат потенциала от големия спад, пише The Economist.

Тъй като произведеното във Великобритания вече има по-конкуретна цена в чужбина, икономиката ще се ребалансира и ръстът ще се води от експорта, а не от разходите на потребителите, гласят надеждите. За съжаление обаче, обезценяването на паунда най-вероятно ще остане в историята като едно от най-малко успешните, коментира изданието.

През по-голямото време от последните три века, Великобритания имаше търговски излишък. Най-големият е бил през 1881 - на върха на Британската империя - 6% от брутния вътрешен продукт. В последните години обаче страната записва голям дефицит.

Предишните случаи на обезценяване на валутата наистина помогнаха за преориентиране на икономиката. През 1967, когато Харълд Уилсън обезцени паунда срещу долара, уверявайки, че "паундът в джоба им" не е загубил стойност, последва скок в износа. Този път условията отново изглеждаха подходящи - въпреки протекционистката реторика на Доналд Тръмп, световната търговия расте. Въпреки това обаче компаниите отговориха смирено на обезценяването и стойността на износа се е увеличила съвсем малко. През второто тримесеие на годината търговският дефицит бе незабележимо по-нисък от средните нива за последните пет години.

Каква е причината? На първо място компаниите използват международна верига за доставки и разчитат много на части от чужбина. Така че с ръста на износа, расте и вноса.

Освен това икономиката на Великобритания е насочена към производство на продукти с висока добавена стойност - като лекарства, например. Купувачите на тези стоки и услуги не са особено чувствителни към промяна на цената - т.е. купуват колкото им трябва, като цената не определя обема.

Разбира се, не всички индустрии работят по този начин - например туризмът. Днес доларът купува повече обиколки с Лондонското око. През юни чужденците, включително бизнесмени, посетили Великобритания, са се увеличили със 7% на годишна база. Но, оказва се, те икономисват средства и като цяло разходите им в паундове не са по-високи, отколкото преди. Те просто се възползват от по-евтината валута, за да похарчат по-малко пари за ваканцията си.

Оптимистите твърдят, че ползите от обезценяването ще се появят след повече време.

В случая със сладоледената индустрия обаче изглежда, че компаниите не бързат. Въпреки че приходите от износ растат, това може да бъде обяснено с факта, че по-слабият паунд и същото количество продадена стока водят до по-високи приходи в същата валута. През първата половина на 2017 компаниите са изнесли същото количество сладолед, както година по-рано. Така изглежда, че компаниите просто използват слабия паунд, за да повишат печалбите си, а не да търсят нови пазари.

Ситуацията е същата навсякъде в частния сектор. Печалбите са на близо до рекордни нива, но инвестициите стоят на едно място. През миналата година компаниите в нефинансовия сектор са добавили нови 74 милиарда паунда в сметките си - абсолютен рекорд.