Може би и вие мислите за новия си смарт часовник като за нов, модерен продукт, който ви осигурява немислими доскоро удобства. Но дали е така? Знаете ли кога е създаден първият смарт часовник? А кой е неговият предшественик? Прочетете тази кратка история, за да опознаете по-добре своето любимо устройство.

Миналия век

За да се стигне до идеята за смарт часовник е трябвало да се случат много нови открития. Първото от тях е през далечната 1972 година (да, преди повече от 50 години!). Тогава се появява Hamilton Pulsar - един от първите ръчни дигитални часовници. Това е моментът, в който компютрите реално стават съвсем миниатюрни - толкова, че да влязат в корпуса на ръчен часовник. По същото време се появява и друг - часовникът с калкулатор Calcron, който включва не само процесор за часовник, но и деветцифрен дисплей за изчисление.

Десетина години по-късно, през 1983 година, излиза и друг тип предшественик на днешния smartwatch. Това е Seiko Data 2000, който успява да побере още по-невероятни възможности за времето си в този малък корпус. Той може да съхранява две бележки от по 1000 знака всяка, като същевременно може да бъде прикрепен към клавиатура, която върви в комплект с часовника с цел улесняване на писането.

Снимка 640274

Източник: Wikimedia Commons

Година по-късно Seiko прави нова революция в дигиталните часовници със своя RC 1000: той може да се свързва с персонален компютър. И нововъведенията на този бранд не спират дотук. През 1990 г. компанията пуска Receptor MessageWatch - ръчен часовник, който може да получава модерните по онова време пейджър съобщения. През 90-те години този тип "ръчни компютри" започват да предлагат все по-сложни възможности за съхранение на данни и все по-дълъг живот на батерията. И еволюцията продължава с бързи темпове.

След 2000 година

Първите умни часовници, близки до днешните, се появяват в началото на новото хилядолетие. В началото те са базирани на технологията на Microsoft Smart Personal Objects Technology (SPOT или Технология за умни лични устройства). Първите часовници SPOT са представени от Fossil и Suunto през 2004 г. Това са първите истински смарт часовници, които могат да получават новини, метеорологични и борсови актуализации, както и имейли и незабавни съобщения. За тази цел в тях са вградени предаватели с честотна модулация.

И все пак продуктите от категорията придобиват истинска популярност чак около 2010 г. Като за начало, часовниците Apple Watch, пуснати през 2013 г., започват да завземат все по-голям дял в пазара на мобилни компютри. В отговор на предизвикателството, през 2014 г. Google разработва мобилната операционна система Android Wear.

Смарт часовниците днес

Ясно е, че 50 години по-късно смарт часовниците са много по-различни. Днес те могат да проследяват, съхраняват и предават разнообразни данни за потребителя. Освен да показват часа, времето и друга важна ежедневна информация, те могат да се свързват с други умни устройства, да приемат и предават данни, да улесняват използването на телефон, компютър и дори системи за умен дом. Могат също така да снемат биометрични данни, да следят физическото състояние, дори да забелязват потенциални опасности за здравето. Те се превръщат във важни ежедневни асистенти в най-важните за нас дейности и грижи за здравето.