В момента има ясна регламентация на COVID зоните - да концентрират диагностика и да освободят джипитата да не се смесват потоците от пациенти, заразени с коронавирус при тях. В това увери заместник-министърът на здравеопазването Димитър Петров пред БНТ.
В момента има 46 регистрирани COVID зони и той не очаква в рамките на 2 седмици да станат около 150, които ще бъдат достатъчни за страната. В най-малките населени места няма джипита, а идват няколко пъти в седмицата по график, посочи зам.-министърът. Антибиотик не се пие от всеки болен, положителен от COVID-19, нито се правят мускулни хепарини, подчерта той.
По думите му навсякъде, където има медицински центрове, отговарящи на изискванията, могат да сключат договори за работа в неблагоприятни условия. Има достатъчни стимули COVID центровете да работят, но това не изключва общопрактикуващите лекари да не лекуват пациентите, с които са с по-леки заболявания дистанционно, каза Петров.
Във връзка с безплатните лекарства за COVID-19, той увери, че всички аптеки, които имат договор с НЗОК могат да отпускат безплатни лекарства. До 3 лекарства могат да се напишат на една рецепта. Проблем може да има с нискомолекулните хепарини, за които в цял свят има дефицит. МЗ е направило допълнително искане за зареждане в 6 болници. Петров увери, че с останалите лекарства в аптеките няма проблем.
По отношение на акцията на ГДБОП в Четвърта и Първа градска болница, той каза, че не може да каже повече по темата. Щом има сигнали, МЗ приветства такива проверки. Изключително неприятно е подобно нещо, но такива сигнали има и в други държави. Очакваме допълнителна информация, но водим кореспонденция със съответните органи, каза още Димитър Петров.