Болницата в Белоградчик е със задължения около 800 хил. лв., като 500 хил. се дължат на доставчици, а 300 хил. лв. са за персонала, съобщява БТВ.
Поради недостиг на финансиране, лечебното заведение е заплашено от затваряне. Медицинските работници не са получавали заплати от август миналата година и вече обмислят колективната си оставка.
Според управителя на лечебното заведение Лилия Трифонова, болницата работи само на аванс, като се издържа единствено от преминалите болни по здравна каса. По думите ѝ работниците, които напускат завеждат дела срещу лечебното заведение и по този начин се запорират сметките ѝ, което създава допълнителни проблеми.
Припомняме, преди месец, медици и врачани блокираха за час възлов булевард в града. Това бе десетият ден, в който хората протестират по този начин в защита на Врачанската болница. Протестиращите заявиха, че въпреки обещанията за спешни мерки, няма реални оздравителни действия на лечебното заведение.
Припомняме, на среща с ръководството и представители на болницата и на общината, зам.-здравният министър Лидия Нейчева заяви, че медиците могат да си получат изработените заплати и се ангажира с възнаграждението им за следващия месец.
Здравната система на страната ни е неефективна. Това е заключението от критичния доклад на Европейската комисия за оценка на здравния ни статус от края на ноември.
Текущите разходи за здравеопазване на глава от населението са се удвоили от 2005 до 2015 г. в номинално изражение, като изпреварват общия икономически растеж.
Според данните, през 2015 г. България е изразходвала за здравеопазване 1 117 евро на глава от населението, което е по-малко от половината от средното за ЕС (2 797 евро).
Арахангел Михаил
на 04.12.2017 в 15:11:56 #2Текущите разходи за здравеопазване на глава от населението са се удвоили от 2005 до 2015 г. в номинално изражение, като изпреварват общия икономически растеж. =============================================== Броят на докторите милионери - също! Ам'чи що така?
ulian-mladenow
на 04.12.2017 в 14:38:40 #1Основния проблем на болницата е като на цялата държава... Липсват хората, населението, няма ги.... Отидоха си, част са концентрирани в София, а останалите в чужбина. Няма как тя да функционира ако няма хора, тоест няма достатъчно които да ползват услугите и,,щасамо останали шепа пенсионери и огромно количество цигани, без дори да са чували думата осигуровка. Когато ги няма хората, няма текучество, няма приходи и се обезсмисля съществуването и, за съжаление. Причината за липсата на хората е че няма работа, а това което го има като такава е ниско платена, недостатъчна да се издържа сам самичък човек, който не плаща наем.... Ами ако има дете и жена или и болен възрастен роднина със 200 лв пенсия....? Да говорят колкото искат "държавата да я спаси".... Това е било по едно друго време преди 30 години... Сега вече не, защото ако имаше държава нямаше да се стигне до момента хората да ги няма. Няма как да поддържаш болница с такава голяма база заради шепа хора буквално, преди 15-20 години беше друго имаше доста повече хора в града... И въпреки това и тогава ги имаше същите проблеми... Може би единствения начин да остане някаква медицинска помощ в града е отделенията да станат частни търговски обекти наема и помещенията под наем,Но пак няма да е като хората, заради проблема с липсата на хора.... Тоест Никой млад хирург няма да се наеме да инвестира в Белоградчик в частен кабинет, когато види че текучеството е толкова, че да вземе една заплата от 600 лв. Накрая, защото в София ще вземе три пъти повече... Варианта е лекари пенсионери със сигурен доход във вид на пенсия да се опитат с знанието че няма да изкарат кой знае колко... Макар че като знам колко циганин се навъди в града се съмнявам и те да се наемат....