Когато дадена технология в света на компютрите е на повече от половин век, най-вероятно няма да ви е лесно да намерите специалисти в нея, които да са в активна възраст. Когато става дума за COBOL, обаче, това е наложително. 65-годишният програмен език се използва в системи, през които минават транзакции за 3 трилиона долара дневно - или БВП на САЩ за седмица. Определено не искате да стават грешки с толкова пари.

COBOL (Common Business Oriented Language) е създаден през 1959 г. за нуждите на американските военни като програмен език за обработка на данни. Той не се преподава масово от десетилетия, но все още е сред най-популярните инструменти за създаване на mainframe софтуер в сфери като банковата, застрахователната, държавното управление и здравеопазването, пише PC Magazine. Цели 95% от ATM транзакциите в САЩ минават през програми, писани на остарелия програмен език.

Синтаксисът му е много специфичен, има строга йерархия и твърда структура на кода и, като цяло, няма общо с масово използваните в наши дни технологии. Затова и намирането на качествени млади програмисти става все по-трудна задача.

IBM купи основните активи на Software AG за над $2 милиарда
Обновена

IT компания със стотици служители в България продаде активи и хора на IBM за над $2 милиарда

Сделката засяга и българския офис на компанията

И тук ще пробваме с AI

IBM смята, че решението е в любимия термин на целия технологичен свят през последната година - изкуствения интелект. IT гигантът е създал генеративен асистент, който "превежда" стария COBOL код на, например, Java.

Разбира се, не е толкова лесно.

"Трябва да имате предвид, че това е инструмент за подпомагане на разработчиците. AI участва, но все още ви трябва разработчик (...) Той все още се налага да направи някои малки корекции на кода от изкуствения интелект. Може да е 80-90% от това, което е необходимо, но все още изисква промени", коментира пред PC Magazine вицепрезидентът на Z Software подразделението на IBM Скайла Лумис.

IBM развива изкуственя интелект чрез стартъп от Сърбия

IBM развива изкуственя интелект чрез стартъп от Сърбия

Сръбска компания Flamel разработва иновативно приложение, задвижвано от изкуствен интелект

Има скептици

Последният AI експеримент на IBM - Watson Health, беше подчертано неуспешен и затова някои анализатори не вярват, че компанията ще може лесно да реши проблема с COBOL програмния код, който малцина познават.

Вицепрезидентът на Gartner Арун Чандрасекара коментира пред изданието, че IBM няма изследвания, които да подплатят амбициите им, а освен това генеративният AI все още е на ранен етап и ще му е нужно време, докато започне да работи надеждно.

Колко от съвременните програмисти са кодили... на лист?

Източник: Wikimedia Commons

Колко от съвременните програмисти са кодили... на лист?

Все пак, не е изненадващо, че технологичният гигант залага много на AI. Според много експерти модернизацията на стар код е само едно от обещаващите приложения на AI в софтуерната сфера. Преди година Gartner прогнозираха, че използването на AI асистенти може да ускори времето за реализация на програмни задачи с 30%.

Подобен ръст на продуктивността може да оправдае сериозни инвестиции на бизнеса в платформи с изкуствен интелект.