Внезапната поява на DeepSeek в пространството на големите езикови модели даде на Китай мощен инструмент за катализиране на изкуствения интелект и стимулиране на икономическия растеж, пише в свой материал CNBC.

Goldman Sachs прогнозира увеличение на китайския БВП с 20-30 базисни пункта до 2030 г., като очаква положителното влияние на AI да започне да се отразява на икономиката още от следващата година чрез подобрена производителност.

DeepSeek-R1: Китайски AI модел с висока ефективност и достъпност

Китайският AI модел, който струва 30 пъти по-малко от ChatGPT и постига чудеса

Китайският AI модел DeepSeek-R1 впечатлява учените със своята ефективност и ниска цена. Сравним с OpenAI o1, моделът използва иновативни подходи като „верига на мислене“ и е достъпен с отворен код. Разберете как тази технология променя правилата на играта в изкуствения интелект.

"Появата на DeepSeek показва по-бързо развитие и внедряване на изкуствен интелект в Китай, отколкото очаквахме първоначално", коментират икономисти от банката. Ентусиазмът около DeepSeek се отразява и в рязкото покачване на китайските акции, като индексът MSCI China се повиши с над 21% от януарското си дъно.

Моделът R1 на DeepSeek е високо оценен като равностоен или дори превъзхождащ водещите световни AI решения, като същевременно работи с по-евтини и по-малко сложни чипове. Моделът с отворен код може да бъде преработван от разработчици извън компанията, значително повишавайки ефективността при по-ниски оперативни разходи.

В специално организирана среща по-рано тази седмица, китайският президент Си Дзинпин топло посрещна основателя на DeepSeek Лян Уенфън и му предостави престижно място на първия ред до лидерите на най-големите частни предприятия в страната. Това показа, че Пекин е готов да подкрепи компанията.

Приключи ли ефектът "DeepSeek" върху щатските пазари?

Приключи ли ефектът "DeepSeek" върху щатските пазари?

Надпревара за харчене на AI

Все повече местни правителства внедряват базирани на DeepSeek AI "публични служители" за автоматизиране на административни и даже управленски процеси. Поне три държавни телекомуникационни оператора също са възприели модела. Частният бизнес, включително Alibaba, Huawei и Tencent, бързат да се интегрират с DeepSeek.

Междувременно, Alibaba Group Holding Ltd. обеща да инвестира повече от 380 млрд. юана (53 млрд. долара) в инфраструктура за изкуствен интелект, като например центрове за данни, през следващите три години.

Плановете са за повече AI и cloud разходи, отколкото през цялото последно десетилетие. Целта - Alibaba да се превърне в ключов партньор на компаниите, разработващи и прилагащи изкуствен интелект в реалния свят, тъй като моделите се развиват и се нуждаят от все по-голямо количество изчислителна мощ, заяви компанията в официалния си блог.

Икономистите предупреждават, че темпото на внедряване на AI трябва да се "управлява внимателно" в Китай, който вече се сблъсква със слаб трудов пазар и висока безработица. Младежката безработица остава над 15%, като всяка година над 10 милиона нови дипломанти се вливат на пазара на труда.

В сравнение със САЩ обаче, китайският трудов пазар е по-малко податлив на рисковете от автоматизация поради по-високия дял на по-малко изложените на риск физически интензивни работни места. Селското стопанство, производството и строителството съставляват 50% от всички работни места в Китай, в сравнение с едва 19% от общата заетост в САЩ.

Секторите, които са по-склонни да възприемат автоматизация на задачите с AI като финанси, застраховане и услуги, представляват 14% от работните места в САЩ, но по-малко от 3% в Китай. Докато приложението на изкуствения интелект може да доведе до увеличаване на броя на изместените работници в краткосрочен план, тези работници в крайна сметка ще намерят работа в други сектори, където трудът има конкурентно предимство, посочват от Goldman Sachs.