Въпреки голямата публичност на новите китайски разработки в сферата на чиповете и полупроводниците, комунистическата страна изостава значително от САЩ и останалите западни държави, твърди в свой доклад организацията Information Technology and Innovation Foundation (ITIF).

"Китайските фирми са около две години зад глобалните лидери по отношение на логическите чипове и още няколко години по-назад при паметите", коментира авторът на изследването Стивън Езел, цитиран от The Register.

30 000 ще работят в новия мегацентър за чипове на Huawei

30 000 ще работят в новия мегацентър за чипове на Huawei

Компанията инвестира в него 1,4 млрд. долара

При полупроводниковото оборудване и особено при системите за прецизна литография Пекин остава доста назад, като според цитиран в доклада експерт може да говорим за 5 генерации изоставане.

Това обаче не значи, че КНР не догонва с бързи темпове. За периода 1990-2021 г. делът на САЩ в глобалната полупроводникова индустрия е спаднал от 37% на 12%, докато Китай е скочил от 0 до сходен с американския дял.

За момента мотор на успеха на Китай в тази сфера са чиповете с по-стари технологии (процеси над 28 нанометра), но те намират изключително широка употреба - в електроуреди, медицинска техника, автомобили, енергетика, но и в авиацията. Според ITIF местните производители до момента са залагали преди всичко на постигането на добра цена, а не на преследването на иновации.

Затова и развойната дейност към 2022 г. все още е била значително по-слаба не само от тази в САЩ, но и в Европа, Тайван, Южна Корея и Япония.

Китай нареди на телекомите да премахнат чуждестранните чипове

Китай нареди на телекомите да премахнат чуждестранните чипове

Засега властите в страната удрят конкурентите Intel и AMD

Виждат се и промени - увеличават се новите свързани с чипове патенти, макар голяма част от тях да не са за значими иновации.

"В Китай е поет ангажимент за развитието на полупроводниковата индустрия поне от средата на 10-те години - значително преди администрациите на Тръмп и Байдън да започнат да ограничават износа в този сектор", коментират експертите.

Според тях обаче ще е много трудно комунистическата страна да се превърне в лидер само със собствени сили. През 2015 г. беше обявено, че тя ще може сама да задоволява на 70% нуждите си от полупроводници към 2025 г., но според оценката на ITIF догодина ще е едва на 30% - и ще са нужни инвестиции в размер на 1 трлн. долара, за да се постигне заложеното.