Преди вече близо три години една от най-обсъжданите теми беше подписването на Парижкото споразумение за климата.

Неговият смисъл се съдържа в няколко думи - да се задържи глобалното повишаване на температурите до под 2 градуса по Целзий над прединдустриалните равнища и полагане на усилия за ограничаване на нарастването им в рамките на до 1,5 градуса.

Това може би звучи доста малка промяна, но какво би донесла дори такава от половин градус нагоре?

Според документ, публикуван от Nature Climate Change в понеделник именно тези 0,5 градуса са от значение за това дали ще има или няма да има лед на Антарктика през летата.

По думите на Александра Дан, която е учен от университета Боулдър в Колорадо, ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий ще намали възможността за стопяване на ледовете през летата от 100% до 30% към 2100 година.

С други думи само този половин градус нагоре увеличава вероятността за стопяването на ледовете със 70% в края на столетието.

Лошата новина е, че постигането на целите, поставени с Парижкото споразумение, е малко вероятно.

Изследване от 2017 година показва, че има вероятност от едва 5% държавите да успеят да запазят нивото на покачването на температурите под 2 градуса. Според него възможността затоплянето да е в рамките на не повече от 1,5 градуса е по-ниска от 1%.

В документа обаче се посочва, че има връщане назад в случай, че някога в бъдещето глобалните температури бъдат занижени, което ще предизвика възстановяване на ледовете.