Газопроводът "Северен поток 2" може да бъде пуснат в експлоатация, макар и това не може да стане веднага. Това заяви руският президент Владимир Путин от Техеран, където се намира на първата си външнополитическа визита след като започна войната срещу Украйна.
"Газпром" винаги е изпълнявал и ще продължи да изпълнява задълженията си за доставка на енергия, а прехвърлянето от страна на чуждестранните партньори на грешките им с енергетиката към "Газпром" и Русия няма никакво основание, заяви руският президент Владимир Путин.
На фона на спрените доставки по "Северен поток 1", руският президент обяснява: "Що се отнася до газа, имаме готов друг маршрут. Това е "Северен поток 2" и тръбата може да бъде стартирана. А не се стартира!", възкликва Путин и посочва, че и тук Русия има проблеми.
Руският президент заявява и че преди месец и половина - два е разговарял с канцлера на Федерална република Германия по темата "Северен поток 2". Тогава е напомнил, че "Газпром" е резервирал мощности, създал е тези мощности и трябва да се направи нещо по въпроса. "Те не могат да се задържат до безкрай!"
"Ами, отговорът беше, че сега има други проблеми - по-важни, трудно е да се занимаваме с това сега, не е подходящият момент за това. Е, трябваше да го предупредя, че тогава ще отнемем половината от обема, предвиден за "Северен поток", за вътрешно потребление и преработка", заявява Путин. Припомняме, че последният публично обявен разговор между Путин и Олаф Шолц бе преди около месец и в официалните съобщения и на двете страни не бе оповестена тема за газовите доставки. Разговорите между Путин и Шолц и Макрон тогава предизвикаха напрежение в ЕС.
"Газпром винаги е изпълнявал и ще продължи да изпълнява всички свои задължения. Фактът, че нашите партньори прехвърлят или се опитват да прехвърлят собствените си грешки върху Русия и "Газпром", няма никакво основание", заяви Путин пред журналисти.
Газопроводът "Северен поток 1" беше пуснат в експлоатация през 2011 г. и има капацитет от около 55 милиарда кубически метра годишно. От юни насам обаче руският държавен енергиен гигант "Газпром" е намалил доставките на газ за Германия с повече от половината от дневния максимум - до 67 милиона кубични метра. Понастоящем тръбопроводът е напълно спрян за годишна поддръжка - по график до четвъртък.
ТАСС съобщи, че ако Русия не получи обратно ремонтираната турбина, дневният капацитет на тръбопровода може да намалее още повече до 33 млн. куб. м в края на юли заради необходимия ремонт на "още един агрегат".
Турбината, ремонтирана в Канада, не беше върната на Русия заради западните санкции, наложени след руската агресивна война срещу Украйна. Неотдавна, по искане на Берлин, канадското правителство реши да предаде турбината от Siemens Energy на Германия, за да може тя да бъде монтирана отново.
От "Газпром" заявиха на два пъти, че не могат да пуснат тръбата в експлоатация, тъй като не разполагат със съответните документи и гаранции за техническа изправност.
Процедурата по пускане на "Северен поток 2" беше затормозена дълги години, включително и със санкции от САЩ, заради подозрението, че с дублирането на тръбите към Европа, Русия иска да изключи напълно Украйна като транзитираща страна. Макар и напълно изградена втората тръба не е пусната в експлоатация, а процесът бе напълно замразен в момента на нахлуването на руската армия в Украйна на 24 февруари тази година.
Опако
на 22.07.2022 в 02:42:47 #6Силно изопачен факт! Германия купуваше руски газ и петррол, ззаради ниските транспортни разходи, не заради ниската им себестойност! Когато претендираш за евтин руски газ и петрол, първо трябва да докажеш, че наистина е така; второ, трябва да обосновеш, защо руснаците продават по-евтино от другите страни - продуктът им е по-некачествен ли? Тая работа не е за слабо развити умствено с акъл на комсомолски секретар! Германия има много други възможности, може да се върне към ядрената енергия, да засили възобновяемите източници, да замести руския газ и петрол отчасти с друг газ, примерно от Турция и Азербайджан, като се доразвият интерконекторите връзки, от други страни с втечнен, отчасти с водород, в който ЕС наскоро наля 5 млрд евро инвестиции; отчасти, петролът може да се замени, с мазут или въглища(собствени), както и друг внос, там всъщност проблемът е доста по-малък. Всеки, въобразяващ си, че Германия ще изостави просперитетът си изцяло в ръцете на кремълския фашизиран психопат, е путинофашистки онанист!
Obektiven_29
на 21.07.2022 в 10:01:04 #5Ако държава номер 1 в Европа, Германия, стана водеща експортна страна в света и нямаше конкуренция, това се дължи в огромна степен на безкрайно евтините руски суровини. В сегашната ситуация Германия ще бъде ГОЛЕМИЯТ ГУБЕЩ. А оттук и останалата част на Европа, в полза на САЩ и Китай. Факт.
linkaln
на 20.07.2022 в 15:36:30 #4До 50 г ЕС ще се отърве от последиците да не търгува с нищо с БРИКС , да му мислят военните режими там как да дълбаят партноьорство
friend
на 20.07.2022 в 09:23:02 #3Шат Тръбата знаете къде да си я сложите -------------------- Аз не разбрах къде?
friend
на 20.07.2022 в 09:22:02 #2Те не могат да запълнят СП1 на 40%, а какво остава за СП2. Просто дадоха едни пари на вятъра, за които ще плаща руският народ.
Шат на патката главата
на 20.07.2022 в 08:19:57 #1Путин още ли не е разбрал че ЕС приключи с Руските газове и патоци . Изнудването с газа никога повече нама да бъде долуснато заради грешките на найвни политици. Германия ще си внася газ от надеждни държави които не правят газова политика и войни. Zбогом тавариш Путин . Тръбата знаете къде да си я сложите