Нарастващ брой американци определят климатичните промени като криза, а две трети казват, че президентът на САЩ Доналд Тръмп прави твърде малко да се бори с проблема.
Резултатите от социологическо проучване, проведено от "Вашингтон пост" и Kaiser Family Foundation (KFF), сочат нарастващо прекъсване на връзката между американците, разтревожени от затоплящата се планета, и администрацията на Тръмп, която агресивно снижава нормите за опазване на околната среда, въведени през епохата на Барак Обама, и се отказва от ролята на страната като световен лидер в лансирането на действия за борба с климатичните промени.
Проучването установява, че голямо мнозинство от американците - около 8 на всеки 10 души - казват, че човешката дейност подхранва климатичните промени, а приблизително половината смятат, че е необходимо спешно да се предприемат действия през следващото десетилетие, ако човечеството иска да предотврати най-лошите техни последици. Почти 4 на всеки 10 души сега казват, че климатичните промени са "криза", което е увеличение от по-малко от една четвърт преди пет години.
"Страшно ме е страх не за моите деца, а за децата на моите деца и с какво ще трябва да се справят", изтъква 50-годишната медицинска сестра Мехаела Деричи от Бристол, щата Кънектикът, допълвайки: "Какво оставяме като наследство освен опасна бъркотия?"
Въпреки че американците все повече се притесняват за климатичните промени, по-малко от четирима на всеки 10 души казват, че смятат, че справянето с проблема ще наложи да направят "големи жертви". И повечето не желаят да плащат за това от собствените си джобове.
Например, въпреки че половината анкетирани възрастни твърдят, че биха били готови да плащат месечен данък от 2 долара върху техните сметки за ток, за да помогнат в борбата с климатичните промени, малко над една четвърт казват, че са готови да плащат 10 долара допълнително всеки месец. А докато две трети подкрепят по-строги стандарти за икономия на гориво за автомобилите и камионите в страната, увеличението на данъка върху газа остава дълбоко непопулярно.
Вместо това преобладаващи мнозинства казват, че биха предпочели инициативите за климата да бъдат финансирани чрез увеличаване на данъците на заможните домакинства и на компаниите, които горят изкопаеми горива.
Социологическото проучване излиза в момент, когато светът вече се е затоплил повече от 1 градус по Целзий след началото на Индустриалната революция, а учените са единодушни, че светът се насочва към катастрофални ефекти, освен ако хората не действат бързо, за да намалят емисиите си с парников ефект, включително на въглероден диоксид. Големите страни по света, с изключение на САЩ, обещаха да работят заедно за борба с климатичните промени като част от Парижкото споразумение за климата през 2015 г., но светът остава много далеч от изпълнението на тези цели.
За Тръмп климатичните промени също могат да се окажат проблем, дори сред неговите избиратели от Републиканската партия. Въпреки че демократите и независимите избиратели са по-склонни да смятат, че климатичните промени са причинени от човешката дейност, мнозинството от републиканците - 60 на сто - казват, че и те вярват в това. А 23 процента от републиканците изтъкват, че не одобряват начина, по който Тръмп се справя с проблема, в сравнение със само 9 на сто от републиканците, които не одобряват работата му като цяло.