Човечеството трябва да се подготви за сериозен ответен удар през следващите няколко столетия от океаните и замръзналите зони на Земята. Това предупреждава голям доклад на ООН, достъп до който са получили от "Франс прес".
Нашият дългогодишен навик да изхвърляме в атмосферата затоплящия планетата въглероден диоксид (CO2) е породил множество последици, започвайки от необратимо покачване на морското равнище, се подчертава в "Специалния доклад" на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC), най-авторитетната световна организация по темата, която обединява усилията на хиляди учени по света.
Дори при оптимистични сценарии, при които затоплянето е ограничено до два градуса по Целзий, на Земята вероятно ще има повече от 100 пъти увеличение на щетите, причинени от супербури, както и 280 млн. души, разселени заради покачването на морското равнище.
Покритите с лед или сняг райони на планетата, известни като криосфера, също са засегнати от затоплянето, предизвикано от човека, като ледените покривки намаляват с повече от 400 млрд. тона всяка година, а планински ледници, които са източник на прясна вода за около 1 млрд. души в Андите, Хималаите и другаде, са застрашени от изчезване.
Между 33 и 99 процента от вечната замръзналост в света също може да се разтопи до 2100 г., ако не се ограничат парниковите емисиите, което потенциално ще освободи въглеродна бомба от газове с парников ефект, констатират експертите.
Научният доклад, който се простира на 900 страници, е четвъртият подобен доклад на ООН за по-малко от година, като другите се фокусират върху ограничение на глобалното затопляне до 1,5 градуса, състоянието на биологичното разнообразие и начина на управление на горите и глобалната хранителна система.
И четирите доклада стигат до заключението, че човечеството трябва да промени начина, по който произвежда и консумира почти всичко, за да избегне най-тежките щети от климатичните промени и съсипването на околната среда.
Правителствата се събират в Монако следващия месец, за да разгледат официалното резюме на новия доклад. Въпреки че научните доказателства, събрани от хиляди научни изследвания от най-добрите експерти в света, не могат да бъдат модифицирани, дипломатите, с помощта на учените, ще спорят как да оформят научните констатации и какво да оставят или да не оставят от доклада.
Окончателният съвет към политиците ще бъде публикуван на 25 септември, твърде късно, за да бъде разгледан от световните лидери, които се събират два дни по-рано на среща, свикана от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за увеличаване на националните ангажименти за справяне с климатичната криза.
Гутериш може да бъде разочарован от това, което големите световни замърсители с парникови газове слагат на масата, изтъкват експерти, проследяващи политиката за климата в Китай, САЩ, Европейския съюз и Индия. Четирите региона произвеждат около 60 на сто от глобалните емисии с парников ефект от изкопаеми горива.
friend
на 29.08.2019 в 23:06:13 #7isis От северната страна на Витоша има една преспа, която сега се задържа до юли месец. На времето тя се стопяваше до средата на Май. Кажи ми наистина сега към затопляне ли вървим или към нов ледников период? Истинските промени не стават за 100 години с по два градуса. Не вярвай нито на руснаците, нито на западняците. Просто чети и мисли.
friend
на 29.08.2019 в 23:01:34 #6Приятели, Ние нямаме възможността да влияем на Природата по отношение на температурата. Ние сме просто молка част от геохимичната еволюция на планетата. Нямаме капацитета да повдигнем или намалим температурата и особено за 100 години. Затопляния и охлаждания е имало винаги и все пак животът на Земята продължава. През Юрския период температурата е била с 6 градуса по-висока от днес. Последният ледников период е приключил преди около 14 000 години. Преди него е имало още 3!!!, а преди тях... кой знае още колко. Помислете колко енергия е необходима за да си свариш кафе сутрин.... а за да подгрееш ветовния океан с цели 2 градуса колко енергия трябва??? Дали можем да я произведем? Природата сама се замърсява и сама се изчиства. Ние сме микробите от еволюцията на земята. Не се възгордявайте, че можем да и подействаме. С мърсотията си можем само да си създаваме личен дискомфорт, а не планетарен.
chafeto
на 29.08.2019 в 22:22:08 #5ISIS Препоръчвам на двама разбирачи №1,3 да посетят някой ледник през 5-10г интервал и после да се изказват. Не можеш да гледаш през отвора на мазето си и да съдиш за шапките на ледниците по върховете. *************************************************************** За ледниците съм напълно съгласен с теб, те са една от основните индикации. Но все пак си мисля, че преди да се опитваш да ме апострофираш трябваше да си направиш труда да прочетеш коментара ми. И не само да го прочетеш, ами и да се опиташ да го разбереш. Със сигурност си прочел само първото изречение. Затова и отговорът е неадекватен.
ISIS
на 29.08.2019 в 22:11:23 #4Препоръчвам на двама разбирачи №1,3 да посетят някой ледник през 5-10г интервал и после да се изказват. Не можеш да гледаш през отвора на мазето си и да съдиш за шапките на ледниците по върховете.
chafeto
на 29.08.2019 в 20:49:03 #3До голяма степен се спекулира с темата, това е факт. Много хора са "яхнали" проблема и изкарват пари от това. Но проблемите наистина са много сериозни и наистина не ни чака нищо добро. Да речем, че нямаме вина за климатичните проблеми, че това са нормалните цикли на планетата. Обаче към това трябва да прибавим числеността на човешката популация, която никога не е била толкова голяма, това, че една част от света живее над ресурсните възможности на планетата, както и количеството неразградим боклук, което никога не е било толкова голямо. Унищожаваме заобикалящата ни среда без да осъзнаваме, че ние не сме независима или дори автономна "единица", всичко е свързано. Който познава по-детайлно основните биологични механизми, би трябвало много добре да знае, че човекът е единствения биологичен вид, който не допринася за равновесиетро в природата. Сякаш е попаднал тук случайно. Даже и в "хуманните" си подбуди пак е в разрез с природните закони.
friend
на 29.08.2019 в 20:43:49 #2Изидорус Това не са ли същите хора, които прокараха един мораториум против шистовия газ , нас? А кои са те?
Izidorus B.
на 29.08.2019 в 19:36:26 #1Спекулацията с "климатичните промени", които са предимно в медийната среда. ---------- Много шум и много крякане се вдигна за Амазонската джунгла от всякакви екологични активисти и храненици на Джордж Сорос, които си изкарват надника с постоянен алармизъм по медиите. Глобалното затоплистко-климатично лоби всъщност НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА истински от климата. Тези хора използуват климата, за да наложат норми на поведение на целия свят и за собствени икономически интереси. Защото борбата с многократно преувеличените "климатични промени" е жесток бизнес за 100 млрд долара. Да, правилно ме чухте - зад климатичния активизъм всъщност стоят хищнически икономически интереси. Доказателства за това - колкото искаш! Създателят на климатичния алармизъм Ал Гор е сред най-големите инвеститори в "зелена енергия", с колосални печалби през последното десетилетие. Много други водещи политици на Демократическата партия, както и крупни милиардери са инвеститори в компании за "Зелена енергия". /ще посоча конкретни имена при запитване/. Така че нямаме истинска климатична криза, а имаме изкуствено създадена медийна шумотевица, зад която стоят хищнически финансови интереси.