Министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос обяви, че 25 процента мито върху вноса на стомана и 10 процента мито върху вноса на алуминий от Европейския съюз, Канада и Мексико влизат в сила в полунощ, след като тези страни и блокове не успяха да сключат споразумение със САЩ преди 1 юни, което беше крайният срок, обявен от американците за постигане на споразумение, съобщават световните информационни агенции.
"Очакваме да продължим преговорите както с Канада и Мексико от една страна, така и с Европейската комисия от друга страна, защото има и други проблеми, които също трябва да разрешим", изтъкна Рос.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи митата през март, политика, за която се смята, че е насочена главно към Китай. Скоро след това Белият дом временно освободи няколко страни от митата и преговаряше с всяка отделна, за да получи отстъпки в замяна на по-постоянно освобождаване.
Европейският съюз беше сред освободените от митата на САЩ и преговаряше с администрацията на Тръмп, но освобождаването изтича утре (петък).
Висши европейски представители се събраха в Париж с търговски представители на САЩ във сряда за последен опит за избягване на митата, но въпросът така и не беше разрешен.
Европейската комисия системно твърди, че ЕС не е причината за световния свръхкапацитет на стомана и алуминий и следва да бъде освободен от митата за постоянно.
"Реалистично погледнато, не смятам, че можем да се надяваме" за избягване на мита или квоти за стомана и алуминий, подчерта еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом. Въпреки че все още има време и има вероятност САЩ да удължат освобождаването, Малмстрьом очаква САЩ "въпреки това да искат да наложат някакво ограничение на износа на ЕС".
Според "Уолстрийт джърнъл" Уилбър Рос е повторил песимизма на Малмстрьом, въпреки че е заявил, че администрацията все още е отворена за продължаване на преговорите и постигане на споразумение, което би могло да осигури по-добри пазарни възможности в ЕС за износа на САЩ, дори след налагането на митата.
ЕС се зарече да отмъсти, намеквайки, че може да наложи мита върху американски продукти в замяна. Сред стоките, които биха могли да бъдат ударени от ЕС, са мотоциклетите "Харли-Дейвидсън", дънки, бърбън, портокалов сок и фъстъчено масло.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Европа ще бъде "твърда и единна" в отговор на митата на САЩ, които са "несъвместими" с правилата на Световната търговска организация.
Френският финансов министър Бруно льо Мер от своя страна настоя, че САЩ не трябва да разглеждат световната търговия като Дивия Запад или "престрелка между каубои". Според него митата върху стоманата и алуминия са "неоправдани, неоправдаеми и опасни", като търговска война ще навреди на растежа навсякъде по света.
В сряда френският президент Еманюел Макрон изнесе реч по въпроса пред ОИСР, където предупреди за последиците от търговска война.
"Едностранните отговори и заплахите за търговска война няма да разрешат нищо от сериозните дисбаланси в световната търговия. Нищо", отсече Макрон.
"Тези решения могат да донесат символично удовлетворение в краткосрочен план... Човек може да си помисли, че това прави избирателите щастливи, като казва: постигнах победа, ще променя правилата, ще видите", подчерта френският държавен глава, допълвайки, че в дългосрочен план резултатът може да бъде увеличение на цените и безработицата.
Налагането на мита идва във време на голямо напрежение между Европа и САЩ. По-специално двете страни на Атлантика се сблъскаха през последните седмици заради решението на САЩ да се откажат от ядреното споразумение с Иран.
hmmm
на 31.05.2018 в 23:41:38 #10хефест,аз знам каква фирма е самсунг, имах предвид че първо президента да се намеси с вето на съдебен спор между две фирми не е пазарен механизъм, а политически. което показва че икономиката е уязвима, а защо е така след като американската фирма с производство в китай би трябвало да е по-силна от корейската? Кой какво не може да си позволи да загуби?
hmmm
на 31.05.2018 в 23:34:45 #9хефест, може би трябва да погледнеш и малко по нестадартно, както му казват отатък - извън кутията. Китай е над милиард души. Китай има друга философия и мироглед. Китайският потенциален пазар е по-голям от този на щатите. Е, ако не го продават в америка е ясно че няма да печелят толкова колкото на домашния пазар, но по-интересно е докога и кой е по-корав в случая. Китайците търсят влияние навън включително с ниският курс на валутата си, американците полудяват от това. Точно за това американците търсят сблъсък сега, докато си мислят че още имат влияние. Но в един момент могат да станат и като Бразилия, ако не са военните им бази по света.
hefest-armagedon
на 31.05.2018 в 23:27:36 #8И hmmm--Самсунг е южнокорейска фирма,а не китайска.Китайците са отскоро в този бизнес.
hefest-armagedon
на 31.05.2018 в 23:13:24 #7Нее--нека си говорим истината--най-богатия пазар в света е САЩ и Китай не може да си позволи лукса да го загуби.Но Тръмп тръгна не само срещу Китай ,а срещу целия свят.Германия това няма да я засегне-БМВ има най-големия завод именно в САЩ/в южните щати/ ноооо Макарончо е този,който изнася стомана за САЩ---него ще го разтърси направо.Един американски анализатор каза,че производството само в САЩ на стомана и алуминий ще ги оскъпи и всички производни от тях и може да се вдигнат цените.Митата на САЩ означава и по-малко постъпления в ЕС---та чааак до субсидиите за земеделците в България.Ето това ще се случи--криза.
hmmm
на 31.05.2018 в 23:09:01 #6колкото до huawei https://en.m.wikipedia.org/wiki/HiSilicon
hmmm
на 31.05.2018 в 22:59:11 #5europe тук си прав, при евентуална търговска война, китайците могат да пренасочат към вътрешният пазар, е тогава американците здравата ще я втасат, балона с дълга няма да издържи, а военният комплекс едва ли ще свие бюджета си , кой ли ще нападнат, няма как да излязат от дълг, дефицит, липса на производство и кадри с опит за него, освен ако цру не спретне пак поредната "заплаха"
hmmm
на 31.05.2018 в 22:40:32 #4хефест, обама наложи вето на собственият си федерален съд, за да може китайско произведеният айфон да се продава в щатите, при съдебният спор със самсунг. Мисля че е достатъчно показателно.
hefest-armagedon
на 31.05.2018 в 21:10:10 #3Не е точно така --китайския Смартфон Huawei ще е празна кутия без чиповете от Силиконовата долина.Защо САЩ допускат това например ,защо не спрат износа на тези чипове и Китай ще клекне.Но сега ,заради Китай всички и цяла Европа в кюпа ще се чудят какво да правят.Нооо президента Тръмп да си решава--отговорността е негова,както и последствията.
hmmm
на 31.05.2018 в 21:00:52 #2хефест, ще ме извиняваш, но глобализацията е нещо друго доста по-обхватно от самият аутсорсинг и не е правено само от обама.Примено колата и бургерите са натресени доста по-отдавна. Щатите не със собствени ръце, даже не са си мръднали и пръста, единствено безграничната алчност ги постави в това положение, мениджърите и бордовете си бутаха огромни бонуси за всяко изнесено производство, то и за това и дълга и търговският дефицит са им такива.А китайците бачкат като луди, нали се интересуваш от хората, как не си го забелязъл? И това с краденето пак не е така, на янките все някой друг им е виновен, китайците от години имат повече регистрирани патенти.В момента щатите имат сектор на услуги, а не производство. И този сектор пак зависи от китаеца - дали и кога ще произведе инструмента за извършване на услугата
hefest-armagedon
на 31.05.2018 в 20:26:14 #1Протекционизма--това е много сложен процес.От 2000г насам едрия капитал на САЩ започна масово изнасяне на огромни капитали за Китай,цели заводи със машините бяха изнесени там ,заради евтината работна ръка.Всички щати край Апалачите буквално опустяваха градове ,заради този процес.Едрия капитал печелеше луди пари в Китай ,а обикновения американец се местеше в друг щат да търси работа.Освен всичко САЩ занесоха в Китай нови разработки,а които не дадоха Китай си ги открадна.САЩ със собствените си ръце превърна Китай в икономика №2 в света.Целия този процес се нарича--ГЛОБАЛИЗАЦИЯ.Какво прави Тръмп--опитва се да спаси това което е останало, но процесът е необратим и лавинообразен.Той ще превърне САЩ в затворена, феодална държава и ще настъпи процеса ИЗОЛАЦИОНИЗЪМ.Европа признава,че загубата на огромния американски пазар не е добре за нея---но и тя може да се защити.За САЩ това няма да доведе до нищо добро--всичко сътворено от Обама рухва.