Страните от Европейския съюз постигнаха съгласие за въвеждането на нови правила за предотвратяване на т. нар. социален дъмпинг и за това работодателите да плащат на чуждестранните работници същите заплати като на местните хора. Това обяви еврокомисарят по заетостта, социални политики, умения и мобилност Марио Тийсен, цитиран от ДПА.
"Равно заплащане за еднакъв труд на едно и също място е в сърцевината на #СоциалнаЕвропа", написа Тийсен в "Туитър" след срещата на министрите на труда и социалната политика в Люксембург вчера.
Директивата за командированите работници от 1996 г. урежда наемането на работници от ЕС в други страни в рамките на Общността и налага определени стандарти, като например плащането на минимални заплати на местно равнище. Синдикатите обаче се оплакват, че работодателите често използват юридически празноти, за да злоупотребяват с правилата.
Във Франция и други страни директивата се възприема като прокарала пътя за работодателите да наемат работници от Източна Европа на безценица, известно като "социален дъмпинг", като същевременно намаляват заплатите и социалните придобивки на местните хора.
Френският президент Еманюел Макрон е най-гласовият критик на регламентите, уреждащи тези въпроси и лобира сред правителствата в Централна и Източна Европа за реформиране на директивата.
Според данни от 2015 г. законодателството засяга малко над 2 млн. работници в Общността: Полша, Германия и Франция са основните изпращащи страни, докато Германия, Франция и Белгия са основните приемни страни на командировани работници.
Европейската комисиоя изтъква, че чуждестранните работници често получават само половината от това, което получават местните жители.
Българан
на 24.10.2017 в 14:55:23 #1Питам се тогава, кой луд европеец ще дойде да работи в България за мизерна заплата!?