Полицията в столицата на Мианмар Найпидо е използвала водни оръдия срещу работници, провеждащи национална стачка срещу военния преврат, информира Би Би Си.
Хиляди участват в третия ден на улични протести, призоваващи за освобождаването на избрания лидер Аун Сан Су Чжи и за възстановяване на демокрацията.
Това става ден след най-големия протест в Мианмар от повече от десетилетие.
Миналата седмица военните завзеха властта, след като без доказателства твърдят, че провелите се по-рано избори са били фалшифицирани.
Те също така обявиха извънредно положение в продължение на една година в Мианмар, до неотдавна известна като Бирма, а властта е предадена на главнокомандващия Мин Аун Хлайнг.
General strike called today in Yangon #Myanmar. Large street protests converging downtown. Many onlookers cheering. pic.twitter.com/TB2X6z4LsA
— Richard Horsey (@rshorsey) February 8, 2021
Су Чжи и висши лидери на нейната партия Национална лига за демокрация, включително президента Уин Минт, бяха поставени под домашен арест.
Тази сутрин десетки хиляди хора се бяха събрали в Найпидо за стачката, а в други градове като Мандалай и Янгон също беше съобщено за значителен брой протестиращи.
Протестиращите включват учители, адвокати, банкови служители и държавни служители. Около хиляда учители шестваха от общината в Янгон към пагодата Суле в сърцето на най-големия град в Мианмар.
В Найпидо полицията използва водни оръдия срещу протестиращите в опит да ги разпръсне, като има информации за няколко ранени.
Онлайн видео от инцидента показва, че протестиращите си търкат очите и си помагат, след като са били намокрени.
Авторът на видеоклипа е уточнил, че две водни оръдия са пръскали протестиращите "без предварително предупреждение", докато "тълпата протестираше мирно пред (полицията)".
Той добави, че към понеделник следобед тамошно време ситуацията е била "напълно спокойна", докато тълпите са продължили да се събират, но водното оръдие все още е на мястото на протеста.
Няма други информации за насилие.
В интернет е имало призиви, приканващи работниците да пропуснат работа в знак на протест.
"Това е работен ден, но ние няма да работим, дори ако заплатата ни ще бъде намалена", настоя протестиращ 28-годишен работник в шивашки завод пред "Франс прес".
Миналата седмица военните в Мианмар взеха контрола след парламентарни избори, на които Национална лига за демокрация спечели с огромна преднина.
Въоръжените сили подкрепиха опозицията, която настоява за повторно гласуване, твърдейки за масови изборни измами.
Избирателната комисия заяви, че няма доказателства в подкрепа на тези твърдения.
Превратът беше организиран, докато трябваше да се открие нова сесия на парламента.