Десетки хиляди хора излязоха по улиците на градове в Мианмар, за да заклеймят военния преврат, извършен по-рано тази седмица, и да поискат освобождаването на избрания лидер Аун Сан Су Чжи въпреки блокадата на интернет от страна на хунтата, информира "Ройтерс".
В най-големия град в страната, Янгон, протестиращите гневно скандираха: "Военен диктатор - провали се, провали се; Демокрация - победи, победи", и носеха транспаранти, на които пишеше "Против военната диктатура". Минувачи им предлагаха храна и вода.
Късно вечерта тамошно време слухът за освобождаването на Су Чжи - бързо отречен от нейния адвокат - предизвика шумни улични тържества.
Радвайки се и изстрелвайки фойерверки, жителите казаха, че съобщението е споделено от военната медия Myawaddy. Но адвокатът на Су Чжи отрече, че 75-годишната ръководителка е била освободена и уточни, че тя все още е в ареста.
Националната лига за демокрация на Су Чжи спечели на 8 ноември изборите с голяма преднина, резултат, който генералите отказаха да признаят, твърдейки, че имало изборна измама.
По-рано хиляди шестваха към кметството на Янгон. Шофьорите свиреха с клаксони и се показваха от колите си и вдигаха поздрава с три пръста (символ на съпротивата срещу хунтата), жест, върнат от протестиращите. Някои от тях държаха знамена на Националната лига за демокрация или снимки на Су Чжи и пляскаха и танцуваха.
До вечерта протестиращите почти се бяха разпръснали. Но за пета вечер поред какофония се надигна в тъмнината, докато хората блъскаха по тенджери, тигани и барабани в знак на съпротива, дори след като спиране на тока засегна много райони на града.
Още хиляди излязоха по улиците във втория град на Мианмар Мандалай, както и в построената от военните столица Найпидо, където се намират държавните служители на страната, и където демонстрантите скандираха лозунги срещу преврата и призоваха за освобождаването на Су Чжи.
Протестите се проведоха въпреки блокирането на интернет, предприето след като демонстрантите за първи път започнаха да се събират. Цял ден държавната телевизия MRTV показваше сцени, възхваляващи военните.
Наблюдаващата интернет група NetBlocks Internet Observatory съобщи за "спиране на интернет в национален мащаб", като заяви в "Туитър", че свързаността е спаднала до 16% от обичайните нива.
Хунтата не е отговорила на искания за коментар. Тя разшири репресиите срещу социалните мрежи до "Туитър" и "Инстаграм", след като се опита да заглуши инакомислещите, като блокира "Фейсбук", който смята половината от населението като потребители.
"Фейсбук" призова хунтата да деблокира социалните мрежи.