Всеки жител на България независимо от местоположението си, било то в столицата, големия град или малкото село трябва до 2013 г. да има възможност за широколентово свързване към интернет на достъпни цени. Около това се обединиха участниците във днешната дискусия организирана от ИКТ Клъстер България.

В нея взеха участие Красимир Симонски, зам председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения(ДАИТС); Петър Статев, председател на ИКТ Клъстер; Теодор Захов, председател на Българската асоциация за информационни технолгии; Дитер Ангерер директор на Nokia Siemens Network за България; Аурелио Каличиа, главен мениджър на Ericsson за България и Македония и др.

Основата, върху която стъпва това намерение е Национална програма за развитие на широколентовия достъп в Република България. Тя бе официално представена в на 19 март, като е публикувана в интернет страницата на организацията. В началото на тази седмица изтече срокът, в който заинтересованите лица можеха да дадат предложения относно промени в програмата, като за едномесечния период са получени четири предложения от БАИТ, Mtel vivatel и Сдружение електронни комуникации.

Ето и някои от приоритетите на програмата

Свързаност в областните и големите градове на страната:

-до 2013 г. 100% от населението да има достъп (фиксиран, мобилен) в рамките на населеното място, със скорост 10 Mb/s;

-да се осигури безжичен достъп на обществени места;

-достигане до домовете: до 2015 г. да се осигури възможност за оптична свързаност в близост до домовете за гражданите на големите градове. -

-да се създадат условия за взаимна свързаност и роуминг.

Свързаност в средноголеми населени места:

-до 2013 г. 90% от населението да има фиксиран и мобилен достъп в рамките на населеното място със скорост 6 Mb/s;

-да се осигури безжичен достъп на обществени места най-малко в сградите на общините и кметствата;

-достигане до домовете: 55% от домакинствата да имат възможност за ползване у дома. Ползването на ИТ и свързаните с тях услуги не трябва да надхвърля 10% от бюджета на всяко домакинство.

Осигуряване на широколентов достъп в отдалечени и слаборазвити райони:

-до 2013 г. 30% от населението да има фиксиран достъп и 90% мобилен достъп в рамките на населеното място със скорост 1 Mb/s;

-до 2010 г.: 100% от населението на страната трябва да има възможност за достъп до компютър и Интернет в рамките на максимум 20 км от дома си;

Председателят на на ИКТ Клъстер Петър Статев, заяви че посочените по-горе числа няма да означават нищо, ако достъпът до широколентовия интернет не бъде осигурен на достъпна цена. Защото само наличността на инфраструктура не е достатъчна даден потребител да вземе решение дали да използва вързка към световната електронна мрежа или не, допълни Статев.

По думите на Симонски в програмата е залегнало, малките населени и отдалечени места, както и в средноголемите, където има затруднения с изграждането на широколентова инфраструктура за достъп до интернет, държавата ще обяви публични търгове за осъществяване на такива проекти.

За тази цел по Оперативна програма Регионално развитие са заделени 20 млн. евро, които до сега седят блокирани именно заради липсата на национална програма в това отношение. В момента се очаква окончателното решение на Европейския съюз относно отпускането на допълнителни между 28 и 32 млн. евро за осъществяване на широколентова инфраструктура в селата и отдалечените региони. В момента предстои обсъждането на програмата от правителството, като се очаква да бъдат заделени и средства от бюджета за финансиране на проекта.

Директорът на Nokia Siemens Network за България и Аурелио Каличиа, главен мениджър на Ericsson за страната ни и Македония се обединиха около тезата, че във настоящата затруднена икономическа конюнктура изграждането на широколентова инфраструктура и осигуряването на достъп до бърз интернет във всяко едно населено място е от изключително значение. Те цитираха последните решения на Европейския съвет, който отделели 5 млрд. евро за преки антикризисни мерки, като 1 млрд. от тях са за развитие на ИКТ инфраструктурата.

Припомняме, че средната степен на проникване на широколентовия достъп до интернет в ЕС е 22,9 %. За България този процент през януари 2008 г. е 7.5 %, докато през първия месец на тази година - 11.2 %.