Градът на бъдещето е водещата тема на 10-ия форум на IBM, България, който се провежда в София. По време на дисктусиите стана ясно, че столицата ни има възможност да се присъедини към проекта SmarterCities, който вече се разработва в градове като Ню Йорк и Берлин.

Във форума участваха министърът на образованието Йорданка Фандъкова, генералният директор на компанията за страната ни Александър Раков(на снимката), ИТ специалисти и др.

Същността на проекта SmarterCities е оптимизиране на различни системи на един голям град (транспорт, комуникации, водоснабяване и др.) заедно с административни и социални услуги. Въвеждането на системата гарантира, че администрацчията намалява, транспортът става по-надежден и по-бърз, постига се по-висока обществена сигурност.

Системата бе представена от Джейкъб Денсик, който е управляващ консултант в IBM, Plant Location International. Той заяви, че най-важната стъпка е управата на дадения град да изгради една дългосрочна стратегия за развитието на общината. Например дали иска тя да се превърне в бизнес средище, или такова насочено към иновациите, екологията, здравето, културата и тн.

След като бъде определен този приоритет IBM разполага с необходимия капацитет да предостави на града програма за това как вижда изграждането на системата, нейното реализиране и управление, подчертна Денсис. За пример той поочи Чикаго, където през последните години уличните камери са били свързани в общ контролен център, което е позволило техният брой да бъде увеличен. Това е спомогнало за по-бързите и точни действия в случаи на извънредни събития, инциденти и други събития, свързани със сигурността на града.

Във Венеция и Ротердам са изградени системи за наблюдаване и отчитане на различни фактори от околната среда, които влаят на замърсяването и предупреждават за предстоящи опасности в зависимост от данните.

Системата SmarterCities представлява набор от различни сензори, датчици и измереащи устройства (вкл. и такива, които следят трафика по пътищата, чистотата на водата). Тяхната информация се анализира и товадава възможност да се разработи интелигентна система за управление на местните администрации, като по този начин се осугирява тяхната по-бърза и качествена работа.

Христо Христов от SAP Practice Leader, IBM България, допълни, че в общините могат да бъдат оптимизирани различен брой лицензионни и разрешителни режими, да се подобрят социалните услуги, да бъде улеснен достъпът на бизнеса до местната власт и др. Експертът цитира данни, коитопоказват, че САЩ преди години около 7% от БВП на страната се е губил заради административни забавяния.

Той каза пред Money.bg, че и другите големи градове в България като Пловдив, Варна, Бургас и др. също имат потенциал да внедрят системата Smarter Cities. Освен това столицата ни има шансът да стане първия град в Източна Европа, който да е внедрил разработката на IBM.

Функционирането и развитието на градовете днес зависи от ефективността на множество взаимосвързани системи, като административно обслужване, транспорт, комуникации, електро и водоснабдяване, заяви министърът на образованието младежда и спорта, каза Фандъкова, която е и кандитат за кмет на столицата.

Тя подчерта, че София има редица проблеми, но и много неизползвани възможности, чрез които да подобри живота на гражданите си. "Трябва да се обърнем към съвременните технологии, за да оптимизираме използването на ограничените си ресурси. Затова мисля, че идеята за интелигентно свързване на ключовите системи на града в един работещ организъм, ни дават огромни възможности, които си струва да оползотворим", допълни кандидатът за кмет.

Преди около година говорихме за икономика базирана на знанието. За това как може да се подобри образованието, за да създава конкуренстност на икономиката ни заяви по време на откриването Александър Раков, генерален директор на IBM България.

Той каза, че прилагането на глобалната концепция на IBM за SmarterCities ще постави София на картата на големите и модерни столици, поели по пътя на динамичната промяна, устойчивото развитие, с поглед към бъдещето. Основната цел е подобряване начина и качеството на градските услуги и живот, а това означава по-малко загуби за бизнеса, по-малко вредни газове и емисии в атмосферата, и не на последно място София да стане град, предлагащ по-добър стандарт на живот.

Раков допълни, че изследвания на IBM покозват, че към 2050 г. около 70% от населението на света ще живее в градовете, което ще бъде истинско предизвикателство за тяхната инфраструктура и обществени услуги. Той припомни че 2007 г. е била първата в която градското население в света е превишавало в селските райони.

Като модерен град София поема по стъпките на останалите динамични, прозрачни, всеобхватни и адаптиращи се Smart градове, посочи още Раков, като даде пример с Берлин и Ню Йорк.

От своя страна кандидатът за кмет Йорданка Фандъкова се ангажира, ако бъде избрана на поста да започне диалог по темата, която е от изклютелно значение за столичния град.

SmarterCities вече се прилага в различни градове по света като Чикаго, Ротердам, Лондон, Венеция и други. На 17 септември Wall Street Joutnal съобщи, че в североизточния китайски град Шенян бе представен проект за управление на водния цикъл по системата на . В следващите 5 години общината ще инвестира 44 млн. долара, като според президента на развойното подразделение на IBM в Китай, компанията ще задели също толкова средства.