Днес официално бе представена програмата EUGA за България. European Union Grant Advisor има за цел да информира малките и средни предприятия и публични организации относно възможността за финансиране, предоставяна от фондовете на ЕС, както и да ги консултира и подпомага при изготвяне на проектни предложения.
Програмата е инициатива на Microsoft. В Европа EUGA стартира след пилотни проекти в Испания и Полша през 2003 година, след това се разширява в други 17 страни на Европейския съюз. Дойде ред и на България заедно с останалите осем страни членки.
Контекстът, при който програмата се въвежда у нас, е едно съвместно изследване на Microsoft и Intel, насочено към изготвяне на иновационен индекс в европейските държави. Не буди учудване, че в компанията на Румъния сме в самото дъно на класацията, повече от два пъти под средните стойности за „Стара Европа" (EU 15).
От това обаче също така следва, че като резултат от въвеждането на Лисабонската стратегия от 2000 година в Европа и специално в десетте нови страни членки, ще се влеят огромни инвестиции, в голямата си част предназначени именно за иновации, повишаване на конкурентноспособността чрез информационни технологии, стабилен растеж.
В периода 2007 - 2013 години финансирането за десетте нови членки ще е двойно в сравнение с предишни периоди, а за България и Румъния - много повече в сравнение с времето преди присъединяване към Евросъюза. Посочва се сумата от 200 млрд. евро (или 175 млрд. евро), които ЕС ще осигури, пряко или чрез правителства и финансиращи институции, за финансиране на проекти в сферата на иновациите, информационните и комуникационни технологии, обучения, стартиране на нов бизнес и създаване на заетост.
Обаче е ясно, че в това море от пари нашите фирми дълго могат да походят жадни. В европейски мащаб има 22 милиона фирми - от тях само 4% са кандидатствали за финансиране по грантови програми, а едва 1 % са одобрени. Ако вземем предвид, че в България са регистрирани близо 1 милион фирми, но около 500 хиляди от тях действително правят някакъв бизнес, ще разберем нуждата от създаването на консултантски център за разполагаемите европейски субсидии - „нов канал, по който да тече информацията".
Организаторите от Майкрософт не скриха, че зад инициативата да съберат на една маса представители на единадесет водещи бизнес структури и държавни ведомства у нас стоят сериозни икономически интереси. Г-н Теодор Милев, управляващ директор на Майкрософт България посочи, че по изследвания на компанията, една трета от средствата отпускани по програми за субсидии се използва за закупуване на информационни технологии, респективно 5% от европейските грантове отиват за Microsoft. Следователно от сумите за 2007 - 2013 за компанията на Гейтс ще отидат десет милиарда евро.
EUGA в България се осъществява в партньорство с Банка ДСК, БСК, БТК, БТПП, ДАИТС, КРИБ (Конфедерация на работоадтелите и индустриалците в България), МДААР, Райфайзенбанк, УниКредит Булбанк, Федерация за реформа в местното самоуправление. Министър Василев, който почете събитието с присъствието си, ни помоли „да отчетем, че България е по-изостанала", но министърът изрази все пак оптимизъм.
Г-н Мартин Щауб, главен изпълнителен директор на БТК, ни напомни за скоро излязлото изледване на Световната банка, че ще се изравним по заплати със средноверопейските нива едва след 20 години, но също така - че трябва да повишаваме производителността си с поне 50% годишно. По-високата производителност не означава повече часове труд (напротив, даже предполага минаване на гъвкаво работно време - подкрепиха го от Microsoft), а по-интелигентни решения, затова е нужно да се увеличи използването в страната на персонални компютри, на достъпа до широколентов Интернет, да се влагат средства в образование и квалификация на персонала, за да можем да бъдем конкурентноспособни.
От детайлизираната информация за Националните стратегически референтни рамки на страните от Нова Европа (EU 10) научаваме, че в периода 2007 - 2013 г. България ще получи 6,674 млрд. евро от структурните фондове на ЕС, което е близо 4% от БВП на страната ни по пазарни цени. Румъния ще получи 16,6 млрд. евро, но това съставлява 3.2% от БВП на страната. Като цяло страните от EU 10 получават между 3 и 4% от БВП, но Румъния и България на глава от населението получават повече от два пъти по-малко от средното равнище. Новаците не трябва да се сърдят - определящо е значението на фактора капацитет на абсорбиране на средствата.
В повечето случаи ЕС финансира до 85% от програмите, а от страните членки трябва да дойдат минимум 15% от стойността на проекта. Българското Министерство на финансите оцени в края на 2006, че страната усвоява едва 39% от фондовете, стоящи на разположение от ЕС. От сключените по ФАР споразумения за 26 млн. евро, реални плащания са направени в размер едва 10 млрд. евро. При Румъния нещата с усвояването на парите от ЕС стоят даже още по-зле. Така че има страшно много неща, които EUGA би могла да направи. В Националната си стратегическа референтна рамка България обеща, че 60% от парите по структурните фондове на ЕС ще отидат за повишаване на конкурентноспособността в широк смисъл на националната икономика.
„За нещастие на фирмите, които искат да вземат финансирането в ръцете си още през 2007 година, все още се договарят детайлите и се финализира преговорния процес между местните власти и Европейската комисия с краен сройк септември 2007", за нещастие се казва в доклада, изготвен специално от Economist Intelligence Unit. В повече научихме, че базата данни EUGA е достъпна след просто регистриране на адрес http://www.microsoft.com/emea/euga. Но за България трябва да изчакаме сключването на още две правителствени съглашения, за да може това хубаво нещо да заработи.