Главният изпълнителен директор на технологичния лидер Apple Тим Кук е на мнение, че английският може да е глобален език, но по-важно е човек да знае програзни езици, отколкото него.
"Ако бях френски ученик и бях 10-годишен, мисля, че за мен щеше да е по-лесно да се науча да пиша кодове, отколкото да уча английски", коментира той пред френската медия Konbini по време на срещата си с президента на европейската страна Еманюел Макрон.
"Това е език, на който може да изразите себе си пред 7 милиарда души в света", смята Кук. По неговите думи ученето на програмни езици трябва да бъде в програмата на всяко училище по света и писането на кодове да не се разглежда като специализирано умение.
"То не е просто за компютърните специалисти. За всички нас е", казва още шефът на Apple.
Преди време в интервю за Fortune той разказа за разработването на програмния език Swift и целта му да насърчава учениците от всякаква възраст да се научат да кодират.
semes-abramovich
на 14.10.2017 в 16:59:42 #2Програмиране се учи на португалски (системи за работа в реално време), френски (3D и игри), немски (бази данни), унгарски (CAM/CAD системи), руски (анализ на трафика и контрол на съдържанието), японски (промишлени автомати), китайски (специализиран софтуер), румънски (internet и телекомуникации), испански (крайни автомати), малайски (геолокация), БЪЛГАРСКИ (постквантово шифроване). От източници на английски език най-много да се научи нещо, което е било актуално през 90-те години на миналия век. Що се отнася до знанията по английски език ... Tе са за outsorsing компаниите (по нашенски "тези, които работят на ишлеме за жълти стотинки"). Това не са програмисти, а най-обикновени средни техници (независимо от завършеното образование), които не са нищо повече от слуги. Такива печелят разни олимпиади и конкурси, говорят английски (с който предизвикват смях), бъркат шифроване с кодиране и квантуване с дискретизация, нямат представа какво е нат и за какво точно се използва, но ако им поставиш задача, за която не могат да намерят информация в Google стават напълно безпомощни. Що се отнася до синтаксиса ... В C, C++, C#, java, Java Script, PHP, Perl, Rubi, R и др. се ползва ОБРАТЕН ПОЛСКИ ЗАПИС. Вярно, че има някаква прилика с английския език, но ... ++, !+, <>, || и др, са си чисто английски термини за които явно аз не знам. И понеже в България е много важно да се учи английски (защо ли се сещам за изучаването на френски език в "Криворазбраната цивилизация на Ст.Л.Костов) и гърчеенето ("Поради що, о неразумни юроде ...") искам само да споделя лични наблюдения. Ако попаднете в Малайзия, Индонезия или в Източна Германия (там се имат за "източно германци") и решите да попитате къде се намира тоалетната на чист английски език, може да имате твърде неприятни изживявания, защото вероятно ще ви изпратят в обратната на търсената посока. Там не обичат английската реч. За Малайзия препоръчвам вместо английски да ползвате: "Dimana kamar kecil, bilik air, tandas?", а за Източна Германия ползвайте български (и няма да съжалявате) за да не изпадате в неловко положение. Ако не знаете в Малайзия английският език е забранен за ползване в редица институции със закон от 1985 година. Да се говори там английски е като да се опитате да говорите на турски в Батак. Не се знае как ще реагират местните. Програмирането е като математиката. Има неща, които навсякъде ще разберат, оценят и ще приемат добре.
Spotlight
на 14.10.2017 в 00:58:16 #1Нали и самото кодиране е на английски. Явно не го е осъзнал, а се и учи на английски.