За съжаление България не може да се похвали с добра ефективност при внедряването на ИТ проекти в публичния сектор. Средствата се харчат, без ИТ решенията да се реализират на практика. В бъдеще това трябва да се промени и аз виждам в тази посока ролята на Българсктата асоциация по информационни технологии (БАИТ) и активното участие на нейните членове. Това заяви Теодор Захов(на снимката), изпълнителният директор на „Спектър нет", който оглави преди седмица браншовата организация, в интервю за утрешния брой на седмичния вестник „Икономически живот".

Администрация и държавно управление, които не осъзнават необходимостта и важността от развитието на сектора на информационните технологии определено мислят и живеят в 19 век. БАИТ, като представител на мнозинството от най-добрите ИТ фирми в България, ще трябва да промени това мислене, допълва Захов. Не става въпрос само за приятни за ухото декларации, а за реална работа по ефективно внедряване на информационните технологии в държавните структури и обществото, каза още Захов.

По думите му настоящата икономическа криза силно влошава бизнес средата в почти всички сектори на икономиката. Потреблението се свива и това неминуемо се отразява негативно и на фирмите от ИТ бранша. Според информация на членова на браншовата асоциация за първото тримесечие на 2009 г. в сектора се отчита спад от 30% до 50% в продажбите. Ако подобно положение се задържи за по-дълъг период има вероятност част от играчите в бранша да не успеят да преминат през кризисния период.

Основно предизвикателство пред БАИТ в кризата е асоциацията да търси и да намери начини да подпомогне членовете си в трудните времена. Обсъждането на някои идеи от новия управителен съвет вече са започнали. В скоро време могат да се очакват и конкретни действия, чиято основна цел е да се насърчи потреблението на ИТ продукти и решения. Независимо от действията на БАИТ е важно да се подчертае, че всяка фирма трябва много добре да направи преценка за вътрешната си организация, потенциален пазар и спешно да вземе мерки за съкращаване на разходи и увеличаване на ефективността.

Основателят на „Спектър нет" заяви, че ще държи на прозрачността, откровеността, добрата визия за развитие и енергията за реализацията, които са  със жизнено значение за авторитета и съществуването на публична асоциация като БАИТ.

За съжаление съкращенията са част от мерките, които фирмите вземат за борба с кризата, признава Захов. Броят на работните места е пряко свързан с размера на пазара за това ще търсим начини за по-бързо съживяване на потреблението на ИТ продукти. На макро ниво пазарът на информационни технологии може само и единствено да расте. Така отоговори Захов на въпрос как вижда бъдещето ИТ индустрията в условията на икономическа криза. Това е нормална последица от развитието на информационното общество, настъплението на телекомуникациите и като следствие появата на нов културен модел на общуване. Това е моделът на човека, който винаги е on line, винаги е в комуникация с приятелите и близките си, винаги е заобиколен от устройства продукти на информационните технологии. От друга страна тази промяна ще доведе и до преструктуриране на сектора, като някои пазари ще се свият за сметка на развитието на други. Със сигурност ще има развитие на пазара на on line ИТ услуги и ще се появят нови, абонаментно базирани бизнес модели. Пазарът изисква от фирмите в сектора да проявяват гъвкавост и способности за адаптация към изменящия се свят, прогнозира новият председател на БАИТ.

Захов определи интернет пазара в България като силно фрагментиран и заради това консолидацията е неизбежна.

„Електронните комуникации са сектор, в който най-успешно и с най-голяма полза за потребителя се развиват средни и големи по размер фирми, което автоматично предполага необходимостта от консолидация. В момента процесът е затруднен поради икономическата криза, но въпреки това има сделки, които са в ход", казва Теодор Захов в интервю за новия брой на „Икономически живот".