Американската експортно-импортна банка (EXIM) издаде необвързващо писмо за намерение за предоставяне на до 456 милиона долара дългово финансиране на компанията American Rare Earths Limited, която очаква да добие близо милиони тонове редкоземни минерали в Уайоминг. Ако находището оправдае очакванията, то ще помогне на САЩ да станат световен лидер в сфера, която е пряко свързана с производството на електроника, ВЕИ енергетиката и ред други стълбове на икономиката на бъдещето.

До 95% от преработените редкоземни минерали идват от Китай, а САЩ внасят 74% от своите доставки от страната. Общите резерви на азиатската страна от 44 млн. метрични тона обаче бледнеят пред ресурса на проекта Halleck Creek, който според American Rare Earths е 2,34 млрд. тона.

Белгийската Solvay, която ще доставя на Европа редкоземни метали, за да намали зависимостта от Китай

Белгийската компания, която ще доставя на Европа редкоземни метали, за да намали зависимостта от Китай

Тя има единственото съоръжение в Европа, способно да обработва леки и тежки редкоземни метали на индустриално ниво

В него се съдържат 7,48 млн. тона оксиди на неодим, празеодим, самарий, диспрозий и тербий. Те се използват в дискови устройства, мобилни телефони, самолетни двигатели, ядрени реактори, енергоспестяващи крушки и ред други устройства.

American Rare Earths проведе първото сондиране през март 2023 г., което установи 1,2 милиона метрични тона в Североизточен Уайоминг. Вторият опит през есента разкри 64% повече. От компанията признават, че резултатите надминават "и най-смелите мечти" - и то след обследване на само 25% от парцела.

Добивът ще е по открит способ, въпреки рисковете за околната среда. Очакването е така да се извличат по 20 000 тона руда на ден.

Новата политика на Китай за редкоземни елементи ще разтърси световната технологична индустрия

Новата политика на Китай за редкоземни елементи ще разтърси световната технологична индустрия

Китай лесно би могъл да саботира всякакви опити за оспорване на господството му на пазара на редкоземни метали

American Rare Earths не е единствената компания в новата "златна треска" на запад. Базираната в САЩ Ramaco Resources има проект близо до Шеридан, Уайоминг, който може да струва около 37 милиарда долара заради откритите там стотици хиляди тонове неодим, празеодим, диспрозий и тербий.

Макар писмото за намерение от EXIM да не гарантира финансовата подкрепа за добива в Уайоминг, това е ключова стъпка за САЩ, които през последните години болезнено усещат зависимостта си от вноса на редкоземни минерали. Той в голяма степен обезсмисля и опитите на Вашингтон да връща производства на своя територия - ако суровините идват отвън, геополитическите рискове остават.