"47% по-бедни сме от средния европеец", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Българите не просто са най-бедните в ЕС, а реално потребяват с 47% по-малко стоки и услуги от средния европеец. Това сочат данните на Евростат за 2015 г., които бяха обявени вчера. Фактическото индивидуално потребление (ФИП) измерва материалното благосъстояние на
домакинствата. През 2015 г. ФИП на човек варира в доста широки граници в държавите от ЕС. Най-ниско е потреблението в България - 53% от средното равнище за ЕС, а най-високо е в Люксембург - 137%. Само пет държави от ЕС попадат в най-бедната група, където реалното индивидуално потребление на човек е повече от 30% под средното за ЕС ниво. Това са България (53% от средното за ЕС), Хърватия (58%), Румъния (59%), Унгария (63%) и Латвия (66%).
"Молят Борисов да остане премиер" четем на първа страница на в. "Труд"
Реформаторите взеха мандата за сформиране на правителство. Предстои да помолят Борисов да остане премиер. След като им връчи папката, президентът Росен Плевнелиев обяви, че ще се радва, ако успеят да сформират правителство, а Румен Христов от СДС призна, че "от 19 години автентичната десница не е получавала мандат".
В РБ до последно имаше спорове дали въпросният мандат не трябва да се върне моментално, както направиха ГЕРБ и БСП. Два часа преди да отидат на "Дондуков" 2, партньорите от блока свикаха Изпълнителен съвет. От ДБГ и НПСД продължили да отстояват тезата си, че 43-тото народно събрание е изчерпано и не може да излъчи правителство. В крайна сметка склонили в името на крехкото единството в коалицията да угодят на Божидар Лукарски (СДС) и на Николай Ненчев (БЗНС), които упорствали, че все пак трябва да се направи опит за излъчване на кабинет. Стигнало се и до спор колко дълго могат да задържат мандата.
"Други фирми поемат клиентите на фалиралата "Алфатур"" четем във в. "Монитор"
Други фирми могат да поемат реализацията на предплатените пътувания на клиентите на фалиралия туроператор "Алфатур". Това стана ясно във вторник след проведената в министерството на туризма среща на министър Николина Ангелкова с изпълнителния директор на "Застрахователно дружество Евроинс" АД Йоанна Цонева. На нея присъства и представител на Комисията за защита на потребителите. От обявилия несъстоятелност туроператор не взеха участие в нея.
Възможно е на част от клиентите на "Алфатур" да бъде предложено да реализират заплатеното си пътуване, стана ясно по време на срещата.
Вече са проведени разговори с други туроператори, чиито пакети са били продавани от "Алфатур". "С оглед настъпващите коледни и новогодишни празници е много важно да имаме подобен подход и да улесним максимално, хората изпаднали в тази ситуация", подчерта министър Ангелкова.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Клъстерите ще получат 20 млн. евро субсидии за развитие", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Макар и с известно закъснение, процедурата за предоставяне на безвъзмездна помощ за развитие на клъстерите в България по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" вече е отворена за кандидатстване. Общо 20 млн. евро ще бъдат разпределени сред всякакви видове клъстери - от стартиращи до развити, като целта е да се подкрепи създаването на такива обединения и да се развие капацитетът на съществуващите организации. Кандидатите могат да получат между 100 хил. и 2 млн. лв. за проектите, като документи се подават до 28 април 2017 г.
Общият бюджет на процедурата е 39.117 млн. лв. Сумата е разпределена на три пакета - 7.8 млн. лв. за клъстери в начален етап на развитие, 23.5 млн. лв. за развиващи се клъстери и 7.8 млн. лв. за развити клъстери. Минималният размер на субсидията за отделен проект е 100 хил. лв., а максималният зависи от етапа на развитие на клъстера. Така таванът за тези в начален етап е 391 166 лв., развиващите се могат да получат до 1.5 млн. лв., а развитите - максимум 2 млн. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"РБ държи мандата, чака 6 дни Борисов да каже за премиер", четем на първа страница на в. "24 часа"
Реформаторите искат сегашния министър-председател, Томислав Дончев или друг, посочен от лидера на ГЕРБ, разказват отвътре хора пред "24 часа" Борисов: Сега ме интересува Хитрино, не реформаторите, отсече той От Реформаторския блок взеха днес от президента Росен Плевнелиев третия проучвателен мандат за съставяне на правителство - последен шанс да не се стига до служебен кабинет и предсрочен вот. "1 процент шанс - 100% шанс" С тези думи държавният глава заяви недвусмислено при връчването, че разчита в парламентарни консултации реформаторите да намерят начин да реализират мандата.
"Спецправосъдието се оказа изключително вредно" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Моделът на спецправосъдието, в което бяха вложени милиони, за да наказва справедливо и бързо организираната престъпност, е изначално сбъркан. В двете наказателни съдилища се гледат малко дела, престъпници с тежки обвинения се измъкват с условни присъди, прокуратурата безкритично се съгласява да сключва споразумения с тях, а съдът ги одобрява.
Тези шокиращи изводи са направени в доклад на Върховния касационен съд (ВКС), който е направил преглед на работата на двете специализирани съдилища. Те и спецпрокуратурата заработиха в началото на 2012 г. Двете институции бяха замислени от първото правителство на Бойко Борисов с идеята делата срещу организирани престъпни групи да се гледат бързо и компетентно. Нито една от двете институции обаче не оправда очакванията. Спецпрокуратурата потъна в интриги между началници и заместници, а от шумните й акции срещу митничари, катаджии и граничари нищо не излезе. Съдът също не показва завидни резултати.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"ЕК пресича социалния туризъм в Европа", пише в. "Сега"
Еврокомисията предлага промени в регламента за координиране на системите за социална сигурност в ЕС, чиято цел е да се пресече социалният туризъм на европейците, съобщи "Политико". Според изданието вчера еврокомисарите са одобрили проекта, който ще се обсъжда от евродепутатите. Предстои обсъждане и съгласуване в страните членки.
Ограничаването на достъпа до социални плащания и сега е възможно според европейските правила и бе потвърдено и от Европейския съд в Люксембург. Магистратите отсъдиха в полза на Германия, чиито закони позволяват да спрат достъпа на европейски граждани до социални помощи, ако са пристигнали в страната по икономически причини.
"Владимир Дунчев, бивш генерален директор на БДЖ: Истината за Хитрино може да е взривена" пише в. "Труд"
- Г-н Дунчев, вие сте били генерален директор на БДЖ, целият ви професионален път минава в железниците. При такива тежки катастрофи с опасни товари и с жертви как трябва да се действа?
- Няма правилник за това. Всеки случай е конкретен и особен. Превозите на опасни товари са регламентирани със строги наредби. Ежедневно в България се возят 50-60 вагона с такива стоки. Някъде около 500-600 хиляди тона годишно са опасните превози. Без полипропилен не може да се произведе пластмаса. Трябва да се примирим, че тези товари ще се движат. Пропан-бутанът не пристига от въздуха до бензиностанциите и домакинствата. Идва с някакъв вид транспорт.
"Правят части за "Мерцедес" в Пазарджик догодина", четем във в. "Монитор"
Авточасти за "Мерцедес", "БМВ", "Ауди" и "Фолксваген" по заявка на немския концерн "Костал"ще се правят в Пазарджик от пролетта на 2017 г., когато в града се очаква да заработи нов българо-немски завод. Той ще се помещава на територията на бившия завод за металорежещи машини "Металик" и по предварителна информация на фирмата-инвеститор ще бъдат разкрити около 500 нови работни места. Първите 100 работници вече преминават обучение в сходно предприятие на фирмата в Смолян и се очаква да бъдат наети и още специалисти и работнически персонал.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"И почивни вторници в проекта за празниците", пише в. "24 часа"
Депутати искат да отнемат правото на Министерския съвет да определя извънредно кога да не се работи И вторници ще може да бъдат извънредни почивни дни, ако бъдат приети промените в Кодекса на труда. В сряда социалната комисия на Народното събрание ще гледа законопроекта на второ четене, след което остава да бъде приет окончателно от депутатите. Ако официален празник се падне в събота или неделя, първият или първите два дни след тях са неприсъствени, гласи предложеният за 2-о четене текст. Досега вариантът бе да се почива само понеделникът. При поредица официални празници, какъвто е Коледа, може повече от един от почивните дни да се падне през уикенда и така ще може да се компенсират и двата празника, обясниха идеята депутати.