Airbnb ще премахне около 200 жилища и стаи под наем в окупирания от Израел Западен бряг. Американската компания заявява, че е взела решението, защото селищата са "в основата на спора между израелци и палестинци", пише BBC. Смяната в политиката на компанията идва точно преди доклад на Human Rights Watch.
Този ход бе приветстван от палестинците, но Израел го нарече "срамен" и заплаши с правни действия.
Израелският министър на туризма Ярив Левин нарече решението "дискриминационно", според израелските медии, и инструктира своето министерство да "ограничи дейността на компанията в цялата страна". Израелският министър на стратегическите въпроси Гилад Ердан заяви, че собствениците на жилища, засегнати от забраната на Airbnb, трябва да обмислят да съдят компанията.
Ердан заяви, че възнамерява да обсъди въпроса с "висши американски служители", за да види дали решението нарушава американските закони за бойкот срещу Израел. Левин нарече това хода "предаване на движението за бойкот" и каза, че ще се стреми да наложи допълнителен данък върху дейността на Airbnb в Израел, пише Bloomberg.
Ник Папас, говорител на Airbnb, отказа да коментира изявленията и каза, че жилищата в израелските селища ще бъдат премахнати от уебсайта на Airbnb през идните дни.
Израелските селища в Западния бряг се считат за незаконни съгласно международното право, въпреки че Израел оспорва това.
Източник: iStock
Селищата отдавна се считат за критична пречка пред постигането на мирна сделка, международният консенсус, за която е устройването на 2 страни - една за Палестина и една за Израел.
Израел присвоява Западния бряг от Йордания през 1967 г. и продължава да контролира района, въпреки че палестинците имат ограничено самоуправление в малки анклави.
Повече от 600 000 евреи живеят в около 140 селища, построени след окупацията, които са се превърнали в разпръснати градове, свързани с мрежа от пътища, разрязващи Западния бряг.
През 2016 г. Airbnb е подложен на допълнителен преглед, след като беше разкрито, че уебсайтът на компанията е посочил, че селищните имоти са в рамките на държавата Израел, а не на палестинските територии.
В продължение на две години Human Rights Watch критикува Airbnb за посредничеството им при наемане на жилища в селищата в Западния бряг, до които палестинските граждани нямат достъп, казва Арвинд Ганесън, директор на Бизнес и права на човека в организацията.
Източник: twitter
Организацията приветства решението на базираната в Сан Франциско компания.
Изявление на Airbnb казва: "Американското законодателство позволява на компании като Airbnb да извършват бизнес в тези територии. В същото време мнозина в глобалната общност заявиха, че компаниите не трябва да правят бизнес тук, защото вярват, че компаниите не трябва да се възползват от земите, където хората са били разселени".