"Бензин и дизел поскъпват" четем на първа страница на в. "Труд"
Бензинът и дизелът у нас поскъпват от началото на декември показва проверка на "Труд". Литър от най-масовия бензин A95 достига 2,08 лв./л, а дизелът - 2,06 лв./л, показват данните на сайта fuelo.net.
Увеличението е с по две стотинки от началото на декември. Повишава се и цената на газта за автомобили, като на бензиностанциите тя вече гони един лев. Поскъпването на горивата у нас идва в отговор на повишението на котировките на петрола на международните пазари.
Петролът с най-висока стойност от лятото на 2015 г. - над 57 долара за барел.
"2511 пенсионери се заселиха у нас, половината са БГ гурбетчии" четем във в. "Монитор"
Италиански баби бягат в страната ни заради данък върху парите за старини.Нашенци, минали 65 г., се връщат със сигурен доход от чужбина
2511 пенсионери са се заселили в България през миналата година, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Това са хора над 65 -годишна възраст, които са променили постоянния си адрес от чужбина в България. Почти половината от заселниците от третата възраст, или 1244-ма души, са наши гурбетчии, трупали години опит зад граница. "Обикновено това са хора, които да работили в чужбина, докато навършат нужните години за пенсия в съответната страна", обясни пенсионният консултант Мартин Николов. За да получат пари за старини в страни членки на ЕС, нашенците трябва да са натрупали няколко години стаж в чужбина и да са навършили минималната пенсионна възраст за съответната държава.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Фалира още един голям туроператор", четем във в. "Стандарт"
Един от големите български туроператори обяви несъстоятелност малко преди Коледните и Новогодишните празници. "Алфатур" се обърна със съобщение до своите клиенти и партньори, че не е в състояние да изпълни планираните пътувания. Така хиляди българи ще останат с провалени Коледни и Новогодишни ваканции. От туроператора уверяват, че хората, които са им се доверили за своите почивки ще получат обратно парите си от застрахователя "Евроинс", към който е сключена застраховката "професионална отговорност" на туропертора. Полицата е на стойност 1,4 млн. лв. Според закона, клиентите трябва да представят всички нужни документи преди да получат парите си от застрахователя.
"Търг за самолетни билети може да създаде опасен прецедент", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Интересен казус се заплете около иначе рутинна обществена поръчка на Народното събрание за самолетни билети за пътуванията на депутатите в страната и чужбина. Конкуренти в нея са както авиокомпанията "България ер", така и туристическа агенция, която е и победител в търга. Националният превозвач оспорва избора с мотива, че... туроператорът не е оторизиран да продава билети от самия авиопревозвач. Казусът достигна до Върховния административен съд и крие потенциал да създаде опасен прецедент, който да повлияе на конкуренцията в следващи подобни поръчки.
На 18 юли т.г. Народното събрание открива обществена поръчка за предоставянето на самолетни билети за пътуванията на депутатите в страната и чужбина с прогнозна стойност 1.4 млн.лв. без ДДС за период от две години. Почти три месеца по-късно - на 10 октомври, е избран и победител - "Аргус травел интернешънъл". В конкурса участва и авиопревозвачът "България ер". Компанията обаче е отстранена, тъй като документите за участие не са подписани от всички членове на съвета на директорите на дружеството.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Плевнелиев с 3 варианта, ако реформаторите откажат мандата", четем на първа страница на в. "24 часа"
Президентът Росен Плевнелиев има три варианта за изход от ситуацията, ако във вторник Реформаторският блок върне мандата, който ще им връчи. Въпреки че има известни колебания, вероятно реформаторите ще върнат мандата, както направиха вече ГЕРБ и БСП. Първият вариант е да се назначи служебно правителство главно от хора от неговия екип, както и с няколко души, одобрени от Румен Радев, казват близки до държавния глава. При този вариант президентът очаквал да се запазят всички зам.-министри от кабинета "Борисов", за да продължи да функционира администрацията и да има някаква приемственост.
"Трима министри в оставка сключват ударно договори с медии" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Министрите на земеделието Десислава Танева, на екологията Ивелина Василева и на икономиката Божидар Лукарски са сключили серия от договори за закупуване на рекламно време с пари по европейски програми и са раздали за месец над 2 млн. лв. на медии. Споразуменията са направени непосредствено преди президентските избори и в дните след тях, когато кабинетът на Бойко Борисов вече бе в оставка. Това става ясно от справка, публикувана от администрацията на вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев. Пари са дадени и за изработка на рекламни материали по една от европрограмите. Договорите са с електронни медии, което означава, че за тях не е необходимо да се обяви обществена поръчка.
Програмата за околна среда, която е към Ивелина Василева, е сключила в периода 21-30 ноември девет договора на обща стойност почти 300 000 лв. По близо 60 000 лв. взимат Нова телевизия и bTV, 48 000 лв. отиват в Канал 3, 42 000 лв. - за телевизия "Европа". Сред останалите предпочетени медии са "Дарик радио", "Радио 1", "Радио Фокус" и т.н.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Над 16% от българите са пазарували онлайн през 2016 г.", пише в. "Капитал Daily"
Делът на българите, пазарували онлайн за лични цели, е намалял до 16.6% през 2016 г. Най-активни при поръчването на стоки или услуги по интернет са младите хора на възраст между 16 и 34 години, отчита годишното изследване на Националния статистически институт (НСИ). Година по-рано пазаруващите в интернет са били 18.5%, а през тази година нивото им се връща на това от 2014 г.
Жените (17.1%) са по-активни в онлайн пазаруването от мъжете (16.1%). По интернет най-често се купуват дрехи и спортни стоки, следват предмети за дома и покупките, свързани с пътувания или хотелски резервации.
Повечето продукти са закупени от продавачи от България (87.4%), но немалко пазаруват в интернет магазини от други европейски страни (41.4%) или от други държави извън ЕС (18.7%), показва проучването.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Пенсии с популизъм не се вдигат", пише в. "Сега"
2017 г. ще е първата, в която пенсионната реформа, инициирана от Ивайло Калфин, ще действа в цялост. В пенсия ще се излиза по-трудно, осигурителната тежест ще е по-голяма, което е добра новина за НОИ, но не и за работещите и пенсионерите. Промените няма да направят пенсиите по-адекватни, нито ще премахнат тавана им. Обещанията за увеличение от 40% остават за след поне 10 години, и то само за новите пенсии, тоест отпуснатите през 2027 г. За сегашните пенсионери обаче надежда няма, а ножицата между нови и стари пенсии ще се разтваря все повече. Въпреки записаното в Кодекса за социално осигуряване, че при "възможност в бюджета" пенсиите ще се актуализират с повече, отколкото се получава по швейцарското правило, от ГЕРБ не предложиха подобна мярка, макар да не спират да се хвалят с чудесното изпълнение на бюджета, ниския, клонящ към нула дефицит, огромния излишък, борбата с контрабандата и прочие неща от "1001 нощ". Така от юли актуализацията с 2.4% ще вдигне средната пенсия с десетина лева - на около 341 лв.
"Враг на популизма е самият популизъм" пише в. "Труд"
Популизъм е най-често употребяваната дума от началото на кандидатпрезидентската кампания, като набира в последни дни стремителна скорост. Няма политик, който в публичните си изяви да не уличи в популизъм опонентите си поне веднъж. Думата лепне на устите и на коментатори и анализатори, което е тревожен симптом. Изглежда пак кроят шапка на своя "популус" - от тоя модел, на който народът му вика "стяга го шапката".
Или както се изрази премиерът в оставка при връчване на наградите "Мистър и мисис икономика": "Популистката вълна в България е страховита."
"Погват хранителните вериги за фалшиви промоции", четем във в. "Монитор"
Нарочно пускат по-малко бройки, за да купуваме и други продукти.Туроператори менте предлагали оферти за 8-ми декември във Фейсбук
Масови проверки на коледните промоции в хранителните вериги започват от Комисията за защита на потребителите, научи "Монитор". Причината е, че търговците разпространяват брошури в 200-300 хил. тираж, а инспекторите установяват, че от дадени артикули има налични едва по 10 броя.
"Зареждането трябва да е в такива количества, че да може потребителите в съотношение, което е съразмерно на разпространената реклама, да бъдат в състояние да си го купят", обясни председателят на комисията Димитър Маргаритов.
До празниците инспекторите от ведомството ще проверяват и коледните базари, които масово продават некачествени стоки и не издават касови бележки. Според Маргаритов във временните обекти често се предлагат предмети с остри и режещи повърхности или стоки, които могат да бъдат разглобени и част от елементите да бъдат погълнати от деца.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Отварят трето трасе за тирове на Дунав мост 2", пише в. "Стандарт"
За преодоляване на струпването на много тирове на моста Видин-Калафат откъм българска страна, граничните служби на двете страни решиха да бъде отворено трето трасе за тях, съобщиха от "Гранична полиция". Автобусите и леките коли преминават по свое трасе без изчакване.
"Гранична полиция" стана инициатор за провеждане на среща с цел да се приемат мерки за облекчаване на движението. В нея участва и директорът на регионалната дирекция "Гранична полиция" - Русе, Димитър Чорбаджиев.
Забавянето започва от контролния пункт, който е на румънска територия. Шофьорите изчакват още със закупуването на винетки и разрешителни за преминаване през Румъния. На българска територия няма контролни пунктове на нито една от службите.
"Ще тресе ли край нас?", пише в. "24 часа"
Македония може да разхлаби преградата пред бежанците, Румъния ще има проблем с предизборния популизъм, Турция - с долара и кюрдите Ситуацията около България се променя след парламентарните избори в Македония и Румъния и продължаващите напрежения в Турция. В Румъния очевидно се върви към правителство на социалистите - на Социалдемократическата партия. Към такава коалиция може да се присъедини и още една партия, за да се увеличи мнозинството. Конфликтът на победителя с десния президент Клаус Йоханис, който се очертава, едва ли обаче може да предизвика кой знае каква нестабилност. Вярно е, че президентът в Румъния има повече правомощия, отколкото у нас. Но там имат опит с такъв тип противопоставяния - на предишния президент Бъсеску, който също бе противник на социалдемократите, се опитаха да му направят два импийчмънта.