„Дълги почивни дни, само ако се падат през уикенда", четем на първа страница на в. „24 часа"

Без отработване в събота Дълги уикенди вече да се отпускат само ако националният празник се пада в събота или неделя. Тогава неработен ще е и следващият ги понеделник. Тази промяна в Кодекса на труда подготвя социалното министерство, научи “24 часа”. Това става след настояването на бизнеса да се премахнат дългите почивки и отработването в събота, Засега предложението още е само работно, уточниха експерти, които работят по промените. Но министър Зорница Русинова вече обяви, че търси варианти да се съобрази с исканията на бизнеса. При новата система допълнителните неработни понеделници няма да бъдат отработвани, както това става в момента.
Прочети още от в. „24 часа"

“Гласуваме с бюлетина за 18 стотинки” четем във в. “Монитор”
Около 18 стотинки ще струва всяка от бюлетините за вота за президент, насрочен за 6 ноември. Това показа проверка на „Монитор“ в документацията за обществената поръчка за отпечатването и доставката им. ЦИК и Печатницата на БНБ са водели преговори до късно вечерта в петък за свалянето на цената. От БНБ първоначално са предложили сума от малко над 19 стотинки.

За сравнение на изборите през 2014 година една бюлетина излезе на държавата 17 стотинки, а на вота година по-рано – около 10 стотинки. Тогава от ЦИК обясниха, че скокът се дължи на допълнителните защити, които са въведени, за да се гарантира тайната на вота.

Сред техническите изисквания е заложено всяка бюлетина да има уникален номер, да тежи 120 грама, а хартията да бъде непрозрачна.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Предприемачът Красимир Дачев пред „Труд“: Натрупа се голям дефицит от справедливост в обществото" четем на първа страница на в. “Труд”
Няма политическа воля да се приеме принципът на мълчаливото съгласие

– Г-н Дачев, какво се случва в България 27 години след началото на прехода?

– Усеща се, че има натрупан голям дефицит от справедливост в обществото. Всички погледи се насочват към съдебната система, където проблемите се събират като фокус, но те са генерирани още в законодателната система.

Обществото започва да се обърква, но виждате, че след казуса „Кой“, то започна да намира правилната посока, отприщи се социална енергия. Бойко Борисов като настоящ министър-председател започна да обира негативите, натрупвани през годините, и сега трябва да ги плаща. Той самият вече осъзнава това несъвършенство, което обаче е заложено целево – дали от глупост или от корупционни и лобистки интереси. Кумулативният ефект от всичко това поражда чувството за дълбока несправедливост у обществото.

Прочети още от в. “Труд”

“Започват проверки за данък "уикенд"”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Проверки и ревизии за плащането от бизнеса на данък "уикенд" започва Националната агенция за приходи, научи "Стандарт". Наскоро бяха приети промени в данъчните закони, според които разходите за служебните коли и имоти, които се ползват и за лични нужди от шефове и служители на компанията, се облагат с окончателен данък от 10%. Данъчните закони вече са приети, и ако бизнесът доброволно не започне да начислява данък "уикенд", от НАП ще бъдат принудени да започнат репресивни действия. Това заяви директорът на дирекция „Комуникации" в приходната агенция Росен Бъчваров пред Канал 3.

Тази година събираемостта на приходите в държавния бюджет ще бъде най-високата откакто съществува данъчната администрация, каза Росен Бъчваров. Затова според нето политическият въпрос ще бъде не в събирането на приходите, а в начина на харчене на парите. Три са основните причини за тези рекордни приходи, посочи Бъчваров. Първата причина е доверието в приходната агенция. Наскоро социологическо изследване е показало, че държавният орган с най-голямо доверие от обществото е именно НАП.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Предизборно КЗК откри картел при продажбите на горива", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Новоизбраната Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) откри картел при горивата. Точно преди изборите. Регулаторът се занимава със сектора от над година и през февруари излезе с анализ, който откри синхрон в ценообразуването при големите вериги. Темата е чувствителна за всички потребители и през годините е имало основания за подозрения, че пазарът не е перфектен. Твърдението за картел обаче идва в подходящ за ГЕРБ момент.

Определението на КЗК не е публично, така че не може да се направи извод дали този път действията на регулатора са били дълбоки или са популистки. От комисията обясниха, че законът им забранява да разпространят документа на този етап, и ще дадат пресконференция в четвъртък. Без да е променян законът в предишни случаи регулаторът е публикувал твърденията си за картели.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Най-ниските заплати в здравния сектор скачат с до 40%” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Между 15 и 38 на сто ще е увеличението на минималните заплати за различните специалисти в здравния сектор, предвижда подписаният вчера Колективен трудов договор между синдикатите, работодателите и здравното министерство. "Най-голям ще е скокът при бачкаторите - редовите лекари и сестри", обясни д-р Камен Данов, шеф на медицинската федерация на "Подкрепа".

Споразумението, което се подписва за пръв път от 2013 г. насам, касае само най-ниските заплати, под които не може да се пада. Затова то ще се отрази при възнагражденията предимно в общинските болници, детските ясли и градини и училищните здравни кабинети и в част от големите болници, където заплатите ще скочат, поясниха още от синдикатите. В много от болниците - частни и държавни, възнагражденията са надскочили отдавна новите минимални заплати и затова споразумението там няма да се отрази, допълни здравният министър Петър Москов.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„ВиК дружества поискаха поскъпване на водата от 3 до над 30%", пише в. “Капитал Daily”
Цената на водата за битовите потребители може да поскъпне между 3.5 и 32% в големите градове на страната от началото на следващата година. Това става ясно от ценовите заявления на ВиК дружествата, публикувани на сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Най-голямо е повишението, поискано от "Софийска вода". Предложението на дружеството е за поскъпване с 32% през следващата година и с 29.5% до 2021 г. За 2017 г. близо 30% увеличение е поискало и ВиК Пловдив, а ВиК Варна - 15% (виж таблицата). Най-скромна в исканията си е ВиК Стара Загора, като дружеството предвижда поскъпване от 3.5% от следващата година и едва 1.7% до 2021 г.
Защо се иска поскъпването
Предложенията на водните дружества са заложени в техните 5-годишни бизнес планове до 2021 г. Те вече са внесени за разглеждане от регулатора, но все още не са официално публикувани.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Твърденията за свръхизпълнение на приходите са манипулация", пише в. “Сега”
Не можеш да наричаш успех провалът със старта на новите оперативни програми, счита икономистът и член на фискалния съвет Любомир Дацов

- Господин Дацов, парламентът даде зелена светлина за плащане на над 1.2 млрд. лв. по загубеното арбитражно дело от България за АЕЦ "Белене". Парите ще бъдат отпуснати извън одобрените разходи в бюджета като операция на финансиране, която остава под черта. Не е ли прекомерна тази гъвкавост, особено когато става дума за подпомагане на закъсали държавни предприятия?

- Големите въпроси в случая най-малко са към бюджета. Проблемът е, че се допусна да се стигне дотук. Никой не прави така, както се постъпи в България. Ако започваш голям проект, не го зарязваш по средата, не зарязваш няколко милиарда на вятъра. Когато се отвори проектът "Белене", към него имаше някакви съмнения. И от тогавашната перспектива "Белене" бе рисков, но не изглеждаше толкова лош проект. По чисто български ние, забавяйки го във времето и надувайки цената, го направихме да изглежда неприемлив. Това важи и за други замразени проекти.

Прочети още от в. “Сега”

“Да избегнем нов позор с Кр. Георгиева” пише в. „Труд"
Ако не изтеглим злополучната ни кандидатка за шеф на ООН от ЕК сега, Германия ще я отстреля след месец

Някога Уинстън Чърчил беше казал, че дипломацията е да кажеш на някого да върви по дяволите и той да попита как се стига до ада. Нещо такова се получи с номинацията на Кристалина Георгиева. Германия и Франция искаха да разкарат българката от поста еврокомисар по бюджета, който след референдумът за Brexit се оказа един от най-важните в ЕК.

Подлъгвайки нея и правителството с илюзорни шансове за кандидатура в ООН, те я пратиха по дяволите. Заслепена от кариеризъм и алчност, Георгиева веднага попита как да стигне до ада.

Първо, нека си кажем право в очи, че дори и без немския заговор и френския интерес, Георгиева би било неморално да се върне на същия пост в Европейската комисия. Провалът й в ООН не само като класиране, но и като представяне е чутовен. Българката се оказа, че едва говори английски, няма усещане за такт и дипломация, има фундаментални дупки в познаването на нормативната база не международната организация и като цяло се държи като слон в стъкларски магазин. Да не говорим, че номинацията й поставя опасен прецедент, последствията от който ще отекват по дипломатическите амбасади с десетилетия.

Прочети още от в. „Труд"

“Болници стават факли за 15 минути, заради липса на отдушници“, четем във в. “Монитор”
На места въздуховодите били запушени и препълнени с фасове
Болници стават факли за 15 минути заради редица пропуски в строителството, сред които и липса на отдушници. Това са показали анализите на противопожарни експерти на голяма част от лечебните заведения в цялата страна. Според публикувано проучване в повечето болници съществуват строителни дадености, които оказват неблагоприятно отражение върху развитието на пожара, като липсата на противопожарни и противодимни сектори в хоризонтална и вертикална посока. При такива случаи димните газове се разпространяват неконтролируемо в цялата сграда за извънредно кратко време.

Практиката показва, че 10 - 15 минути свободно развитие на пожар в първия етаж са напълно достатъчни за задимяване на всички етажи над него и създаване на опасност и дори фатален изход за болните, които често са упоени, обездвижени или дори не са в съзнание, се казва в анализа.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Средната заплата на българина се е увеличила с 1/3 за 4 години", пише в. „24 часа"

За последните четири години средната реална работна заплата на българина се е увеличила с 31 – 32 на сто, отчете президентът на КНСБ Пламен Димитров. Въпреки това българинът продължава да бъде най-беден в Европейския съюз, добави той. Според Димитров е добре, че е премахнато пълното замразяване на доходите от времето на Симеон Дянков и е започнало увеличение. За това той изтъкна усилията на синдикатите. Темповете на растеж на доходите обаче трябва да се запазят, каза още Димитров. От КНСБ са категорични, че през следващата година заплатите трябва да се повишат с 8 – 10 – 15 на сто.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Изборите като мач на партийни агитки", пише в. “Стандарт”

Предизборната кампания стартира, но не извади българите от политическата апатия. Отсега е ясно, че не можем да очакваме изненади на 6 ноември. Партийните електорати са строго парцелирани. Имаме едно достатъчно дълбоко разделено общество, което трудно би позволило обединяването на различните парчета по начин, по който да се получи някаква сериозна изненада на тези избори. На второ място идва ниската температура на кампанията. Изобщо не може да се каже, че българският гражданин е на изборен режим. Вотът е напълно неглижиран. Самият факт, че кандидатът на ГЕРБ бе обявен едва миналата седмица, достатъчно добре говори, че липсва този тип поведение, което да вкара публиката и избирателите в един по-политизиран климат. Ако ние бяхме в ситуация, в която да ври и да кипи, тогава бихме могли да очакваме да се случи някаква изненада на вота, но на този етап нещата изглеждат съвсем подредени.

Няма как да се стигне до революционна ситуация. В смисъл не че няма причини българските граждани да гласуват интересно, но едно е да има системни основния, друго е да има такъв тип фактори, които да превърнат тези основания в реалност и в конкретно действие.

Прочети още от в. “Стандарт”