"Глад за работници в София и Варна, гълтат хора от Северозапада" е заглавиe от в. "24 часа"

София и Варна са градовете, които изпитват най-голям глад за работна ръка в страната. И привличат мигранти от останалите райони. Главно гладът за работници на двата големи града се засища от Северозапада. Това показа карта на безработицата, направена от "24 часа" по данни на Агенцията по заетостта.

Всеки пети безработен е от Северозападна България. 284 707 са били хората в трудоспособна възраст без работа у нас през миналата година. В северозападните области - Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен броят им е достигнал 54 708. Там равнището на безработица е най-голямо, като във Видин достига до 20,9% при средни стойности за страната от 8,7 на сто.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Притокът от мигранти се е стопил с 80%" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Близо 80% по-малко мигранти е заловило МВР през първото полугодие спрямо същия период на миналата година, сочи статистиката му. От началото на годината до края на юни са задържани 1461 души. За същия период на миналата година арестуваните са 7134. Едновременно с това се отчита, че бежанските лагери са почти празни. Към 3 август там са настанени 1513 души, което значи, че капацитетът е запълнен 29%. В арестите на дирекция "Миграция" към МВР има 490 души при общ капацитет от 940 места.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Най-големите компании за храни и напитки: Слънчево и вкусно", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Най-силна е годината за производителите на масло за износ, увеличават се и продажбите на компаниите за храни и напитки, които работят за местен пазар

Със своите 15% ръст на приходите компаниите от сектора за храни и напитки имат една от силните си години. Големите скокове са при производителите на слънчогледово олио за износ. Но добри продажби отчитат дори дружества с фокус върху местния пазар като пивоварите, минералната вода "Девин", сладки изделия - "Престиж 96" и "Чипита".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Созополска кръчма прибира по 20 лв. такса "резервиран стол"" извежда на първа страница в. "Монитор"

20 лева такса "резервиран" стол начислява известна созополска кръчма. Скандалните суми не фигурират в менюто, но се добавят към сметката за консумация, когато дойде време за плащане. Таксите се калкулират, в случай че сте заели маса със 6 стола, но ползвате само четири от тях. За останалите два незаети, олеквате с общо 40 лв. или по 20 за всяко незаето място. Безпрецедентната практика е въведена в популярния рибен ресторант "Miloz Fish & Grill", който се намира на крайбрежната улица до старото пристанище. Умопомрачителните хватки лъснаха, след като възмутени клиенти пуснаха в социалната мрежа издадената им касова бележка. На нея редом с маркираните рибни филета, екзотични салати и напитки е включена и сума от 80.00 лв. за 4 незаети стола.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"25 причини да се гордеем, че сме Стандарт", четем във в. "Стандарт"

Човек е толкова голям, колкото и мечтите му. Вярно е. Прочитайки заедно с теб, скъпи читателю, всички добри думи и оценки от първа до последна страница на днешния брой, виждам, че най-голямата ми мечта се е сбъднала - да бъда част от най-българския и най-достойния вестник, опазил се от всичко пошло и лъжовно в годините на прехода. 

Мечтата започна преди 25 години, когато 50 души се събраха в една неугледна и типична за соца сграда, за да направят най-красивия (както казва основателят Краси Стойчев) вестник. Станах част от екипа година по-късно - на 1 август 1993 г. Никой не помни сградата, но всеки от нас още носи в сърцето си искрата, която запалихме тогава. Искрата, която носеха малките вестникопродавци, размахвайки по улиците синия вестник на демокрацията.

Прочети още от в. "Стандарт"

"EDIT ще промотира дигитализацията на бизнеса в страната", пише в. "Капитал"

Мрежата за дигитално развитие иска да срещне традиционния бизнес с технологичните стартъпи

Българската отворена мрежа за дигитално развитие EDIT започва тримесечна обиколка из девет български града, за да промотира дигитализирането на бизнеса в България. Проектът е спонсориран от Google и ще премине през девет града, като в два от тях ще има големи конференции. Началото на пътуването ще бъде във Варна на 18 август, където ще има работилници за дигитално предприемачество и изкуство.

Прочети още от в " Капитал"

"Кризата за кадри вече засяга и филологиите", пише в. "Сега"

Още 4 професионални направления в университетите стават приоритетни - това са филология, история, философия и религия. Така важните за икономиката ни специалности, които държавата ще подпомага с по-висок прием и по-голяма субсидия, ще се увеличат от 32 на 36. Това произтича от приетите вчера от МС промени в приема на студенти. 

Въпросният списък бе приет за първи път през 2016 г., като задачата му бе да увеличи интереса на студентите към определени направления, които страдат от липса на кадри, но са изключително важни за икономиката - като педагогика, математика, инженерни специалности, металургия, електротехника, енергетика, транспорт, животновъдство и др.

Прочети още от в. "Сега"

"Защо трудът у нас ще поскъпва" пише в. "24 часа "

С подема в потреблението идва нов период в икономиката

ЕВРОПА, изглежда, се възстанови от кризата, икономиката създава работни места, индустрията е в подем. В България също отчитаме повече от 2 г. на относително висок растеж - на фона на минималната промяна след 2010 г., безработицата е на нивата от 2007 г., доходите в частния сектор започнаха да растат с почти двуцифрени темпове. Като добавим раздвижването на пазара на жилища и активизирането на кредитната активност на банките, вече можем да говорим за осезаемо различен стопански пейзаж на България.

Прочети още от в. "24 часа"

"Долу ръцете от стюардесите", пише в. "Стандарт"

Богопомазан гост на Симеон Сакскобургготски се изнервил, защото полетът на "България ер" се забавил от Мадрид заради жегите. Решил да напомни, че е от кралски произход, написал кърваво писмо, което пресслужбата на бившия премиер изпратила светкавично до всички медии. Ако в него този човек разказваше неволите си от загубения половин ден и багаж, сигурно всички с две ръце щяха да го подкрепят. Всеки е преживял поне веднъж този кошмар и то не само с тази авиокомпания. Финалът на писмото обаче буди истинско недоумение. Там близкият, но анонимен приятел на царя разкрива бъдещите си намерения - да поиска от министър Лиляна Павлова този срамен за България авиопревозвач да не кара други височайши гости от Брюксел, които ще идват у нас по време на европредседателството догодина.

Защо "България ер" е така недолюбвана от царското семейство?

Прочети още от в. "Стандарт"