"Хакери прибират 2 млн. евро откупи от БГ фирми" четем на първа страница на в. "Труд"
Над 2 млн. евро откупи са платили за година български компании след кибератаки. Данните бяха изнесени на форума "Киберсигурност - как да опазим фирмата от модерните разбойници" в Добрич, организирана от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
Откупът може да стигне до 50 хил. евро, който хакерите искат от фирмата, за да си върне откраднатите данни, коментира пред "Труд" Николай Петканов, регионален представител на агенцията. Средната сума, която компаниите дават,1 е 15 хил. евро.
По думите му 90 на сто от малките и средните предприятия не смятат киберсигурността за свой проблем.
Около 60 на сто от фирмите, претърпели кибератака, до шест месеца фалират, твърди специалистът по дигитална и фискална сигурност Валентин Генев. В същото време срокът за възстановяване на данните е от 23 до 50 дни, ако атаката е на вътрешен човек, допълни той.
"Обезщетения за потребители, ужилени от картел" четем във в. "Монитор"
Потребителите, които докажат, че са пострадали от картел, ще бъдат обезщетявани. Това ще стане, след като бъде одобрен от парламента законопроект, подготвян от МС, в който се транспонира европейска директива, приета през 2014 г., съобщи Юлия Ненкова, председател на Комисията за защита на на конкуренцията (КЗК).
"Имам уверение от депутатите, че веднъж внесен той ще бъде придвижен максимално бързо", подчерта Ненкова. По този начин всеки, който се чувства ощетен от картел, установен от КЗК,, ще може да търси правата си в съда. Ненкова не даде подробности за механизма, по който ще бъде определян размерът на обезщетенията. Не е ясно още и дали с касова бележка или по-друг начин ще се доказват загубите, които съответните лица са претърпели.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
""Не подкрепям никого" като параграф 22", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Това, че опцията "Не подкрепям никого" е определена като действителен глас от законодателя, със сигурност не е противоконституционна. Напротив, замисълът беше тя да бъде захарчето, което малко да подслади въвеждането на задължителното гласуване. Не може да задължаваш хората да пускат бюлетини и да не им дадеш опция да гласуват против всички.
И това гласуване да бъде валиден глас, който да се брои. Такъв беше замисълът и той е напълно нормален. Има го в много демократични държави. Откъде започнаха проблемите? Първо, опцията "против всички" беше подкрепена с "Не подкрепям никого", което не е същото. Аз не подкрепям никого и като си стоя вкъщи. Независимо как се нарича тази опция, тя остана да се преброи като действителен глас. В закона е дадена ясна дефиниция кои гласове са действителни, какви атрибути трябва да има бюлетината, какви печати от секционната комисия и т.н.. Оттам нататък ние влизаме вече в хипотезата на член 93, ал. 3 от Конституцията, където е казано, че за да бъде избран един кандидат на първи тур, е необходимо да са гласували повече от половината от избирателите.
""КЗК: Имаме убедителни доказателства за картел и ще има глоби", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) има убедителни доказателства за обявения в началото на седмицата картел между шест от основните вериги бензиностанции - "Шел", "Еко", OMV, "Петрол", "Нис петрол" и "Лукойл България", и до месеци ще наложи глоби. Това заяви наскоро избраният председател на комисията Юлия Ненкова пред журналисти. Тя не разкри какви конкретно са писмените доказателства, като посочи единствено, че въпросните компании почти всекидневно в определени периоди са съгласували цените помежду си цел да елиминират конкуренцията на пазара. "Някои са били по-активни, други не", допълни тя. Което в превод значи и различна глоба, като максимумът по закон е 10% от оборота. Приходите на заподозрените в картела за миналата година са общо 6 млрд. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Цацаров: Редно ли е хора от ВСС да дават изявления в медии на подсъдими?", четем на първа страница на в. "24 часа"
Главният прокурор оттегли предложението - то постигнало целта си и редовите магистрати видели кой от висшите на каква позиция е Да изгоним политиката, призова той, намирайки близост между тезите на Лозан Панов и ексминистър Христо Иванов Да се въздържат ли членове на Висшия съдебен съвет от изявления в медии, чиито издатели са обвиняеми и подсъдими? Този казус постави Сотир Цацаров в писмо до ВСС. (Предложението виж по-долу) Поводът е статия на Калин Калпакчиев от съвета, озаглавена "Съдебната независимост е под обсада", публикувана в "Клуб Z". Издател на списанието и сайта е Огнян Донев, подсъдим за укриване на близо 62 млн. лева данъци
"МО оглежда изтребители трета ръка, с кратък живот и "осакатени"" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Министерството на отбраната е започнало тихомълком да променя критериите, по които ще се оценяват офертите за доставка на западни изтребители за армията. Институтът по отбрана към МО е предложил промяна в изискванията, с които при бъдещия избор се дава преимущество на употребявани американски изтребители, научи "Сега" от източници от МО. Предложението на института е направено в края на миналия месец, а задачата му е възложена от МО веднага след като ген. Румен Радев напусна поста си. Така е използвано времето, в което ВВС бяха без командващ. В момента този пост се заема от бившия ни военен аташе в САЩ ген. Цанко Стойков. От щаба на Радев, който е кандидат-президент на БСП, казаха, че той няма да коментира въпроса засега. Заради подмяната на критериите вчера възникна скандал в парламентарната комисия по отбраната, която изслушваше министър Николай Ненчев.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Образователното министерство прекрати поръчката за лицензи на Microsoft", пише в. "Капитал Daily"
Причината е, че и трите подадени оферти са двойно по-високи от прогнозната цена от 10 млн. лв.
Министерството на образованието и науката (МОН) е прекратило обществената поръчка за лицензи за продукти на Microsoft, която беше обявена в края на май. От решение на министър Меглена Кунева, публикувано в четвъртък на сайта на МОН, става ясно, че и тримата кандидати са предложили приблизително двойно по-висока цена от прогнозната от 10 млн.лв. и бюджетът на министерството няма възможност да я покрие. Не са намерени допълнителни средства и след разговори с финансовото министерство.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Плащаш 26 000 евро и не учиш медицина в Кьолн? Има българска следа", пише в. "Сега"
В последните дни академичните среди у нас се тресат от поредната драма с български университет, превърнат в "държава в държавата". Одит на МОН разкри сериозни злоупотреби в Медицинския университет в София, извършени от бившето ръководство, които в момента се разследват от прокуратурата. Сред най-сериозните нарушения бяха свързани с изнесеното обучение на вуза - в Швейцария, Италия, Германия, поради което част от договорите с чужди фирми за набиране на студенти бяха прекратени. Освен у нас скандалите предизвикаха отзвук и в чужбина. Германското списание "Шпигел" разкрива дейността на една от фирмите посредници, с които МУ-София работи.
"Икономиката излезе от кризата, но рисковете за бюджета са реални" пише в. "Труд"
Публичните финанси са изключително податливи на един или друг политически провал
През последните месеци в общественото пространство е наситено с макроикономически оптимизъм. Есенните прогнози за ръста на икономиката са по-оптимистични от тези през пролетта, като това се потвърждава и от международните институции. Пазарът на труда продължава да е динамичен, като броят на заетите вече е устойчиво над 3 млн. души. Безработицата също падна до 8% при нива от 11-12% преди само две години. Приходите в бюджета са над очакванията и към края на третото тримесечие на годината сме на сериозен излишък. Последното, разбира се, води и до натиск за повече разходи в публичния сектор - например вече обещаното увеличение на учителските заплати. Това са само част от новините, които следва да отразяват един икономически подем и да водят до оптимизъм сред обществото.
"Не гласувай за никого! Върни депутата в час!", пише в. "24 часа"
В един анализ за богатството и високия социален статус в скандинавските страни се казва, че една от причините за успеха им се крие в студения и мрачен климат. През зимното полугодие жителите на Швеция, Норвегия, Финландия, Дания и Исландия се отдавали на работа, учене и курсове за самоусъвършенстване на закрито, за да им минат по-бързо депресиращите зимни 6 месеца. По Средиземноморието пък напротив - горещото време карало хората да стоят повече навън, а по-активният социален живот им крадял силно от времето за учение и труд.
Прочети още от статията на в. "24 часа"