"КОНПИ: Имотните декларации на властта са пълни със смущаващи неща" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Всеки десети чиновник е сбъркал или пропуснал да напише данни

Новите имотни декларации, които станаха задължителни за близо 7000 души във властта от миналата година, са предизвикали масови затруднения. В тях дори дребни чиновници трябваше да посочат имуществото си, да отговарят на въпроси имат ли яхти или самолети, ползват ли безплатно чуждо имущество, както и какво притежават партньорите им, с които имат или нямат брак.

Фрапиращ брой подадени декларации с пропуски или несъответствия отчете антикорупционната комисия (КПКОНПИ). В повече от 700 декларации има или пропуски, или несъответствия, каза председателят й Пламен Георгиев от парламентарната трибуна при представянето на първия годишен доклад на новия антикорупционен орган.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Дотук ремонтът в центъра на София струва 14.7 млн. лв", четем в "Капитал"

Общината планираше да покрива фактурите на изпълнителите с вътрешен заем, но в крайна сметка се отказа

Столичната община щеше да прибегне до безлихвен заем за разплащане на ремонтите в центъра на града (ул. "Граф Игнатиев" и градинката на "Кристал"), но в последствие се отказа. В т.нар. Зони 2 и 4 от градския център тече мащабен ремонт от почти година. Дейностите бяха възложени след търг на фирмите "Джи Пи груп" и "ПСТ груп", както и на обединението "Проджeкт надзор София". 

В дневния ред на общинското заседание в четвъртък присъстваше точка за отпускане на безлихвен заем за покриване на дейностите по проекта. (Капитал беше съобщил първоначално, че заемът ще бъде отпуснат на двете компании, но всъщност е вътрешноведомствен заем за изплащане на задължения към тях - б.р.)

Прочети още от " Капитал"

"Защо намалените екотакси за коли ни излизат скъпо" е заглавиe от в. "24 часа"

Голяма битка беше да се вдигнат в България леко данъците на старите замърсяващи коли. След това се наложи и втора битка - депутатите трябваше да осъзнаят, че с тоягата винаги трябва в комплект да върви и морков - с увеличението на таксата за "мръсните" автомобили, трябва да има и намаление за "по-чистите".

Хубава работа. Обаче като се поинтересуваш малко, виждаш, че пак сме я свършили "хубава, ама българска".

Защото, за да си намалиш данъка, трябва да загубиш цял работен ден и да платиш две такси - едната, разбира се, на държавата, която не си е свършила работата по-рано, а другата - на частния сектор. И като теглиш чертата накрая, не се знае има ли смисъл от толкова късане на нерви. С други думи накрая цялата инициатива за по-чист въздух може да излезе безсмислена.

Как обаче се стигна дотук?

Първо, оказва се, че огромна част от колите в България нямат вписани данни в талоните за екокатегорията. Просто там вместо ЕВРО 1, 2, 3, 4, 5 или ЕВРО 6 има три звездички - ***. Което значи, че когато преди време в КАТ са регистрирали автомобила, просто не са си свършили работата. Защото евронормата е отбелязана в документите при продажбата.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Масово набират кадри в туризма за лято'2019" извежда на първа страница в. "Монитор"

Bече започна активното търсене на кадри в сферата на туризма за предстоящия летен сезон във Варна. Към този момент в бюрата по труда има обявени стотици свободни позиции, като сред тях са и за бармани, сервитьори, готвачи и камериерки, съобщиха трудови посредници от морския град.

Сред обявените свободни позиции тази седмица има и 10 за търсенето на служители за обменните бюра. Изискването към кандидатите е да имат дипломи за завършено средно образование и да знаят чужди езици. Набират се също рецепционисти с немски, английски и руски езици.

Търсене има и за готвачи, като в основната си част обявите са за кадри със средно образование. За някои от местата е посочено, че кандидатите трябва да владеят руски, английски или немски език. Най-многобройни са свободните места за бармани, камериерки и сервитьори. Средните заплати при тях ca между 680 и 880 лева. От 850 до над 1050 лева са предлаганите средни трудови месечни възнаграждения за готвачите. Позициите са за работа на двусменен режим от по 8 часа.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"ГЕРБ връща 7% праг на преференциите", четем във в. "Стандарт"

Комисията по правни въпроси в парламента прие на първо четене предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс и с това върна стария 7-процентов праг на преференциите. "За" законопроекта гласуваха 9 народни представители, двама бяха "против", а един гласува с "въздържал се", съобщи Канал 3.

Връщането на прага беше обещано от ГЕРБ след Изпълнителна комисия, свикана от лидера на партията Бойко Борисов. Решението за връщане на стария праг дойде след като вече бяха приети изменения в изборното законодателство на 14 февруари 2019 г., според които избраният преференциално кандидат за евроизборите трябваше да получи действителни гласове не по-малко от националната избирателна квота, а на парламентарните не по-малко от регионалната квота. Същото се отнасяше и за местните избори, когато избраният кандидат трябваше да получи не-по-малко от общинската избирателна квота.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България е изнесла машини и части за над 12 млрд. лв. през миналата година", пише "Капитал"

Като цяло продажбите в чужбина растат много слабо заради по-малко сделки с оръжия и горива

Българският износ нараства с едва 1.2% през 2018 г. На пръв поглед това не е добра новина предвид темпа от предходната година (15.7%), но данните на Националния статистически институт (НСИ) потвърждават за поредна година, че България изнася все повече машини, апарати и части, като така се придвижва нагоре по стълбицата на добавена стойност в Европа. 

Много слабият растеж през 2018 г. идва от търговията с трети страни извън съюза (където има спад от 12.5% за годината), а за това има два фактора. От една страна, 2017 г. беше особено силна за търговията с тези държави, а, от друга - миналата година България е изнесла по-малко горива и оръжия.

Прочети още от " Капитал"

"Бюджет по време на избори", пише в. "Сега"

Прогнозите за икономиката би трябвало да направят политиците по-консервативни, но се случва точно обратното

Началото на бюджетната година изглежда типично за периода след 2015 г. и в този смисъл - безинтересно: излишък от около 1 млрд. лв. през януари 2019 г., придружен от увеличение и на консолидираните приходи, и на разходите в сравнение със същия период на предходните години. В същото време има няколко елемента, които заслужават повече внимание.

На първо място това са консолидираните разходи, които се увеличават с около 100 млн. лв. в сравнение с януари 2018 г. По-интересно е откъде идва ръстът.

В основната си част това се дължи на по-високи разходи за заплати - около 60 млн. лв., и леко увеличение при социалните и капиталовите разходи. Въпреки че тези увеличения бяха известни още с приемането на бюджет 2019 г., те донякъде показват и приоритетите на правителството, а именно увеличаване на доходите в изборната година и продължаващо пренебрегване на капиталовите разходи.

Прочети още от в. "Сега"

"БНБ: От есента плащането онлайн става по-сигурно" пише в. "Монитор "

Oт есента всички платежни услуги в онлайн среда ще се извършват чрез най-малко два способа, един от които е паролата а другият чрез код, генериран чрез токън устройство или смс съобщение.

Това обяви подуправителят на БНБ Нина Стоянова по време на конференция за развитието на финтех технологиите у нас.

Чрез новите изисквания за операции с дистанционен способ или в електронна среда ще бъдят защитени потребителите.

"Регулаторът се опитва да бъде в крак с промените, сферата е динамична. Развитието на информационните технологии е основен фактор за развитието на платежните услуги и системи, за създаването на конкурентна среда на пазара. Доставчиците на платежни услуги инвестират все повече време в създаването на мобилни приложения и портфейли, карти с различни възможности, което води до развитие на пазара", смята Стоянова.

Платежната статистика показва голямо развитие в областта на плащанията, извършвани по електронен път. За периода за три години, от 2015 да 2017 г., броят на плащанията извършвани с карти са нараснали с 63 на сто, а тяхната стойност нараснала с 82%.

Прочети още от в. "Монитор"

"Бюджетната комисия изслуша Бойко Атанасов за шеф на финансовия надзор", пише в. "24 часа"

Бюджетната комисия изслуша кандидата за шефското място в Комисията за финансов надзор Бойко Атанасов. В петък предстои парламентът да реши окончателно. Кандидатурата на Атанасов беше единствена и внесена от депутатите от "Атака". От октомври 2017 г. досега Атанасов заема поста на зам.- председател на финансовия регулатор.

Николай Александров от "Атака" посочи, че преди това Атанасов оглавяваше Националната агенция за приходите в кабинета и, че има 20-годишно професионално развитие и придобит изключително ценен управленски опит.

Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви, че познава от дълги години кандидата и призовава в петък да бъде подкрепен. "С две ръце бих се подписала под неговата кандидатура, ако тя не беше внесена от колегите. Радвам се, че той ще се бори за тази позиция и затова, че вече година и половина е вътре в комисията - познава дейността й", посочи Стоянова.

Прочети още от в. "24 часа"