“Магистрала „Хемус“ - по-тясна, по-бавна и по-евтина" четем на първа страница на в. “Труд”
Новата отсечка на магистрала „Хемус“ ще е по-тясна и по-евтина. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който инспектира ремонта на втората нова сграда на Софийския районен съд (СРС) и прокуратурата.

Той заяви, че ако се допусне скорост от 140 км/ч, дължината на пътя се удължава. Затова скоростта ще се намали на 120 км/ч, за да се спести от изграждането. Лентите ще са по-тесни и ще бъдат спестени до 150 млн. лв, увери Борисов. Той коментира и че няма да бъде платена неустойка за обществени поръчки, защото са спрени по законен начин. „Поръчките са развалени, защото тези обекти могат да се изградят с по-малко пари. А администраторът, който е подготвил предложенията, вероятно няма да остане на работа“, каза още Борисов.

Прочети още от в. “Труд”

„Българка болна от зика", четем на първа страница на в. „24 часа"
Лора Трайкова живее в Бразилия и хванала заразата преди 2 седмици

Инфекцията с вируса зика, който се предава при ухапване от заразен комар, започва с температура над 38,5 градуса и болки по цялото тяло като грип, но 5 дни по-късно се явява ситен червен обрив. Това разказва за “24 часа” българката Лора Трайкова-Гонсалвес, която живее в Рио де Жанейро. Докато няма обрив и болки в ставите и мускулите, инфекцията не се определя като зика, обяснява Лора. Тя подозира, че се е заразила от комар по време на карнавала в Рио, когато е прекарала доста време навън заедно със съпруга си. Отчита като грешка, че не е използвала репелент.
Заболяването се проявява 10 дни след ухапването от комар и отшумява за 3 до 5 дни.
Ето я историята на Лора, разказана от самата нея: Преди почти две седмици в една неделя усетих, че се разболявам и до вечерта имах болки в цялото тяло и вдигнах температура 38,6 градуса.

Прочети още от в. „24 часа"

“Тройно по-скъпа тарифа за крадците на ток” четем във в. “Монитор”
Тройно ще бъде вдигната цената, по която електроразпределителните дружества ще таксуват занапред крадците на енергия. Сега, когато съответното енерго хване някой да краде ток, му начислява потребление за три месеца назад по тарифа от 6,2-6,3 стотинки за киловатчас, с включени пренос и такса задължение към обществото. Това е с 30% по-евтино, отколкото плащат изрядните клиенти, които не крадат ток. Занапред се очаква крадците да бъдат “наказвани” с 20 стотинки на киловатчас. Промяната се очаква да стане факт след около месец.

Проблемът идва от това, че през 2014 г. тогава ДКЕВР е причислила кражбите към технологичните разходи. Последните се таксуват по цената на АЕЦ “Козлодуй” - 3 стотинки за киловатчас.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Пощенска банка завърши сделката за бизнеса на Alpha Bank", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Консолидацията на банките в България е постоянен рефрен. За нуждата тя да се случва се говори от години, прогнозите винаги са, че "ще се активизира под пазарния натиск", но накрая все нещо отлага плановете и ако въобще има обявени сделки и намерения, те пропадат. Сега обаче, макар и след деветмесечно забавяне, Пощенска банка успя окончателно да приключи сделката за придобиването на българския бизнес на гръцката Alpha Bank. Обявената сделка между двете банки с гръцка собственост в разгара на банковата криза в Атина през юли 2015 г. премина през одобренията на БНБ и Комисията за защита на конкуренцията още през миналата година, но впоследствие разчистването на баланса Alpha Bank отложи финализирането.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Задължителната забавачка ще може да се кара и вкъщи” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
5-годишните деца, които подлежат на задължителна предучилищна подготовка, ще могат от тази есен да се подготвят за училище и от вкъщи или да ходят на забавачка само за няколко часа. Това става възможно с въвеждането на две нови форми на организация в детските градини - самостоятелна и почасова. Те са предвидени в училищния закон, а сега се регламентират в държавния образователен стандарт за предучилищното образование, представен вчера от просветното министерство.

Според проекта родителите ще могат да изберат да водят децата си на градина почасово - между 3 и 5 часа дневно. Графикът за това ще се определя с правилника на всяко детско заведение. Родителите ще заявяват всеки месец начален и краен час за детето си, като се съобразяват с посочен от учителите график. Тези деца ще учат заедно с другите, но ще има ограничение колко да бъдат - до две над пределно допустимия брой деца за една група.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Френска компания купи FinАnalytica", пише в. “Капитал Daily”
Френската компания BISAM придоби българско-американската фирма за оценка на финансовите рискове FinAnalytica. Цената на сделката не беше обявена. Сливането ще създаде дружество, което ще предоставя унифицирани решения на постоянно развиващия се пазар за рискови анализи. От една страна, BISAM предлага платформата B-One, която активно се използва от компании за управление на активи. Базираната в Ню Йорк FinAnalytica пък разработва софтуер за оценка на пазарния риск чрез системата си Cognity. Двете системи се допълват и ще увеличат предоставяните услуги от BISAM.

FinАnalytica е базирана в Ню Йорк, но има български корени. Преди години професор Светлозар Рачев заедно с дъщеря си Боряна Рачева-Йотова изготвя алгоритъм за моделиране на кризисни явления и финансови рискове, който може да предвижда развитието на капиталовите пазари.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Правната комисия реши докладът за КТБ да бъде разсекретен", пише в. “Сега”
Докладът на "Аликс Партнърс" за фалита на КТБ да стане публичен, реши вчера правната комисия в Народното събрание. Депутатите одобриха промени в Закона за банковата несъстоятелност, внесени от депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев. Текстовете бяха приети с 13 гласа "за", 0 - "против" и 1 - "въздържал се". Предстои обаче първо четене на проекта в пленарна зала и е възможно преди окончателното му приемане в него да настъпят сериозни промени.

В момента парламентът разполага само с едно копие от 600-страничния доклад на английски език, който се съхранява в секретната секция на Народното събрание. Депутатите могат да го четат, но не и да разгласяват данни от него или пък да си водят бележки. "Ще предложим законодателни решения, ако трябва, за да може да се стигне до тази информация. Така няма да остане и грам съмнение, че искаме да скрием нещо от доклада и ще дадем възможност за изясняване на всички факти и обстоятелства във връзка с фалита на КТБ", обяви преди дни финансовият министър Владислав Горанов.

Прочети още от в. “Сега”

“ЕС се съмнява в газопровода „Посейдон”” пише в. „Труд"
Европейският съюз тепърва ще преценява ефективността на газопровода, който "Газпром", Edison SpA и DEPA SA планират да прокарат по дъното на Черно море, предаде РБК.

ЕС ще оцени предложения от "Газпром" проект, ако има единна позиция по неговата реализация. Това заяви еврокомисарят по въпросите на енергетиката Марош Шефчович. "Този акт беше просто декларация. Все още няма окончателна единна позиция за проекта. Във всеки случай ние сме длъжни да оценим неговата ефективност", допълни Шефчович.

Прочети още от в. „Труд"

„Въвеждат почасова детска градина", пише в. „24 часа"
2 нови форми на обучение ще има в детските градини - почасова и самостоятелна. Запазват се и целодневната и полудневната.

Това е записано в проекта на държавен образователен стандарт за предучилищното образование, който представи заместник-министърът на образованието Диян Стаматов. Документът, който обхваща обучението на децата от 3 до 6 години, ще бъде обсъден на 6 регионални срещи с учители и родители в продължение на месец.

Почасовата форма предлага възпитание, социализация и обучение на детето между 3 и 5 часа.

За обучението вкъщи пък родителите трябва да заявят желанието си и да представят план за работа с детето. Те трябва да бъдат одобрени от комисия от регионалния инспекторат. В нея ще участват и представители на Агенцията за социално подпомагане.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Вдигаме таксите, но не чакаме протести", пише в. “Стандарт”

Матурите ще станат вход за още повече специалности, казва ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков

Утре Академичният съвет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" ще разглежда предложения за увеличение на таксите за студенти. Какво включват те и как измененият Закон за висше образование ще промени университетите, "Стандарт" попита ректора на СУ проф. Анастас Герджиков.

- Проф. Герджиков, стана ясно, че в Софийския университет има предложение за вдигане на таксите. Какво представлява то?

- Става дума за увеличаване на таксите със сравнително малък процент. Грандиозните суми, за които се чу, не са верни. Освен това говорим за увеличение таксите на бъдещите студенти - тоест при студентите, които в момента учат в университета, няма да има промяна. Студентският съвет е приел това увеличение за разлика от други години.

Прочети още от в. “Стандарт”