Магистрала A88, известна още като "Хитлерова магистрала", е амбициозен проект, започнат от нацистка Германия в края на 30-те години на миналия век. Целта на мащабния план е изграждането на високоскоростна магистрала, свързваща Виена с Бреслау (днешен Вроцлав), преминавайки през Чехословакия.
Проектът обаче така и не е завършен, а част от започнатите участъци могат да бъдат видени и днес, останали като исторически и архитектурни паметници от отминалото време.
Мегапроект - началото
През есента на 1938 година, след подписването на Мюнхенското споразумение, нацистка Германия започва планирането на магистралата като част от стратегията за укрепване на транспортната инфраструктура и свързване на ключови икономически и стратегически точки в Третия райх. Планираната дължина на трасето е 320 километра, от които малко над 80 километра преминават през тогавашна Чехословакия.
Магистралата е замислена като екстериториална, с германски контрол върху строителството и експлоатацията, докато Чехословакия предоставя земята без финансово обезщетение.
Строителство в ход
Строителството започва на 11 април 1939 г. под ръководството на компанията Reichsautobahn. Планирано е основните участъци да бъдат завършени до края на 1940 г., но поради военни разходи и необходимостта от пренасочване на ресурси, работата се забавя.

Източник: Wikipedia
През април 1942-ра проектът е спрян или по-скоро отложен с идеята да види своя финал в следвоенно време. След края на Втората световна война, в която Германия е губеща, магистралата така и никога не е завършена.
Реализирани участъци
В Чехия са реализирани около 84 километра от магистралата A88. Строителството обхваща участъци в Моравия, започвайки от Местечко Трнавка и преминавайки през Медлов, близо до Бърно. Тези елементи са частично завършени, включително мостови конструкции и насипи.
След края на войната, тези самотни паметници на нереализирания се аутобан започват да се рушат. Все пак някои от тях са интегрирани в съвременната инфраструктура или пък са запазени като исторически паметници.