"Минерална от извора или от чешмата" четем във в. "Монитор"

Изглежда много просто да си набавим най-важната течност за човека - водата, но дали наистина е така? Лесно, ще кажат всички, отвиваме кранчето на чешмата и пием. Дори не се замисляме годна ли е или не, а у нас все още има места, където чешмяната вода не е за пиене. Разбира се, може да си я преварим или да използваме кани и шишета с филтри, но при тях няма 100% гаранция, че ще работят ефективно.

Следва дилемата какво да изберем - минерална или трапезна бутилирана вода. Родният пазар е наситен с всевъзможни марки, изборът е огромен. И е само въпрос на личен избор и вкус. Доколко обаче можем да се доверим, защото ментата дебнат отвсякъде, дори и при бутилираната вода (виж стр. 11). Проверки показват, че около половината от бутилираната минерална вода в търговските вериги е с подвеждаща информация. Според изследване, при което на случаен принцип са избрани над 15 търговски марки, при повече от 10 са открити нарушения.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Мит или реалност е квалифицираният българин?" четем във в. "Труд"

С лекота свикнахме да отбелязваме, че в съвременните условия човешкият потенциал е катализатор на промените и решаващ фактор за конкурентоспособността, растежа на икономиката и просперитета на обществото. Дотук добре, но как в България посрещаме това предизвикателство? И какво се случва с пазара на труда?

Годишното проучване на "Менпауър груп Бългapия" очерта твърде нерадостна картина. Над 62% oт paбoтoдaтeлитe изпитвaт сериозни затруднения в намирането на подходящи кандидати за свободните работни места. Дисбалансът между търсене и предлагане на умения на пазара на труда се задълбочава с всяка изминала година. Особено критичен става дефицитът на квалифицирани работници и специалисти.

Пазарът на труда изпитва хроничен недостиг от кадри със средна квалификация - сервизни работници, механици, техници, технолози, оператори, шофьори, заварчици, кранисти, специалисти в туризма и други.

Прочети още от в. "Труд"

"Срина се системата на пръстовите идентификатори в болниците", четем във в. "Стандарт"

Спряха временно системата за регистриране в болница посредством пръстов идентификатор. Причината е, че в логовете на сървърите, които поддържат платформата, е постъпила повече информация, отколкото може да бъде обработена, съобщават от Националната здравноосигурителна каса.

Тази нощ системата е сигнализирала, че е препълнена и екип от фирмата, която я поддържа, e започнал да работи по отстраняването на проблема.

Към настоящия момент пациентите могат да постъпват и да бъдат изписвани от лечебните заведения чрез лични карти.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Остра конкуренция в търга за пътни ремонти за над 150 млн. лв.", четем на първа страница във в. "Капитал Daily"

Значителен интерес привлече първия голям търг за пътни ремонти на оперативна програма "Региони в растеж" за новия програмен период на стойност над 150 млн. лв. Общо 35 от първоначално подадени 74 оферти на фирми и обединения са допуснати до следващата фаза - отваряне на ценови оферти, и продължават да се състезават по 15 обособени позиции за рехабилитацията на над 240 км второкласни и третокласни пътища, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".

Повечето позиции остават оспорвани - с по 3-4 оферти, но за други е допуснат само по един кандидат, което означава, че -ако няма обжалвания по тях, победителите са ясни. Изострената конкуренция се е отразила позитивно и на цените, като предложенията на компаниите и обединенията са или по-ниски от прогнозните цени, или равни на тях.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"744 хил. лева дарени на кандидатите за президент, 1/2 са за Радев", четем на първа страница на в. "24 часа"

Нито лев извън партийната субсидия за Цачева и Каракачанов, роднини помагат на Орешарски и Марешки 744 361 лв. са даренията за кампаниите на кандидатите за президент според предоставените до този момент отчети в Сметната палата. Сумата е набрана от 1607 дарители на 21 партии, коалиции и инициативни комитети, издигнали свои двойки в надпреварата за държавен глава и вицепрезидент.

Прочети още от в. "24 часа"

"Данъчните плашат, че вече ще събират пътните глоби" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Данъчните и МВР за пореден път се заканиха да прекратят дългогодишната практика глобите за пътни нарушения да остават несъбрани. От НАП в четвъртък обявиха, че вече имат електронна връзка със системите на КАТ, което ще им спести голяма част от ръчното изготвяне на документите и ще гарантира по-бързо събиране на санкциите. От години се знае, че пътната полиция издава стотици хиляди актове и фишове годишно, но едва около 1/3 от тях се събират реално, а над половината от обжалваните биват отменени от съда. Така на практика контролът по пътя се обезсмисля.

Само от началото на годината Пътната полиция е наложила около 600 хил. глоби, съобщиха за "Сега" от МВР. Около 200 хил. от тях са влезли в сила и са изпратени на данъчните органи заради просрочие.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Гласуването на референдума може да е опасно", пише в. "Капитал Daily"

В социалните мрежи момиче споделя, че нейни приятели се канели да отидат да гласуват на предстоящите избори, защото гласуването вече е задължително и имало глоба от 50 лева. Шефът на Районната избирателна комисия във Варна сподели пред медии, че местни пенсионери били уплашени, че ако не гласуват вече ще им спират пенсиите.

Има стотици такива примери за това до каква степен обществото не е запознато с основните параметри на изборните си права, какво остава за базисните принципи, върху които се гради демократичната изборна система. Същевременно тези хора са призовани в неделя да гласуват не само за бъдещия президент на страната, но и на референдум с три въпроса, които са от естество да преобърнат основни механизми и институти, през които функционира държавата.

Един от тези въпроси е да го има ли задължителното гласуване или не.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Отрицателни лихви или растящи такси? Банките предпочитат второто", пише в. "Сега"

Банковите такси са тема, която напоследък се дискутира с все по-голяма неприязън. В стремежа си за привличане на платежоспособни клиенти банките са принудени да правят все по-големи отстъпки от стандартните си тарифи, а клиентите пак остават с усещането, че плащат твърде много.

Като се изключат таксите, пряко свързани с кредитиране, наистина има поскъпване на повечето банкови услуги - откриване и обслужване на сметка, теглене от банкомат и т.н. Беглият поглед върху отчетите за доходите, които "Банков надзор" публикува на сайта си, показва, че увеличението на таксите е една от най-стабилните тенденции в българския банков сектор.

Прочети още от в. "Сега"

"Със 17% поскъпнаха жилищата в София за година" пише в. "Труд"

Жилищните имоти в София поскъпнаха със 17% за една година, отчита една от големите агенции за недвижими имоти у нас.

През третото тримесечие на 2016 г. средната цена на продадените апартаменти в София е 930 евро/кв. м, което е със 136 евро/кв. м повече спрямо същия период на миналата година. В сравнение с второто тримесечие повишението е с 3,3%, показват данните на Bulgarian Properties.

Средната крайна цена на закупените апартаменти в София за периода юли-септември е 94 400 евро при 87 100 евро през второто тримесечие на годината и 79 800 евро в началото на 2016-а.

Прочети още от в. "Труд"

"Синдиците на КТБ дадоха на прокурор кражбата на "Петрол", четем във в. "Монитор"

Синдиците на КТБ Кристи Маринова и Ангел Донов дадоха на прокурор вторичния грабеж на активи, финансирани от фалирания трезор, извършван от ловешкия ортак на Цветан Василев - Гриша Ганчев, както и подставени лица на банкера-беглец. Както отдавна "Монитор" алармира, той тръгна буквално дни след поставянето на трезора под спецнадзора на БНБ, като благодарение на прихващания и редица юридически хватки Ганчев успя да прилапа всичко най-ценно от активите на "Петрол". Именно кражбата на холдинга е и един от случаите, за които синдиците алармираха вчера.

Със специално съобщение на сайта на фалирания трезор те обявиха, че са подали сигнал до министър-председателя Бойко Борисов, обвинител №1 Сотир Цацаров и вътрешния министър Румяна Бъчварова за това, че конкретни лица предприемат действия, чиято крайна цел е са бъде осуетена възможността на държавата да осребри активи на три конкретни дружества, закупени с финансиране от КТБ.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Николина Ангелкова: Поне 30 плажа с лимит до 4 лв. за чадър от лято 2017 ", пише в. "24 часа"

- 8 концесии на плажове одобри току- що Министерският съвет, г-жо Ангелкова. (Правим интервюто в сряда - б.а.). Те по новата методика ли са и гарантират ли по-ниски цени на чадъри и шезлонги за идното лято? - Точно така - първите 8 концесии са по новата методика, която приехме през юли именно, за да може при избора на концесионер да дадем минимум 40% тежест на цените за плажни принадлежности. Ползва се и формула според мястото на плажа - ако е в населено място под 10 хил. жители - цената за чадър или за шезлонг трябва да е до 2 лв., за над 10 хил. жители - до 3 лв., а при плаж в национален курорт- до 4 лв. Приехме решения за откриване на процедура за плажовете Дюни- юг"Бургас- север, Обзор юг, Поморие- централен, "къмпинг "Оазис", къмпинг "Нестинарка", нов плаж Свети Влас и Свети Влас- изток.

Прочети още от статията на в. "24 часа"