"Министрите бързо намериха резерви да намалят таксите" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Само двама граждани са ползвали електронната система за лични документи на МВнР, чието внедряване струваше 500 000 лв.
Само за една седмица министрите откриха неподозирани резерви да свалят с 30-40% и дори до 60% таксите, които подопечните им ведомства събират от граждани и фирми. Нещо повече, някои от таксите напълно ще отпаднат. С подобен замах те са готови да премахнат и представянето на куп документи и удостоверения на хартия, които сега граждани и фирми трябва да набавят от гише на гише, за да получат съответната услуга.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Излишъкът в бюджета достига 1.74 млрд. лв. към юни", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Правителството очаква приходите да надвишат разходите в бюджета с 1.74 млрд. лв. към края на полугодието, показват предварителните данни на Министерство на финансите, публикувани в петък на сайта на ведомството. За сравнение, през същия период на миналата година излишъкът достигна близо 3.1 млрд. лв. Обяснението за почти двойно по-малкия размер на салдото се дължи от една страна на това, че разходите на правителството нарастват, а от друга - постъпленията по еврофондовете са значително по-ниски тази година.
Бюджетът през 2017 г. е планиран на минус, в размер на 1.33 млрд. лв., но още през май финансовият министър Владислав Горанов заяви, че очаква дефицитът да е по-нисък от предвиденото.
Консолидираните приходи към бюджета спадат с 1.1% спрямо първите шест месеца на миналата година, като очакванията са те да достигнат 17.5 млрд. лв., или 49.3% от общо планираните за 2017 г. За сравнение, през 2016 г. за същия период беше отбелязан ръст на годишна база с 1.38 млрд. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Над 2 млрд. лв. минават през 7200 банкомата и 83 178 ПОС устройства" е заглавиe от в. "24 часа"
С умните машини, които станаха на 50 години, вече се плащат битови сметки и вноски по кредити
Над 2 милиарда лева годишно минават през 7200 банкомата и 83 178 ПОС устройства в България, сочат статистиките на БНБ и на картови оператори.
Това означава, че при близо половината от 4-те милиарда лева на година, които са изхарчени с български банкови карти, операциите са направени през банкомат.
По брой машини за разплащания България е на едно от челните места в света.
"Обират от домовете ни по 250 бона на месец" извежда на първа страница в. "Монитор"
Тайни агенти ще следят домовите крадци
По четвърт милион на месец инкасират домовите крадци. При това от удари само в София. Това показва статистиката на МВР за извършените обири за последната години. Според цифрите само на месец в столицата се разбиват над 200 жилища, като открадната техника, злато и пари са на обща стойност за над 250 000 лева. В страната пък кражбите, в които влизат и тези от магазините, са по 100 на ден или общо над 3194 за месец. Тенденцията е почти целогодишна, като в летните месеци, когато хората са в отпуска и не са си вкъщи, броят на битовите кражби в столицата се повишава.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"350 дипломатически полета с оръжие за терористи през България" четем на първа страница на в. "Труд"
На 6 юни 2015 г. Франсис Норвело, 41-годишен ветеран от американския флот, загина на полигон край село Анево, когато стар снаряд се взриви при зареждане в гранотомет RPG-7. Други двама американски граждани и двама българи също бяха ранени. От посолството на САЩ съобщиха, че американците работят за американската компания Purple Shovel, наета от армията на САЩ да подпомага програмата за обучение и въоръжаване на опозиционни бойци в Сирия. Такива снаряди с производител ВМЗ-Сопот и произход България "Труд" откри в подземни складове на Ал Нусра ( клон на Ал Кайда в Сирия) при сраженията в Алепо през декември м.г.
Оказва се, че тези два случая са само част от голям международен канал с участието на България за оръжейни доставки с дипломатически полети до буновници в различни части по света.
"В енергетиката взимат повече от програмистите", четем във в. "Стандарт"
Компютърните специалисти и програмистите не взимат най-високи заплати в страната. Те остават чак на трето място по доходи, сочат данните на НСИ.
Най-добре платени са заетите в държавните предприятия в секторите енергетика и добивна промишленост. Оказва се, че има огромна разлика в заплатите в едни и същи браншове според това дали става въпрос за държавна или частна структура.
Най-високи заплати в размер на средно 35 219 лв. на година взимат в обществения сектор на бранша "Производство и доставка на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива". Тук влизат големите държавни енергийни компании.
"Сивата икономика в България е 28 млрд. лв.", пише в. "Капитал"
Сметката е на международна организация на счетоводителите
Сивата икономика в България представлява близо 30% от брутния вътрешен продукт (БВП), или 28 млрд. лв. Това показва изследване на международно сдружение на счетоводителите, според което страната е осма в света по този показател след държави като Азербайджан, Нигерия, Украйна, Русия.
"Ограничаването на плащанията в брой ще е тормоз за хората", пише в. "Сега"
Ако икономиката върви добре, сивите плащания сами ще излязат на повърхността, смята финансистът Любомир Дацов
- Г-н Дацов, наскоро обявихте, че ограничаването на плащанията в брой до 1000 лв., както предвиждат приетите на първо четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, е лишено от икономическа логика. Защо?
- Ограничаването на парите в брой не може да е само правителствено решение. Кешът има различни традиции, които се базират на култура, на възприятие на обществото, на състояние на икономиката, на банковата система, на самата приходна администрация. Парите имат много повече функции в живота на хората. В рамките на шегата, ако на времето финикийците са искали безкасови плащания, те са щели да изобретят нещо друго, а не парите.
"1 от 4 имота чака клиенти цяла година", пише в. "Монитор"
Един от четири имота, обявени за продажба от началото на 2017 г. престояват на пазара в очакване на купувач над година, сочи анализ на голяма посредническа агенция.
"В същото време за първи път от няколко години насам ставаме свидетели на отстъпки над 20 000 евро. Подобни сделки са все още малко на брой, за да чертаят ясна тенденция, но само половин или една година за подобни отстъпки изобщо нямаше как да говорим. Това може да бъде още един знак, че някои имоти са твърде надценени и собствениците вече са склонни да седнат на масата на преговорите", казва Георги Павлов, изпълнителен директор на агенцията. Той посочи пример със столичния кв. "Лозенец", където при средна цена от 1150 евро/кв. м немалко собственици оферират жилищата си на над 1800 евро или с около 60% повече.