"Националистите започнаха да се пазарят за министерски кресла" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Ден след като Валери Симеонов предложи широка управленска коалиция между ГЕРБ, БСП и "Обединените патриоти" (ОП), другият съпредседател на националистите Красимир Каракачанов отправи втора публична оферта - за министри. "Видя се, че формулата от 2014 г. не работи на 100%. Част от нещата се постигаха бавно, защото нямаше министри, които да провеждат съответната политика. Ако се стигне до обща програма за управление, смятам, че е разумно и необходимо ние да имаме своите министри", заяви Каракачанов пред БНТ. След 2014 г., тоест в предишния мандат, националистите подкрепяха коалиционния кабинет на ГЕРБ, без да участват пряко в него. Така бе преодоляно изискването на Европейската народна партия да няма съюз с крайни елементи. При сегашната разстановка на силите обаче ОП са незаобиколим фактор.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Въстанието на Копривщица", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

На 23 февруари в Копривщица избухва въстание. Този път обаче то е насочено не срещу османската власт, а срещу архитектурното иго. Общинският съвет на малкия балкански град решава, че не иска да търпи вече дългогодишния статут "архитектурен резерват" и отхвърля предложения нов устройствен план. Причината: искат Копривщица да се развива. Да има ски писта, да има лифт, да може да строи. Миналото, решават общинарите, трябва да остане в миналото. Копривщица иска бъдеще.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Всеки шести депутат влиза в НС с преференция" четем във в. "Монитор"

Феноменът 15/15 вкарва 17 късметлии. Социалистка от Велико Търново се отказа от парламента.

Всеки шести от всички 240 депутати в новото 44-то НС е избран с преференция. Това става ясно от публикувания от ЦИК списък с всички кандидати за народни представители и получените от тях предпочитания на вота в неделя. Така, точно 41 от мераклиите успяват да влязат в парламента благодарение на множеството преференции, с които са се изкатерили на челни от по-задните си позиции в листите. Според Изборния кодекс рокадите на практика стават от второто място в листата надолу, тъй като водачът получава и всички бюлетини без отбелязана преференция. За да сработи пренареждането пък, съответният кандидат трябва да е бил посочен от поне 7% от избирателите на партията в района.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Кабинет "Борисов - 3" ни вкарва в еврозоната" четем във в. "Труд"

България ще кандидатства с новото си правителство за чакалнята на Еврозоната, за да изпълни всичките си ангажименти към ЕС. Това декларира пред европейските лидери от десницата в Малта председателят на ГЕРБ Бойко Борисов. В своята реч по време на конгреса на ЕНП Борисов заяви, че България отново е стабилна държава, а ГЕРБ ще продължи европейския път на развитие на страната. "Постигнахме 3,6% икономически ръст, 14 млрд. лв. фискален резерв, 7% безработица, 27% външен дълг, 0 инфлация и бюджетен излишък", подчерта Борисов. А след като очерта финансовата стабилност на страната и спазването на Маастрихтските критерии за ниска инфлация и дефицит до 3%, лидерът на ГЕРБ посочи, че предстои България да кандидатства и за чакалнята на еврозоната.

"Няма по-добро място за живеене от ЕС. Това е нашият дом, това е нашето семейство. Да го пазим със самочувствие и да защитаваме интересите си пред всички, които предвещават края на съюза", каза в заключение пред десните лидери Борисов.

Прочети още от в. "Труд"

"Герджиков: Съставянето на нов кабинет може да е трудно", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Служебният кабинет може да се задържи и по-дълго, тъй като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов може да има трудности да състави правителство, прогнозира служебният премиер Огнян Герджиков.

Ако формулата на следващото управление не включва Обединените патриоти, ще има управление на малцинството; ГЕРБ няма да има достатъчно опора и ще е висш пилотаж да сформира кабинет. Борисов обаче може и да играе по този начин,тъй като има опасност след няколко месеца патриотите да започнат да му извиват ръцете, посочи Герджиков.

"Аз съм уволнил единствено Иван Гарелов. Целият Министерски съвет и началници на дирекции са такива, каквито съм ги заварил", заяви премиерът по повод кадровите рокади по време на неговото управление.

Прочети още от в. "Стандарт"

"КЕВР влезе в спирала на масово вдигане на цени", пише в. "Сега"

Цената на водата в София се повишава с 18% от утре. В резултат столичани ще плащат по 2.15 лв. с ДДС вместо досегашните 1.82 лв. за кубик. Решението е взето от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в сряда вечерта, но бе оповестено от председателя й Иван Иванов вчера. Той обясни, че е гласувал "против", защото смята нормата на възвръщаемост от 17% за икономически необоснована. "Софийска вода" вече получи увеличение от 3.4% от 1 май миналата година, а Иванов заяви, че няма да допусне "шоково увеличение".

Прочети още от в. "Сега"

"България на първо място в ЕС по катастрофи през 2016 г." пише в. "Труд"

Печален рекорд за страната ни - България е на първо място в Европейския съюз по брой загинали в катастрофи през миналата година.

Специални мерки за преодоляване на негативната тендинция бяха набелязани днес.

По показател загинали на един милион души в катастрофи България оглавява черната класация. С 99 на на един милион души преди нас е Румъния - с 97 души.

С най-добър показател е Швеция, където регистрират три пъти и половина по-малко загинали - 27 загубили живота си на един милион.

Миналата година у нас на пътя са загинали 708 души - 36 от тях са деца. Близо 1000 са ранени, някои с травми за цял живот.

Прочети още от в. "Труд"

"Туристическият бранш внася кадри от Украйна, Молдова и Беларус", четем във в. "Монитор"

Стажанти от Украйна, Молдова и Беларус ще запълнят дефицита на кадри в туристическия бранш през този сезон, заяви шефът на Регионалната Асоциация на хотелиерите и ресторантьорите Димитър Димитров, по време на откриване на традиционната специализирана трудова борса в Добрич. Борсата е организирана от Агенцията по заетостта, а в нея участваха ресторантьори и хотелиери от цялото ни Черноморие.

Заплатите в бранша са увеличени от 7 до 15 процента, подчерта той. Рецепционистите ще получават около от 900 лв. брутна заплата, готвачите - 1 000 лв., главните готвачи - 1 200 лв., камериерките - между 700 и 800 лв. На голяма част от персонала се осигурява и безплатно спане, храна и транспорт.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"ИКТ секторът в България расте със 74 млн. евро годишно", пише в. "Стандарт"

ИКТ секторът в България расте със 74 млн. евро годишно и инвестициите в него нарастват със средно 28,5 млн. евро всяка година. Тези положителни данни се дължат основно на големите и концентрирани в София аутсорсинг компании, а това не води до устойчива дигитално задвижвана икономика.

В България има талантливи инженери и предприемачи, които развиват авангардни технологии и бизнеси. Те обаче не определят характера на българската индустрия и страната изостава от средноевропейските показатели по иновации, дигитални умения и прилагане на технологии в бизнеса и обществените системи.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Сбогом и платете милиардите", пише в. "Капитал"

Разводът между Великобритания и Европейския съюз ще бъде тежкък и неприятен

Молба, обща позиция, покана, начало на преговори, глави, главни преговарящи... Все фрази, познати досега на източноевропейците, които преди малко повече от 20 години кандидатстваха за членство в ЕС. Сега със значението им ще се запознават все по-често британците, след като на 29 март Лондон стартира процедурата за напускане на съюза.

Прочети още от в " Капитал Daily"