"Само за лихви по заеми бюджетът плаща по 120 млн. лева месечно" е водещo заглавиe на в. "Сега"
От началото на годината държавата е похарчила повече за субсидии, отколкото за инвестиции
От началото на годината бюджетът е платил цели 371 млн. лева за лихви по различни заеми на държавата. Това става ясно от данните на Министерството на финансите към 31 март. На практика това означава, че заради дълговото бреме всеки месец над 120 милиона лева от парите на данъкоплатците отиват за лихвени плащания. За сравнение - всички приходи от мита и митнически такси, които държавата очаква да получи за цялата 2018 г., са 190 млн. лева.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Пътища 2.0 - какво се строи сега и какво предстои", четем в "Капитал"
След известен застой между края на стария и началото на новия програмен период развитието на пътната инфраструктура в България отново набра скорост. През последната година е започнало изпълнението на пътни проекти за над 1.4 млрд. лева. А обявените поръчки, които ще бъдат възложени през тази година, са за още толкова.
"Действително България прилича на открита строителна площадка, на която се строят магистрали, ремонтират се пътища, мостови съоръжения, тунели и др.", каза преди дни министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. И твърди, че именно строителният сектор е един от моторите за ръст на брутния вътрешен продукт, който през миналата година достига близо 100 млрд. лв.
"Горивата трайно нагоре, бензин и дизел поскъпнаха с 9 ст. за месец" е заглавиe от в. "24 часа"
70 долара за барел не е достигана от 4 години насам
Лятното поскъпване на горивата тази година започна месеци по-рано
Май 2018 г. започна с повишение на цените на петрола на международните пазари, като котировките на американския лек суров петрол за първи път след есента на 2014 г. надминаха 70 долара за барел, съобщи Ройтерс. Счупването на почти 4-годишен рекорд идва, след като от началото на 2016 г. котировките непрекъснато вървят нагоре.
Стойността на сорта "Брент", който влияе по-силно върху цените в Европа, отдавна е над 70 долара и в понеделник достигна 75,59 долара.
"Всеки втори дилър на улицата е дете" извежда на първа страница в. "Монитор"
Получава 30 лева срещу 1000 изкарани за шефа му
Всеки втори заловен дилър е дете. Това отчитат от МВР в последните си статистики за изминалата година. Според цифрите около 1000 непълнолетни и малолетни са били арестувани за разпространение и употреба на наркотици. По първия член за кратко в районните в страната се оказват 512 деца, а по втория - 421.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Ножицата между богати и бедни не винаги е беда", четем във в. "Стандарт"
През миналата седмица НСИ публикува редовното си изследване за доходите и условията на живот (EU-SILC), което се отнася за доходите през 2016 г. Фокусът в него разбираемо пада върху увеличаващото се подоходно неравенство в страната:
Както коефициентът на Джини, така и отношението между най-богатите и най-бедните 20% от населението достигат най-високите си нива до този момент.
Линията на бедност се увеличава до 351 лв. месечно, а броят на лицата с доход под нея нараства с 36 хиляди души.
Относителният дял на лицата с доход под линията на бедност се увеличава от 22,9 на 23,4%, което също е рекордна стойност.
Тези данни обаче не трябва да стряскат, дори напротив - те са в голяма степен резултат на продължаващото подобрение на пазара на труда, както по линия на ръста на възнагражденията, така и по линия на по-големия брой заети лица.
""Сирма груп" търси близо 40 млн. лв. капитал от борсата", пише "Капитал"
IT холдингът иска да използва средствата за разширение на портфолиото и реорганизация на корпоративната структура
Българската технологична компания "Сирма груп" ще търси още 40 млн. лв. от борсата. Тя ще издаде нови 39 573 679 броя безналични акции с право на един глас и номинална и емисионна стойност от 1 лв. Това става ясно от документи, подадени към Комисията за финансов надзор. Решението е било прието от съвета на директорите на 2 май. В оптимален вариант капиталът може да бъде увеличен от 59.3 млн. лв. в момента до 98.9 млн. лв. За да бъде предлагането успешно, ще трябва да бъдат записани половината от акциите, в който случай капиталът ще бъда увеличен само със стойността на записаните активи. Посредник по увеличението е ПФБК.
"Бургас - пристанище на Варна, Русе - на Търговище", пише в. "Сега"
Звучи като виц, но не е. Съвсем резонно, подготвяното от МРРБ планово деление предизвика яростна съпротива
През 1987 г. се състои административна реформа. Страната е разделена на девет области, като някои от областните центрове са истинска сензация. Разград "поема" Русе, Ловеч става "столица" на Плевен, Хасково шефства над Стара Загора, Монтана вместо Враца е главен град на Северозападна България. Това положение просъществува цели 11 години (почти до средата на прехода), като веднага след 10 ноември само Русе връща водачеството над Разград. До ден днешен няма смислено обяснение защо именно по-малките градове биват натоварени с административни функции (ако целта е насърчаване на развитието им - грешка). Но пък става ясно, че с районирането на България могат да бъдат натворени големи глупости.
"Държавна стипендия за дефицитни специалности", пише в. "Стандарт"
- Господин Велев, според проучване на Асоциацията на индустриалния капитал и според мнението на експерти, липсата на кадри в България може да бъде пречка за очаквания ръст на икономиката. Какъв е Вашият коментар?
- Всъщност вече е пречка. Ръстът на икономиката би могъл да бъде значително по-голям, ако разполагахме с необходимите човешки ресурси. Предприятията отказват поръчки поради невъзможността да ги изпълнят. Т.е. ние имаме по-голям потенциал за растеж, отколкото реализираме в момента. Затова образованието е сред първите три приоритета не само на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/, а и на всички работодателски организации, обединени в АОБР. Проблемите през последните години са качествено нови. От известно време на практика няма безработни, има огромен недостиг на хора за работа, при това не само с висока квалификация, но и със средна, а и с ниска. И той е във всички сектори. В краткосрочен план решението го виждаме в облекчаването на вноса на човешки ресурси, в средносрочен - в реформа в образованието и в дългосрочен - в правилни политики, които да разрешат демографския проблем.
"Футболът и МОК спряха ядрена война" пише в. "24 часа"
Футболът е предизвиквал военни конфликти в своята история. В XXI век обаче успя да спре ядрена война, и то без гръмки фанфари. Двете Кореи са напът да спрат конфликта си официално. А само преди броени месеци КНДР пращаше ракети над Япония, събуждаше Австралия, а Доналд Тръмп си мереше копчето с Ким Чен Ун. Сега се очаква двамата да седнат на една маса. А някои дори предлагат Тръмп за Нобелова награда за мир. Всъщност в основата е спортът, което се пренебрегва.
Пътят започва през есента на 2016 г. С голям детски футболен турнир в китайския град Харбин. Губернаторът на провинция Гангвон-до, където се намира ПьонгЧанг, курортът, домакин на зимните олимпийски игри през февруари - Чой Мун Сун, отива на мачовете. Той е демократ по убеждения и футболен запаянко.