"Официално: Отпаднаха визите за Канада", четем на първа страница на в. "Труд"

От началото на май 2017 г. гражданите на Република България и на Румъния ще влизат без визи в Канада, ако през последните 10 г. са имали канадска виза или имат валидна такава за САЩ. От 1 декември пък отпадат ограниченията и за всички останали граждани на двете страни. Това съобщиха официално на сайта си канадските миграционни власти. Оттам допълват, че на този етап все още се изисква електронно разрешение (еТА) за пътуване до страната. Такова българите могат да получат по електронен път чрез страницата на нашето министерство на външните работи. Кандидатстването за еТА изисква наличието на валиден паспорт и струва 7 канадски долара (около 10 лева).

Получаването на предварително електронно разрешение за пътуване отнема няколко минути, но в редки случаи може да е и няколко дни, предупреждават от МВнР.

Прочети още от в. "Труд"

"МОН реже сериозно приема по икономика и администрация и управление" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Служебният екип на министерството смята да отпусне място във ВУЗ само за 60% от випуска

Просветното министерство възнамерява да ограничи сериозно достъпа на студенти до направления като икономика и администрация и управление, в които сега учат около 1/3 от кандидат-висшистите. Това произтича от проект на МС за промяна на постановление 64 от 2016 г. за приема на студенти.

Настоящата академична година е първата, в която държавата се намеси активно в приема, който вече зависи не просто от заявките на висшите училища, но и от програмната им акредитация, научната дейност и реализацията на студентите. На базата на тези показатели се изчисляват коефициенти, които се умножават по броя на приетите студенти от предходната година.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Англичани, испанци и италианци на зъболекар у нас" извежда на първа страница в. "Монитор"

Англичани, испанци и италианци идват у нас организирано от туристически фирми, за да лекуват зъби и да слагат зъбни импланти, да коригират зрението си, за операции и лечение на ортопедични проблеми. Те предпочитат нашата страна не само заради високото качество на услугите, но и заради ниските цени, показват данни на Клъстъра за здравен туризъм в България.

Хубавото е, че това са здравноосигурени лица, за които плаща съответният здравноосигурителен или застрахователен фонд, а не социално слаби. Това каза за "Монитор" председателят на клъстъра д-р Венцислав Стоев и уточни, че те пристигат с чуждестранни туроператорски фирми. Повечето от тях идват определено за лечение и съвсем малка част се интересуват и от друг тип туризъм, като например музеи, природни, исторически и етнографски паркове.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Руският посланик и Радев бистрят визита на Путин",четем на първа страница във в. "Стандарт"

Руският посланик Анатолий Макаров за пореден път намекна, че е възможно да се стигне до ново посещение на президента на Руската федерация Владимир Путин в България.

Дипломатът видя "братска дружба" в отношенията между двете държави, въпреки някои търкания след спирането на проекта за АЕЦ "Белене".

"С президента Румен Радев обсъждахме, че би било интересно и полезно като символ на нашата братска дружба да има посещение на Владимир Путин за честванията на 140-годишнината от освобождението на България догодина, заяви той. - Но това е само една теоретична възможност, само размишления."

Прочети още от в. "Стандарт"

""Пикадили" влезе във фалит", четем на първа страница във в. "Капитал Daily"

Дружеството има дългове за 84 млн. лв., а активи от едва 25 млн. лв.

"Пикадили" е неплатежоспособна и от 17 февруари е в процедура по несъстоятелност. С това решение смалената верига не изчезва, защото от поне две години работи със същия бранд през друго дружество - "Селект трейд", но и оттам зареждането е слабо. В момента обектите са 16, а в пика магазините бяха 40. От съдебното решение обаче се вижда щетата: над 80 млн. лв. дълове към кредитори - основно доставчици, наемодатели, персонал и държава. Така след многократна смяна на собствеността смъртта на "Пикади...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"В големия евроресторант започва сеирът", пише в. "Сега"

Спомняте ли си френската комедия "Големият ресторант" с Луи дьо Фюнес? Простодушният филм от 1966 г. бе изпъстрен със смешни сценки, между които сякаш без никаква логика се появи образът на Адолф Хитлер, когато случайна сянка падна върху главата на съдържателя на ресторанта мосю Септим (Луи дьо Фюнес). На една маса седяха френски, италиански и германски комисар от полицията, а мосю Септим любезно обясняваше на германеца по негова молба как се прави френско картофено суфле: "Айн килограм картофель, айн литр милш, драй айоф, нойнцих грам бутер, зальц, унд мускатнус... мускатнус, хер Мюлер. Зи ферщен, хер Мюлер? Ауфидерзейн". През това време сянката се прокрадна върху челото му като перчем на Хитлер, а под носа му друга сянка направи фюрерски мустачки. Безобиден майтап? Нищо подобно.

Прочети още от в. "Сега"

"4 пъти поскъпва пържолата от фермата до магазина", четем във в. "Монитор"

С 230% скача цената на мръвката след излизането й от кланицата

Почти 4 пъти поскъпва свинското месо, докато стигне от фермата до магазина. Това сочат данни на Центъра за икономически анализи в селското стопанство (САРА).

През миналата година средната изкупна цена на живите свине от фермерите у нас е била 2,69 лв. за килограм. След излизането си от кланицата обаче тя вече е с над една трета по-висока и достига 3,22 лв./кг, а в магазина вече скача до 7,75 лв. килото. Между кланицата и щанда в месарницата цената се увеличава почти 2,8 пъти. За 2017 година прогнозите са средните цени на дребно на свинското месо да достигнат 7,80 лв./кг

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"КФН предлага по-лесен достъп до капиталовия пазар", пише в. "Капитал Daily"

По-ниска административна тежест, дивидент на 6 месеца и облекчено финансиране за малки предприятия са сред идеите на регулатора.

Комисията за финансов надзор предлага пакет от мерки, чиято цел е да облекчи и стимулира достъпа на компаниите до капиталовия пазар и да го направи по-атрактивен за инвеститорите. Една от идеите е дивиденти от печалбата на публични дружества да се изплащат не само веднъж в годината, а на шестмесечие. Тя е заложена в проект за промени на Закона за публично предлагане на ценни книжа (ЗППЦК), които вече са публикувани за обществено обсъждане. Ако то бъде прието, на капиталовия пазар в България ще се въведе практика, подобна на тази в развитите държави, където дивиденти се изплащат и на по-къси периоди, което е стимул за инвеститорската активност, тъй като води до получаването на редовни парични потоци и периодична възвращаемост.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Quo vadis, Европа", пише в. "Стандарт"

Защо 5 сценария и какви пет сценария? Пет е симпатично полузакръглено число, в което да скриеш този един сценарий, който искаш да предложиш. Ако Юнкер беше казал директно, ясно и открито своя предпочитан вариант, той щеше да бъде моментално унищожен от кръстосан огън от всички страни. Първият и последният сценарии са симетрично невъзможни - нито някой иска и може да продължава като досега, нито някой иска и може да прави повече от това, което не върви особено убедително сега. Петият е най-еврооптимистичният сценарий, който би дал още власт на Брюксел да говори с единен глас. Вторият и четвъртият са пазарните сценарии - ЕС да се сведе до единния пазар, а на пазара оцелява по-ефективният. ЕС като единен пазар е евроскептичната визия, която пределно минимизира ролята на Брюксел. Не случайно Юнкер е резервиран към този сценарий поради риска да се намали иновативността и съгласуването на стандарти за опазване на околната среда.

Тези сценарии образуват един "сандвич", която има три цели: да скрие точно по средата сценария, който всъщност се предлага.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Бедна богата Германия" пише в. "Труд"

335 000 души са без покрив над главата

Все повече хора в Германия не разполагат с достатъчно средства, за да водят нормален живот. През 2015 г. почти 13 милиона германци са били бедни. Експертите бият тревога.

Какво означава да си беден в Германия? Дали, когато в края на месеца се храниш само с макарони, а парите ти стигат само за вчерашен хляб, който струва наполовина? Или когато детето ти продължава да носи единствения си чифт обувки, въпреки че те отдавна са му омалели? А може би си беден само ако си бездомник и спиш под мостовете? Или когато започнеш да събираш амбалаж и бутилки от кофите за боклук?

Прочети още от в. "Труд"