Първата половина на 2016 г. мина бурно с големи промени в глобалната икономика и политика. Въпреки че темата за бежанската криза беше изместена от други наболели проблеми, тя все още остава в сила особено за държавите в Европа.
В последните седмици мигрантската вълна е на заден план, като погледите са насочени към “Брекзит” и последните събития в Турция. Какъв ще бъде техният дългосрочен ефект върху Стария континент и върху останалата част от света все още е трудно да се изчисли.
Като изключим последните събития, има някои други тенденции, които се възприемат като най-големите рискове от държавите. Преди време изследователският център Pew Research Center публикува своя доклад за Глобалните рискове за 2016 г.
В него са включени мненията и прогнозите на 750 експерти по отношение на 29 от най-разпространените опасности за света в сферата на икономиката, екологията, политиката, социалния живот и технологиите.
Според тях в следващото десетилетие най-голям заплаха крие мащабната принудителна миграция, основно на хора от Близкия Изток и Северна Африка. В изследването специалистите посочват като най-голяма опасност за отделните държави различни фактори.
За западните страни, включително Северна Америка и държавите от Западноевропейския регион, риск номер едно е “Ислямска държава”.
От друга страна за тези от Южна Америка и югоизточната част на Азия като най-притеснителни се възприемат промените в климата.
За Русия основен проблем продължава да бъде икономическата нестабилност, докато за Украйна и Полша това е политиката на Москва спрямо тях.
jasentcho
на 20.07.2016 в 21:34:14 #1Напълно съм съгласен със stdaganov. Като първа мярка махнахме телевизорите от вкъщи. За тази стъпка децата ни агитираха поне 2 години. За сравнение в дома на родителите ми TV-то брътви насреща ти от 6:00 до 22:30-23:00 и всичко се обсъжда, спори се с телевизора и т.н. Добро е четенето на книги, но не знам колко от гражданите на РБ помнят коя книга последно са чели (или прочели докрай).