"Пълен хаос цари с имотните декларации на 130 000 чиновници" е водещo заглавиe на в. "Сега"

И най-дребните служители вече са задължени да декларират вили, яхти и любовници

От един месец държавните служители не могат да си вършат работата, защото се борят с попълването на обемисти документи, разказаха засегнати. Под страх от глоба от 300 до 1000 лв. всички служители в държавната администрация - до най-дребния чиновник, включително полицаи и военни, назначени като държавни служители, се оказаха задължени да подават имотни декларации всяка година.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Световната банка понижи прогнозата си за икономиката на България", четем в "Капитал"

Световната банка понижи прогнозата си за икономиката на България, като вече залага на растеж от 3,8% през 2018 година, което е с 0,1 процентни пункта под очакванията от януари. Ревизия надолу се вижда и в прогнозата за следващата година - темпът на увеличение на БВП през 2019 г. е понижен с 0.4 пр. п. до 3.6%. Същия ръст институцията прогнозира и за 2020 г, като спрямо януарската прогноза намалението е с 0.3 пр.п.Макар че не обясняват на какво се дължи ревизията, от банката предупреждават, че очакванията за инфлацията се повишават в държави като България, Румъния и Унгария.

Прочети още от " Капитал"

"Бисер Петков: Може да отпаднат минималните осигурителни доходи" е заглавиe от в. "24 часа"

Възможно е да постигнем съгласие със социалните партньори за отпадането на минималните осигурителни доходи, но при по-добре регламентирано колективно трудово договаряне на секторно ниво, каза пред журналисти социалният министър Бисер Петков.

Според Бисер Петков трябва да се търси компромис между исканията на синдикатите и работодателите. Всяка година преговорите за минималните осигурителни доходи са през лятото и от две години работодателите ги бойкотират, като настояват за отпадането на минималните осигурителни доходи.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Апартхотели крият туристи, представят ги за приятели" четем във в. "Монитор"

Aпартхотели крият туристи като ги представят за роднини или приятели. Това стана ясно от думите на министъра на туризма Николина Ангелкова по време на изслушването й в парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм.

Проблемът е, че част от тези места за настаняване не са категоризирани и така не дължат данък, заради което държавата губи приходи в бюджета. "Те са длъжни да се категоризират обаче не го правят, защото казват, че имат техни лични гости или семейни приятели. Всъщност се въртим в един омагьосан кръг. Тук е добре да се помисли дали е необходим по-специален данък, или по-специална данъчна политика по отношение на апартхотелите и апартаментите за гости, което също изисква допълнително обсъждане, защото е много трудно да се дефинира що е то турист и що е то гост в собствения ми апартамент", категорична бе Ангелкова.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Енергийната комисия прие размразяване на проекта АЕЦ "Белене"", четем във в. "Стандарт"

Eнергийната комисия прие проекторешението на ГЕРБ, с което се възлага на енергийния министър Теменужка Петкова да възобнови действията по изграждане на "Белене".

"За" предложението на ГЕРБ гласуваха 14 народни представители, "против" - 2, "въздържали се" - 0, с което то бе прието.

С приетото предложение на ГЕРБ се възлага на министъра на енергетиката да възобнови действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ "Белене", съвместно със стратегически инвеститор на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите на проекта "Белене" в отделно проектно дружество.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Падат и цените на телефоните разговори между страните членки", пише "Капитал"

След като премахна роуминга между страните членки, Брюксел е на път да премахне и по-високите цени за международните телефонни разговори между страните членки. Промяната е част от новия Кодекс за електронните комуникации, преговорите по който приключиха късно през нощта вчера. След влизането в сила на новия регламент до края на годината телекомуникационните оператори няма да имат право да таксуват повече от 19 евроцента на минута, когато например клиент на "Мобилтел" в България звъни на клиент на "Проксимус" в Белгия.

Прочети още от " Капитал"

"Арх. Румен Русев: 1100 са забавените преписки в "Младост", има и за смъртни актове" четем в "24 часа"

- Арх. Русев, от дни сте временен кмет на "Младост". Каква е ситуацията в районната администрация?

- Все още е напрегнато, но се надявам до дни да създам по-добра организация за работата.

- Колко са забавените преписки от г-жа Иванчева и за какви обекти?

- По списък са над 1000. Около 1100. Не са само за обекти, а за цялата административна работа в района. Има забавени преписки за огради, изгребни ями, за издаване на смъртни актове, удостоверения за наследници, за всичко.

Прочети още от в. "24 часа"

"Как ЕНП се превърна в троянски кон на антилиберализма", пише в. "Сега"

Европейската народна партия страда от раздвоение на личността, което се опитва да прикрива с мълчание

Някога, не много отдавна1 Европейската народна партия - най-голямото политическо семейство в ЕС от години, беше синоним на проевропеизъм във всички негови смисли - застъпваше се за повече Европа, за демокрация и върховенство на закона. Всъщност, ако се съди по манифеста й от 2012 г., ЕНП би трябвало все още да е такава партия. В него е записано, че ЕНП е водещата сила на евроинтеграцията; че се застъпва за европейски политически съюз, което е дълбока форма на интеграция; че страните членки трябва да споделят повече власт заедно; че целта й е създаването на силен Европейски съюз; че солидарността е обща отговорност; че ще работи за обща политика по миграцията и убежището. А в самото начало на манифеста е посочено, че това е политическото семейство, позиционирано в политическия център и център-дясното. Семейство, за което популизмът и политическият радикализъм са основна заплаха за демокрациите в ЕС.

Прочети още от в. "Сега"

"Набелязва се епохален разлом в историята на Запада" пише в. "Монитор"

Председателят на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер заяви, че сегашната трансатлантическа криза е "епохален разлом" в историята на Запада, предаде ДПА.

Конфликтът между американския президент Доналд Тръмп и Европейския съюз по въпросите на търговията, климатичните изменения, международните споразумения и институции е много по-всеобхватен от неразбирателството за войната в Ирак преди 15 години, посочва Ишингер в интервю за ДПА.

Фундаменталните вярвания на Запада не бяха променени тогава, отбелязва бившият германски посланик във Вашингтон.

"Това, с което се сблъскваме сега е много по-сериозен процес, защото с него се разклащат основополагащи елементи на Запада и западните ценности", добавя той.

През 2002-2003 г. Германия и Франция отказаха да се включат заедно със САЩ във войната в Ирак, което доведе до значително обтягане в трансатлантическите отношения.

Прочети още от в. "Монитор"

"Трябва да се преборим с двойния стандарт в ЕС", пише в. "Стандарт"

- Господин Джамбазки, като че ли все още има неразбиране какво точно спечелиха и какво изгубиха българските превозвачи при обсъждането в Брюксел на пакета "Мобилност?

- На първо място изключихме транспорта от директивата за командированите работници. А това е важно, защото иначе би фалирал буквално веднага българският бизнес, а и този в Източна Европа. Това е най-сериозният пробив. Следващото, което успяхме да постигнем, е да отложим задължението за връщане на водачите в собствената им държава на 21-ия ден, което за тях ще бъде облекчение. Това са двете неща, които могат да бъдат отчетени като спечелени за българските превозвачи.

Разбира се, има условности. Като това, че шофьорите ще могат да почиват в кабините на камионите си, но на охраняеми паркинги с определени условия, които обаче понастоящем ги няма. Да не говорим за изискването да има джендър приятелски тоалетни, което е просто меко казано е странно.

Прочети още от в. "Стандарт"