"По 1200 нови столичани всеки месец" извежда на първа страница в. "Монитор"

1,2 млн. плащат данъци и такси в общините, където са родени

По около 1200 нови столичани се регистрират всеки месец. Това показва справка на "Монитор" в регистрите на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и МВР.

Според цифрите само за последния месец в столицата по настоящ адрес са се регистрирали 1168 души, а са се дерегистрирали 1253-ма. Предполага се, че втората цифра е на хора, които просто са сменили настоящия си адрес с постоянен.

Данните сочат, че от близо 3-милионна София едва 1 294 792-ма души имат постоянен адрес към юли месец 2018 година. Това означава, че половината граждани на столицата не могат да използват административни услуги, както и че не плащат местните си данъци и такси в софийската община. Това те могат да правят само и единствено в родните си места, където са регистрирани по Закона за гражданската регистрация.

Неудобство за тях е и плащането, както и правенето на справки към НАП за налозите към държавата. Това те могат да правят само в териториалните дирекции на приходната агенция по постоянен адрес. Въпреки че подобна пречка би била лесно преодолима с въвеждането на електронното правителство, то все още човек не може да заплати налозите си на произволно гише на НАП, защото се води в различна област от тази, в която живее в момента.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Задава се вълна от социални протести" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Серия от социални протести се задава пред управляващите. Напрежението сред пенсионерските организации се покачва, след като държавата отряза всичките им искания с мотива, че могат да съборят социалния бюджет и са изпълними само при увеличение на данъци или осигуровки. Не се отказват от протестите си и майките на деца с увреждания, които утре ще напомнят на парламента за своите искания.

Миналата седмица в социалната комисия бяха обсъдени искания на пенсионерските организации, подкрепени от петиция с над 5400 подписа. Възрастните искат да се преизчислят всички пенсии с осигурителния доход за 2018 г. - това е много сериозна стъпка за увеличението им, но съответно и необходимата сума е колосална - 1.44 млрд. лв. годишно. По другото искане също няма управленска подкрепа - за премахване тавана на пенсиите за всички, а не само за новоотпуснатите пенсии. Нещо повече - министрите оставиха впечатление, че за пореден път може да се отложи падането на тавана и за новите. Третото искане пък - минималната пенсия да стане 55% от минималната заплата (308 лв. догодина при 207.60 лв. сега), ще струва 50 млн. лв., но то е най-спорно заради ударното увеличение на най-ниската пенсия под давление на "Обединени Патриоти". Благодарение на него сега хора с различен принос към осигурителната система получават едни и същи пенсии.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"След акцията на прокуратурата и данъчните откриха проблеми в "Маринела"", четем в "Капитал"

Данъчните откриха проблеми в столичния хотел" Маринела" и от четвъртък вечерта рецепцията и лоби барът му са облепени със стикери на Националната агенция за приходите (НАП). До "запечатване" на обекта се е стигнало след проверка в началото на септември. Според източници на "Капитал" тя е установила няколко нарушения - системата за управление на търговската дейност на хотела (която свързва касовите апарати) не е подавала отчети към НАП, освен това не е имала свидетелство за регистрация, а парите в касата не са съответствали на официално отчетения оборот. 

Данъчните са направили проверката дни, след като прокуратурата обяви началото на акцията срещу Ветко и Маринела Арабаджиеви, арестува сина им и ги обяви за общодържавно издирване. Тук важната подрбност е, че фамилията притежава хотелът от почти три години, обектът беше избран от държавата за официалните гости на европредседателството, но едва сега данъчните забелязват проблем.

Прочети още от " Капитал"

"Горанов затяга контрола над държавните фирми" е заглавиe от в. "24 часа"

Обещахме на Брюксел менажирането им да се изравни по ефективност с това на частните

Нови правила за вътрешните одитори в държавните фирми предлага в промени в Закона за вътрешния одит финансовият министър Владислав Горанов.

Контрол на място вече ще има и в търговските дружества, включително в лечебните заведения с над 50% държавно или общинско участие в капитала, както и в търговските дружества, чийто капитал е изцяло собственост на държавата или общините.

Вътрешните одитори трябва да оценяват рисковете от всяко управленско решение, да извършват анализ на разходите и ползите.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Ще вдигнем нивото на университетите, когато намалим приема", четем във в. "Стандарт"

Вузове играят с депутатски лобита, затова не можем да въведем правилото преподавателите да легитимират само един вуз, казва проф. Атанас Герджиков

- Проф. Герджиков, преди началото на новата учебна година имаше обявени незаети места в Софийския университет, каквито напоследък има всяка година? Колко от тях се запълниха и каква е причината за тях - само демографският срив ли?

- Традиционно всяка от последните години остават около 10% незаети места, които впоследствие частично се запълват. Обикновено в крайна сметка 5 - 6 на сто остават незаети. Това е така, защото в продължение на много години не намалявахме броя на местата в университетите, въпреки че демографската криза доведе до двойно по-малко кандидат-студенти. Ако вместо 110 000 деца завършват 55 000, а от тях една част отиват в чужбина, а друга нямат намерение да следват, очевидно е, че имаме повече места, отколкото кандидати. Това е причината да има незаети места. Но в последните три години МОН започна да ограничава приема в специалностите, които са най-слаби в съответните университети. Така едновременно вдигаме качеството и решаваме проблема с незаетите места.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Нова бюрокрация ще бори липсите на лекарства", пише в. "Капитал"

Закон задължава търговци и аптеки да подават непрестанно информация за количества, а държавна агенция може да забранява износа

До четири месеца електронна система ще следи за липсите на лекарства в аптеките, болниците и складовете. Това решиха народните представители при окончателното гласуване на второ четене на промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Ако няма достатъчно наличности, Изпълнителната агенция по лекарствата ще спира временно износа от България на продукта. Недостиг ще има тогава, когато в аптеките и болниците има по-малко от 65% от количествата от продукта, необходими за задоволяване на потребностите в България за шест месеца напред.

Прочети още от в " Капитал"

"Икономика на магията", пише в. "Сега"

Няма нищо по-ужасяващо от дързък тип, който с налуден, огнен поглед и похотлива усмивка обяснява визията си да промени икономиката. Особено опасно е, ако риторът има в биографията си доказан опит с прилагането на такива визии, след което страната остана без банки, без валутни резерви и с доход на глава по няколко долара на месец. Или пък друг, който до края на годината щял да вдигне доходите с 20%. Как не, нали правителството ще зарадва служителите си с 1/10 ръст на заплатите от догодина. За да си юнак, трябва да обещаеш поне двоен скок. Или пък трети юнак, който щял да обуздае изедниците и да научи търговците да работят без печалба, а вълците да пасат сено. Всички заклинания, визии и революционни идеи са икономическа алхимия, с която шарлатаните са подмамвали владетелите и са залъгвали владените от 8 хиляди години насам. Резултатът винаги е бил срив - толкова по-голям, колкото по-драстичен е революционният терор, стоварен върху икономиката. Най-често след магията просто не е оставал жив, за да разкаже. Най-простият пример е т.нар. "голодомор" в Русия и Украйна, след като приложили елементарната, преразпределителна икономическа магия: опияняващата идея да отнемем от богатия, за да нахраним бедния. Отнемаме. Храним. Няколко дни всеобща радост - или месеци, няма значение. Няколко нощи пир, та пир. После никой няма нищо повече за ядене. И става голодомор. Далеч по-рафинирана от отнемането е кредитната магия: Вземаш назаем. Живееш. Ядеш. Доходите растат. Разбира се, икономиката цъфти. А като дойде време да се връща заемът, тогава правим друга магия.

Прочети още от в. "Сега"

"Заемите вече растат по-бързо от доходите" пише в. "24 часа"

През 2019 г. лихвите тръгват нагоре. БНБ вече поиска 0,5% от всеки заем като резерва

Рекордни 56,5 млрд.лв. заеми са отпуснали от банките на бизнеса и домакинствата до август 2018 г.

Ако добавим и 3,6 млрд. лв., раздадени от небанкови финансови институции и лизингови дружества, сумата набъбва до 60,1 млрд. лв. Това означава, че задлъжнялостта е над 1/2 от планирания 100,5 млрд. лв. БВП за тази година.

Ръстът на банковите заеми само за потребление на годишна база наближава 15%, а на ипотечните е малко под 10%. Така само за една година банковите кредити за домакинствата са нараснали с 2 млрд. лв., отчита БНБ.

С една дума, задлъжнялостта на домакинствата и на фирмите расте по-бързо от доходите. По данни на НСИ за година те са се увеличили с 9,8%.

Прочети още от в. "24 часа"