"Половината аптеки може да затворят заради изискване на ЕС" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Почти половината от аптеките у нас не са готови за въвеждането на новия начин за продажба на лекарствата и искат срокът за старта на системата - 9 февруари, да бъде отложен. Голяма част от тях дори нямат аптечен софтуер, без който тепърва няма да могат да работят с новия вид кодове, които ще се поставят на опаковките на медикаментите. Ако не са чекирани данните от кода и пратени към обща европейска база данни, продуктът не може да бъде продаден.

Затова от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите поискаха да се удължи срокът за въвеждане на т.нар. верификация на лекарствата с рецепта. Тя започва в целия ЕС на 9 февруари и трябва да спре разпространението на фалшиви медикаменти. Затова производителите ще слагат уникален двуизмерен код на всяка опаковка, а аптеките трябва да сканират кода със специален четец, преди да дадат лекарството на пациента.

Но само 2492 аптеки от общо 4323 в страната работят със здравната каса и разполагат с аптечен софтуер, сочат данни на инициативния комитет.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"БНБ засили предупрежденията си за рисковете пред банките", четем в "Капитал"

Регулаторът за пръв път изтъкна като опасност резултатите от предстоящата проверка на ЕЦБ и интерпретациите им

Българска народна банка (БНБ), която от повече от година започна да алармира за рисковете от ускоряващото се кредитиране, допълнително подсили предупредителния тон. В редовното си издание "Банките в България" за третото тримесечие на 2018 г. институцията е удвоила обема на секцията, посветена на рисковия профил на системата, като е разписала много по-детайлно досега посочваните от нея рискове, както и нови такива.

Внимателно с кредита 

"Кредитната дейност се активизира под влияние на благоприятните тенденции в макроикономическата среда, но бързото нарастване на кредита може да създаде циклични рискове, които да се проявят при бъдещо покачване на лихвените нива или отслабване на икономическата активност", гласи един от откроените рискове от БНБ.

Прочети още от " Капитал"

"Какво значи 929 млрд. лв. разплащания - ръст на икономиката или инфлация" четем в "24 часа"

Няколко положителни новини съдържат отчетените от БНБ данни за рекордния обем пари, преминал през платежните системи през 2018 г.

Както "24 часа" съобщи, през миналата година разплащанията между компаниите и хората са достигнали 929 милиарда лева. За сравнение - през 2017 г. през същата система са били обработени 702,6 млрд., а през 2016 г. - 779 млрд. лв.

Увеличението с близо 200 млрд. свидетелства за ръст на реалната икономика, за свиване дела на сивата, за ускоряване на разплащанията между фирмите и на държавата с фирми и граждани, но и за ускоряване на инфлацията.

Прочети още от в. "24 часа"

"БДЖ ще плати 2 млн. лв. за наем на локомотиви" извежда на първа страница в. "Монитор"

БДЖ няма да купува нови влакове, а ще наема локомотиви и вагони срещу 2 млн. лева, за да изпълнява разписанието си. Идеята на предишното ръководство, да купува нови мотрисни влакове, остава на заден план, обяви новият изпълнителен директор на "Холдинг БДЖ" Никола Василев.

Недостигът на локомотиви дневно е между 4 и 16 и около 50 вагона. Планът е подвижен състав да се наеме с обществена поръчка до няколко месеца,който да се експлоатира между 6 месеца и година, а парите ще се осигурят от съкращаване на други ресурси", добави той.

Засега шефовете на държавния холдинг ще се въздържат от пускане на нова поръчка за покупка на нов подвижен състав, за да се избегне ситуацията с последните закупени влакове Siemens, което доведе до забавяне на изплащане на дълговете към кредиторите, коментира Григори Григоров, председател на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ".

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Крах за Мей, задава се катастрофален Брекзит", четем във в. "Стандарт"

Британските депутати отхвърлиха с огромно мнозинство договорената от премиерката Тереза Мей сделка за излизането от Европейския съюз. 432 депутати гласуваха "против", сред които и 118 от собствената ѝ Консервативна партия, а едва 202 я подкрепиха.

Това е рекордно поражение за британски премиер в ерата на демокрацията.

След вота лидерът на британските лейбъристи Джереми Корбин поиска вот на недоверие към правителството, който ще се гласува в сряда. По думите му кабинетът е претърпял ""катастрофално" поражение. Ако тя изгуби този вот, това вероятно ще означава предсрочни избори.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Правната комисия отхвърли и 12-тото вето на президента - за "тайните арести"", пише "Капитал"

Според критиците на потвърдения от управляващите закон, той отваря вратата за произвол

Парламентарната правна комисия отхвърли

ветото на президента върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), добили популярност като т. нар. "тайни арести", макар че това понятие е неточно - става въпрос за временно отлагане на уведомяването на конкретни лица за задържането под стража. При гласуването в сряда 10 народни представители подкрепиха текстовете в закона повторно, а шестима - от БСП - гласуваха против. Очаква се парламентът да гласува повторно промените до края на тази седмица.

С промените се дава право на прокурора по своя преценка да отлага с 48 часа уведомяването на конкретни лица за задържането на даден човек, когато това е необходимо, за да се предотвратят тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на някого или пък сериозно затрудняване на наказателното производство.

Прочети още от " Капитал"

"България най-евтина за германския турист" е заглавиe от в. "24 часа"

България се оказва най-евтината туристическа дестинация в Европа за германците, тъй като цените за нощувка и храна са с 57,6% по-ниски, отколкото в Германия. Това показват изчисления на Федералната статистическа служба Destatis, представени по време на тазгодишния туристически панаир в Щутгарт.

Турция е на второ място, а Унгария - на трето, следвани от Малта, Хърватия, Полша, Португалия, Гърция и други държави. Най-близко до разходите на германците в Германия са туристическите им разходи в Холандия - само с 0,8% по-ниски.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Юнкер закъса в Букурещ заради лъжите си в София", пише в. "Сега"

По примера на България Румъния цензурира председателя на Еврокомисията, но още по-безпардонно

Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер трябва да разбере с кого си има работа на Балканите и да престане да лъже. В София излъга, че България се е преборила с организираната престъпност и е постигнала големи успехи срещу корупцията на високо равнище и в реформата на съдебната система (вж. последните три мониторингови доклада на ЕК от 2017-2018 г.). В Румъния излъга на 10 януари, че "когато става дума за човешки права, за правова държава, за правов ред и борба с корупцията, не е възможен никакъв компромис, макар че ЕС е създаден чрез компромис".

Учудващо е, че за българския премиер Бойко Борисов имаше брюкселски компромиси с добавени бонуси, без да е отчел забележими резултати срещу престъпността. А за румънската премиерка Виорика Дънчила и нейния ментор Ливиу Драгня (председател на Камарата на депутатите, двойно осъждан), които заедно с целия румънски елит треперят от антикорупционната битка в страната, Еврокомисията била принципно безкомпромисна.

Прочети още от в. "Сега"

"Джеймс Робинсън, директор в "Локхийд Мартин": БГ пилот ще докара първия Ф-16" пише в. "Монитор"

Нашата оферта е за технология V, което означава нов радар, нови компютри за мисии, нова технология в пилотската кабина

Г-н Робинсън, Министерският съвет на Република България реши да предложи на Народното събрание да му даде мандат за преговори за придобиване на нов тип боен самолет - Ф-16. Как бихте коментирали това решение?

- Ние сме оптимистично настроени и щастливи и се надяваме, че решението ще бъде одобрено от НС. След това вече може да започнем с междуправителствените преговори.

- Колко Ф-16 пазят небето над територията на НАТО, и в кои страни?

- Сега има над 700 Ф-16 в НАТО. Нашият най-скорошен клиент бе Словакия, която също избра тези самолети. Румъния, Гърция и Турция тук, в региона, използват Ф-16. Разбира се, Норвегия, Дания, Белгия, Холандия, Португалия също разполагат с Ф-16. Има много страни по света, които използват тези самолети. Ние от "Локхийд Мартин" сме много развълнувани от възможността България и българските Военно-въздушни сили (ВВС) да се присъединят към този отбор.

Прочети още от в. "Монитор"

"Путин: Турски поток през България с гаранции от Брюксел", пише в. "Стандарт"

Един от вариантите за продължаване на сухопътната транзитна линия на газопровода "Турски поток" е по маршрута България-Сърбия-Унгария до газохранилището в австрийския Баумгартен. Това заяви руският президент Владимир Путин в обширно интервю за сръбските вестници "Политика" и "Вечерни новини" в навечерието на посещението си в Белград. Текстът на интервюто е публикуван на официалния сайт на Кремъл.

"Брюксел трябва да даде гаранции на заинтересованите от руския газ страни от Евросъюза, че негово политическо решение няма да провали плановете за продължаване на "Турски поток", подчертава президентът Путин.

Той казва още, че уважава курса на Сърбия към членство в Европейския съюз и не се стреми да поставя Белград пред изкуствен избор. Същевременно определя доминирането на Съединените щати и Запада на Балканите като дестабилизиращ фактор в региона.

Прочети още от в. "Стандарт"