"Потребителските кредити трайно поскъпват" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Лихвите и годишният процент на разходите достигнаха най-високото си ниво през последните 8 месеца

Лихвите по новоотпуснатите потребителски кредити достигнаха най-високата си стойност от началото на 2018 г. насам. Според данните на БНБ през август банките са отпускали левови заеми на домакинствата при средна лихва от 8.88%, а с всички такси и комисиони цената се е вдигнала средно до 11.10%. Месец преди това средната лихва е била 8.76%, а годишният процент на разходите (ГПР) - 10.91%. Спрямо август миналата година ръстът е по-осезаем - тогава средната лихва е била 8.10%, а ГПР - 10.23%.

Очакванията на банкерите бяха лихвите да започнат плавно да растат от следващата година, но това очевидно се случва по-рано. Много показателен за това дали трендът се обръща ще бъде септември, тъй като обикновено през летните месеци банките не са особено активни в предлагането на нови продукти. Търсенето на заеми от домакинствата обаче се засилва, защото това е сезонът на ремонтите и на почивките. А при благоприятна икономическа среда, стабилни финанси и растящи доходи хората се чувстват по-уверени да теглят заеми.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Защо се вдига цената на парното", четем в "Капитал"

Регулирането на цените в енергетиката формално е на база сложни изчисления, но на практика зависи и от политическата воля

Когато цената на природния газ се увеличава, заедно с нея поскъпват парното и топлата вода. Обратна зависимост обаче липсва или поне не е толкова ясно изразена. Което пък повдига въпроса доколко независимо и обективно се определят цените в сектора. 

Според Комисията за енергийно и водно регулиране за целта се прилагат сложни формули и се правят многокомпонентни изчисления, но според националния омбудсман Мая Манолова в конкретния случай с газа и парното липсват силни аргументи и експертни оценки, които да обяснят точно промените в тарифите. 

Както е известно, от 1 октомври се очаква природният газ да поскъпне за четвърти път тази година, от което да последва второ увеличение на цените на топлофикационните дружества в страната (след това от 1 юли). А от началото на следващата година е много вероятно да има и още един такъв верижен скок.

Прочети още от " Капитал"

"Кой и защо не мери точно контрабандата - прокурорите или международните цигарени компании?" четем на първа страница на в. "24 часа"

С нелегални цигари се спестяват 80% от крайната цена, но никой не мери какви количества излизат от фабрики на черния пазар

Вероятно Сотир Цацаров тия дни е много щастлив. Всички вкупом, дори и групата около "Капитал", подкрепиха предложението му спешно за престъпление в Наказателния кодекс да бъде обявено производството на цигари в нелегалните фабрики.

Главният прокурор стресна и депутатите с констатацията, че бандитите вече са при цигарите, защото там се печели повече от дрогата.

Прочети ще от в. "24 часа"

"23 хиляди държавни служители пътуват гратис" извежда на първа страница в. "Монитор"

За две години Центърът за градска мобилност прибрал 2,2 млн. лв. от нередовни пътници

Hад 22 хиляди държавни служители ползват безплатно градския транспорт в София с карти, закупени от министерствата и комисиите, в които работят. Това става ясно от справка на Центъра за градска мобилност, изготвена за "Монитор".

Най-много превозни документи е закупило вътрешното ведомство. Работещите в силовото министерство разполагат с 19 000 карти на хартия и над 1000 електронни. "МВР закупува превозните карти по ред, определен от Министерския съвет, който изплаща на Столична община стойността на картите, съгласно публично обявено постановление", обясняват от ЦГМ. В министерствата на здравеопазването и образованието цифрата е далеч по-скромна.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Запорирани са банкови сметки, имоти и дялове на сем. Арабаджиеви", четем във в. "Стандарт"

пецсъдът е запорирал банкови сметки, имоти и дружествени дялове на Ветко и Маринела Арабаджиеви, по искане на Специализираната прокуратура, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.

Ветко и Маринела Арабаджиеви са обвинени за участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления и пране на пари. Те бяха обявени за издирване чрез Интерпол.

За постоянно в ареста е техният син Вълчо Арабаджиев, както и двете счетоводителки Ромелия Кирилова и Елена Караянева. Те бяха задържани при акция в хотелите на Арабаджиеви и обвинени, че са част от престъпна група, занимавала се с укриване на данъци и пране на пари.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Калкулаторът на КОНПИ", пише "Капитал"

Наложените запори на Трайчо Трайков за пореден път показват как гражданската конфискация се използва срещу неудобните

Спестявате един лев от заплатата си и си купувате ябълка. Продавате я с надценка. С парите си купувате още две, които продавате. Купувате четири. Един облачен ден обаче срещу вас започва проверка от Комисията за противодействие на корупцията и незаконно придобитото имущество. Секретна проверка. Завършва със заключение, че четирите ябълки, които имате, са незаконно придобити, защото въобще не е имало как да разполагате с един лев, за да си купите ябълка, понеже сте го похарчили за други неща. Или поне това показват сметките на комисията. Как са направени те? Държавна тайна. 

Това е най-краткият преразказ на казуса със запорираното имущество на бившия министър на икономиката и енергетиката (2009 - 2012 г.) Трайчо Трайков.

Прочети още от " Капитал"

"Световната банка иска да подменим старите печки до 10 години", пише в. "Сега"

Според експерти за това са необходими милиарди, а у нас парите са в пъти по-малко

До 10 години България поетапно трябва да забрани за употреба старите печки на твърдо гориво и да въведе нови, по-екологични уреди за отопление, като в София и още 25 общини с най-мръсен въздух това трябва да стане много по-бързо - до 2021 г. Това препоръчват експерти на Световната банка в проект на Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух за периода 2018 - 2024 г. Проектът беше представен вчера на конференция в София.

На този етап тази препоръка изглежда невъзможна за приложение. Драгомира Раева от сдружение "За Земята" даде за пример Полша, където националният план за подмяна на печките включва ресурс от 25 млрд. евро за 10 години. У нас общините ще си разделят всичко на всичко 112 млн. лв. Столичната община е добър пример колко бързо може да стане подобна промяна - от две години кметът Йорданка Фандъкова се хвали как 30 домакинства от Нови Искър са получили печки на пелети. Този "успех" беше отчетен и вчера пред банката. След като най-накрая печките бяха раздадени, предстои общината да наблюдава резултатите от пилотния проект, за да прецени как да го продължи.

Прочети още от в. "Сега"

"Обещават по-бърза реакция при позвъняване на спешния тел. 112", пише в. "Стандарт"

С промяна в работата на спешния телефон 112 спешните обаждания ще стигат вече до операторите в Бърза помощ за около 10-15 секунди, а не както досега за 2-3 минути, каза заместник-здравният министър Бойко Пенков. Той обясни, че това ще се случи паралелно с въвеждането на нов хардуер в спешния телефон, който ще позволи да бъдат приемани до 3000 обаждания от един пост.

Освен това към системата за линейките ще бъдат интегрирани и спешните приемни отделения на големите болници. Така екипът на спешната помощ на място ще подава информация през системата към конкретно спешно отделение, за да е ясно какъв пациент ще бъде откаран. Сега няма такава възможност.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Македония преди референдума - не живот, а оцеляване" пише в. "24 часа"

Соломон Бичачкич, на когото до гуша са дошли македонските икономически проблеми, ще гласува "за" на референдума в неделя дали да бъде променено името на страната, за да отговори на изискванията за членство и мнозина се надяват това да ги поведе към просперитет.

Нещо трябва да се промени, ние не може да продължаваме така, казва Бичачкич, 52-годишен пенсионер пред Ройтерс.

Кандидатурата на Македония за ЕС и НАТО бе блокирана от Гърция до юни, когато Македония сключи споразумение с Атина за името на бившата югославска република, за да сложи край на 27-годишния спор.

Прочети още от в. "24 часа"