"Проблемите с тока за бизнеса остават без решение", четем в "Капитал"

Синдикати и работодатели алармират за спекулативни цени на електроенергията, но за държавата всичко е наред

Извънредният Национален съвет за тристранно сътрудничество, който бе свикан по искане на КНСБ и трябваше да обсъди проблемите в енергийния сектор, приключи без единна позиция и конкретни решения. 

От една страна, според синдикатите и работодателите има необосновано и дори спекулативно повишаване на цените на електроенергията на свободния пазар, което може да забави икономическия растеж и да ограничи повишаването на доходите. Повод за това са борсовите сделки с ток през последните месеци, които са с около 50% по-високи от тези през по-голямата част на 2018 г. Това поскъпване стана още по-голямо в първите дни на 2019 г., когато на платформата "Ден напред" средната цена е около 150 лв./мВтч, а за днешния 8 януари стойността е вече 207 лв. за мегаватчас.

Прочети още от " Капитал"

"Задава се нов хаос - смяната на касовите апарати" е водещo заглавиe на в. "Сега"

След хаоса с винетките се задава нова драма, която може да доведе до блокиране на работата на стотици хиляди фирми в страната - поредната смяна на касовите апарати и софтуера за управление на продажбите. Вчера Националната агенция по приходите (НАП) предупреди търговците да побързат с подмяната. ИТ специалистите обаче твърдят, че дадените срокове са прекалено кратки и масово търговците няма да бъдат подготвени за тях.

Спорът идва на фона на продължаващите вече четвърти месец консултации между НАП и производителите и внедрителите на въпросния софтуер заради множеството неясноти в новите изисквания в наредбата за фискалните устройства. "Сроковете са изпълними, ако не се чака последният момент. Важно е всеки търговец да се свърже с производителя на софтуера и да обсъдят техническите изисквания и необходимите промени", посъветва Пламен Димитров, заместник изпълнителен директор на НАП.

Регистрираните по ДДС търговци имат 80 дни да направят това, тъй като срокът е до 31 март. За фирмите без ДДС регистрация срокът е до края на юни 2019 г. За повечето от фирмите това означава да купят нови касови апарати, което ще коства на бизнеса най-малко 120 милиона лева.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"САЩ готови да се съобразят с бюджета ни за F-16", извежда на първа страница в. "Монитор"

Белият дом със специално изявление за евентуалната сделка

CАЩ са готови да се съобразят с бюджетните възможности на България по отношение на евентуалната сделка за придобиване на изтребители F-16 за родните ВВС, стана ясно от специално изявление на Белия дом, цитирано на сайта на американското посолство у нас.

Администрацията на президента Доналд Тръмп приветства плановете за модернизация на въоръжените сили на България и очаква нейния предстоящ избор на нов многоцелеви изтребител. САЩ остават ангажирани да работят заедно с българското правителство по определяне на окончателните параметри на потенциална продажба на F-16, така че да отговарят на бюджетните и оперативни изисквания, като едновременно с това предлагат отлични оперативни способности. Ние сме убедени, че F-16 Блок 70 предлага на България най-добрата възможна комбинация от цена, бойни способности и взаимна съвместимост с другите натовски военновъздушни сили. Ако F-16 Блок 70 бъде избран от България, то той ще служи на българските ВВС ефикасно и надеждно десетилетия наред и ще им предостави възможността надеждно да защитават българското въздушно пространство и да участват в операции заедно с НАТО. Придобиването на F-16 Блок 70 ще продължи да засилва дългосрочната подкрепа и сътрудничество с ВВС на САЩ и другите натовски военновъздушни сили, посочва се в изявлението.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Шефът на Световната банка си тръгна заради Тръмп. Кристалина Георгиева с шансове да я оглави за постоянно" е заглавиe от в. "24 часа"

Шефът на Световната банка Джим Йон Ким си тръгва от поста заради сериозни разногласия с американския президент Доналд Тръмп. Това твърдят няколко независими източника, запознати с актуалната ситуация във финансовата институция.

За оттеглянето на Ким бе съобщено в понеделник, а постът му, засега временно, се поема от Кристалина Георгиева, която е главен изпълнителен директор на банката. Ким е информирал служителите на Световната банка в имейл, че напуска на 1 февруари - 3 години преди да изтече мандатът му, за да се присъедини към частна компания, фокусирана в инфраструктурни инвестиции в развиващите се страни.

По негласно споразумение между световните сили шефът на МВФ се излъчва от Европа, а този на Световната банка е номинация на САЩ.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Цените на стоките може да се повишат заради тока за бизнеса", четем във в. "Стандарт"

Синдикати и работодатели предупредиха, че цените на енергийната борса ще повлияят на цените на стоките и услугите, ще доведат до инфлация, задържане на заплатите и до обедняване на населението. Позицията беше изразена от президента на КНСБ Пламен Димитров и от председателя на АИКБ Васил Велев по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което се обсъждаха теми от енергетиката по искане на КНСБ.

Димитров и Велев призоваха за спешни мерки, за да не се случи това. Те прогнозираха, че там, където цените на борсата не могат да бъдат прехвърлени върху стоките, ще има ограничаване на производството.

Парите, които трябва да платим за увеличение на заплатите, ще ги платим като увеличена цена за електропотреблението и несъмнено такова увеличение няма как да не се прехвърли на домакинствата, каза Васил Велев. Според него решенията са свързани с увеличаване на предлагането, засилване на контрола на КЕВР за спекулации на борсата, важно е и как се управлява държавната енергетика. 72 процента формират на свободния пазар трите дъщерни дружества на БЕХ, каза Велев, което по думите му е господстващо положение, защото от поведението на БЕХ зависи ситуацията.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Американската Robertshaw е новият собственик на пловдивския завод "Каст футура-БГ"", пише "Капитал"

Българският производител на компоненти за бяла техника е част от международна продажба на италианска компания

Американската компания Robertshaw е новият собственик на пловдивския производител на компоненти за бяла техника "Каст футура-БГ". Промяната е част от международна сделка, с която миналия месец базираната в щата Илинойс компания придоби италианската CastFutura. От началото на тази година в пловдивското дружество влизат трима американски мениджъри на мястото на италианския, но българският управител остава. Сделката ще позволи на двете страни да допълнят портфолиото си, както и да се възползват взаимно от пазарите си. Цената не се съобщава. Българската компания има приходи от 37 млн. лв. и три производствени площадки.

Прочети още от " Капитал"

"Чиновниците - между локума и улицата", пише в. "Сега"

С раздуването на администрацията вървим по пътя на Гърция

Държавната администрация е магия - колкото повече я съкращаваме, толкова повече нараства. Реформата е истинско чудо - всички, които идват на власт, полагат клетва, че ще я извършат, но малцина могат да си я представят, камо ли да я направят. Всички смятат, че това е съкращаване на чантаджиите и автоматизация на процеси, но всъщност се изисква орязване на обслужващ персонал, без който политиците са безпомощни. Безпомощни във всякакъв смисъл. Дори да крадат не могат без администрация.

Нашето администриране е, както си е било някога - вертикално. От феодални времена до днес промяна няма. И как да има, след като политиците под управление разбират не обслужване, а властване.

Модерните страни отдавна вървят към мрежова структура, а тук това е абсурд, защото администрацията следва политическите, икономическите и социалните реалности. При нас и те са пирамидални и никой няма никакво желание да са други. Това е национална пътека за реализация и гарантирано величие спрямо мястото, което си заел. Дали си охрана, директор на дирекция или експерт, от теб зависи нещо! Значи си важен!

Прочети още от в. "Сега"

"Наемите за офиси леко се повишиха, но през 2019 г. ще се задържат" пише в. "24 часа"

Цените не растат заради голямото строителство и предлагане

Средните наеми за офиси в София са се повишили съвсем леко през 2018 г., но през 2019 г. се очаква да се задържат на сегашното ниво. Това прогнозира в свой пазарен анализ международната консултантска компания MBL.

По-високият клас офис площи - т.нар. клас А, се предлагат на пазара с някои изключения за средна цена между 12 и 15 евро на квадратен метър, а при клас Б - между 8 и 11 евро.

Това обаче се отнася само за новите сгради, които са влезли в експлоатация наскоро, или там, където наемателите са се сменили наскоро.

Прочети още от в. "24 часа"