След като беше замразен от властите, Върховният съд на Сърбия отмени забраната за литиевия проект на Rio Tinto. Ако в крайна сметка бъде разработен,въпреки многото перипети, литиевият проект Jadar в Западна Сърбия може да покрие 90% от текущите нужди на Европа от литий и да помогне на компанията да стане водещ производител на литий, съобщава Reuters.
В западната ни съседка се намира едно от най-големите находища на метала в света.
"Rio Tinto приветства решението на Конституционния съд в Сърбия. Продължаваме да вярваме, че проектът Jadar има потенциала да бъде актив от световна класа, който може да действа като катализатор за развитието на други индустрии и дая допринесе за разкриването на хиляди работни места за настоящите и бъдещите поколения в Сърбия", коментират от компанията в изявление, изпратено до Reuters.
Припомняме, че през 2022 година властите в Сърбия изненадващо блокираха работата на минната компания след политически натиск и протести на еколози. Сега върховните съдии смятат, че тогава правителството не е имало правомощията да спре проекта.
Плановете на Rio Tinto са да инвестира $2,4 милиарда в проекта и да осигури капацитет за добив на 58 000 тона литий годишно от мина в западните части на Сърбия. Металът е много търсен на фона на навлизането на електрическите автомобили.
В края на миналата седмица няколкостотин протестиращи се събраха пред сградата на Конституционния съд, за да поискат спиране на проучванията за литий, отново заявявайки, че проектът е лош за околната среда. От другата страна са представители на бизнеса, според които добивът ще е много добър за сръбската икономика.
Белград ще изисква ЕС да насърчи предстоящи международни инвестиции в Сърбия, свързани с производство на батерии и на електрически автомобили. Според проекта на Rio Tinto се предвижда производство на 58 000 тона литий годишно. Това е достатъчно за 17% от производството на електромобили в Европа или в цифри - близо 1,1 милиона автомобила.