"Всички приватизационни сделки ще бъдат спрени", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Едно от първите важни решения извън кадровите смени и назначения, което правителството ще вземе, е да се спре приватизацията. Ще бъдат блокирани всички сделки - както за държавни компании, така и на техните дъщерни дружества, а освен това ще се ограничава и продажбата на обособени части от имуществото им. Това предвиждат промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, предложени от министъра на икономиката Емил Караниколов. Проектът беше публикуван за обществено обсъждане в сряда, след като преди това изявление по повода направи и самият министър.

Според документа ще бъдат прекратени и заварените приватизационни процедури, които не са финализирани при влизането на закона в сила. Продажбата на обособени части от имоти на държавни дружества ще може да става само с решение на парламента по предложение на кабинета.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"ГЕРБ се отказа да махне изцяло субсидията за партиите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Твърдият ангажимент на ГЕРБ да премахне изцяло държавното финансиране за партиите, който пое след президентските избори м.г., вече е забравено минало. Сега депутатите на Бойко Борисов предлагат субсидията да се намали до 1 лв. за всеки действителен глас вместо сегашните 11 лв. Така се удовлетворява едно от условията на референдума на "Шоуто на Слави", проведен м.г. Текстът е записан като поправка в Закона за държавния бюджет за 2017 г., разписана в преходните и заключителните разпоредби на проект за промени в Изборния кодекс. Вчера проектът бе внесен от ГЕРБ. Старият им вариант от януари т.г. предвиждаше пълното заличаване на правната регламентация на субсидията в Закона за политическите партии.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Искат да строят 12 етажа върху царските конюшни, главният архитект не дава" е заглавиe от в. "24 часа"

Главният архитект на София Здравко Здравков е спрял опит царските конюшни да бъдат надстроени, научи "24 часа".

Според искането за издаване на виза за проектиране 3-етажната сграда на бул. "В. Левски" и ул. "Врабча" да бъде надстроена със 7 етажа, другата - едноетажна на улиците "Врабча" и "П. Волов" - с 9 етажа и да се построят две нови 12-етажни тела по протежението на бул. "Дондуков" и на ъгъла му с бул. "В. Левски". То е за проектиране на културно-информационен център. Главният архитект обаче е отказал да издаде виза.

Прочети ще от в. "24 часа"

"30 абонати на ден се жалват от надути сметки на парното" извежда на първа страница в. "Монитор"

По около 7000 жалби годишно срещу "Топлофикация" за надписани сметки са подавани от граждани във Федерацията на потребителите, заяви пред "Монитор" изпълнителният й секретар Емил Георгиев и уточни, че това прави по около 30 оплаквания дневно. В същото време със съдействието на федерацията са заведени 2000 дела срещу дружеството, като 65% от тях са спечелени от потребителите. Жалби срещу спирането на топлата вода сега обаче няма.

"Според мен това е напълно очаквано, защото хората са обезкуражени и не вярват в системата. Случаят с обезщетението на софиянка от 4 стотинки е напълно показателен", коментира Емил Георгиев. Според него е недопустимо от "Топлофикация" да съветват гражданите да не пускат крана с топлата вода, за да не се начисляват суми към фактурите.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Регионалният министър пред "Труд": Закъснението е голямо с лот 3.2 на "Струма"" четем на първа страница на в. "Труд"

Форсират градежа на отсечката през Кресненското дефиле

До края на седмицата внасят в МОСВ оценката на въздействието върху околната среда на участъка

Довършването на магистралите "Хемус" и "Струма" е сред основните приоритети на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. С изграждането на лот 3.2 на "Струма" - участъка през Кресненското дефиле, закъснението е голямо, обяви пред "Труд" министър Николай Нанков. Според него е напълно възможно през 2019 г. да започне строителство на отсечката, но при условие че градежът на лот 3.2 се форсира във времето.

"Ако приключим до 2022 г., няма да загубим европейско финансиране. Трябва да спазим този срок", обясни министърът. Той допълни, че до 2019 г. трябва да има избран изпълнител и строително разрешително, за да може да започнат дейностите.

Прочети още от в. "Труд"

"Швейцария ни удари теслата",четем във в. "Стандарт"

Швейцария затваря врати за българи и румънци, обяви "Канал 3". Правителството в страната на часовницити обяви, че повече няма да дава разрешителни за работа на граждани на двете страни, защото сме минали лимита на емигранти. 

Затова властите вкараха в клауза в споразумението с ЕС за свободно движение на хора. Според него Швейцария има право на налага вето, ако броят на мигрантите от дадени страни се е увеличил с 10%.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ГЕРБ внесе първия си законопроект - за мажоритарни избори", пише в. "Капитал"

Както обеща в неделя председателят на парламентарната група на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов, първият внесен законопроект на управляващите е за въвеждане на мажоритарно гласуване на парламентарни изброи в два тура в 240 едномандатни избирателни района. Законопроектът предвижда, че разделянето на страната на 240 изборни района ще става с указ на президента - държавният глава ще определя наименованията, границите и номерацията на едномандатните райони въз основа на единна нор...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Програмата на кабинета се нуждае от повече "височина"", пише в. "Сега"

Случайните съвпадения понякога са добър знак. В началото на месеца, докато ГЕРБ и Обединените патриоти очертаваха контурите на третото правителство на Бойко Борисов, МВФ обяви новата си малко по-добра прогноза за глобалния растеж. Според фонда световната икономика ще нарасне с 3.5% тази година и ще се ускори до 3.7% през 2022 г. Но в ЕС ръстът ще се забавя през следващите години, като прогнозата за България предвижда спад на темпото - от 3.5% за миналата година до 2.9% тази година и до 2.5% през 2019-2022 г. А 2.5% е твърде нисък ръст за една догонваща икономика.

Прочети още от в. "Сега"

"Тъмното антре на държавата" пише в. "Труд"

"Власите се давят на края на Дунава, а българите гинат по пътя към Дунав мост 2." С тази черна шега жителите на Северозападна България изпускат напоследък вентила на мъката и гнева си след многобройните катастрофи и жертви по пътищата към моста при Видин - Калафат. Надеждите, че модерното транспортно съоръжение през голямата река ще отвори врата на най-бедния български регион към Европа, че ще раздвижи икономиката и ще повиши стандарта на живот, засега не се сбъдват. Единственото, което се увеличи в Северозапада след отварянето на моста, май са потоците от тежки камиони, жестоките пътни произшествия и жертвите в тях. И причината е една - докато политици и бизнесмени години въртяха преговори и пазарлъци около изграждането на втория мост на Дунав, въобще и не помислиха за пътищата към голямата река.

Това е все едно да си купиш реактивен самолет, но да го пуснеш да излита от паркинга пред блока.

Прочети още от в. "Труд"

"Отварят тунела "Витиня" за морето", четем във в. "Монитор"

Тунелът "Витиня" ще бъде пуснат в експлоатация, след като съоръжението се ремонтира близо година. Това съобщи регионалният министър Николай Нанков по време на инспекция на място. През юли се очаква колите да минават както през обновения "Витиня", така и през втория "Ечемишка", който също се обновява в момента. Това ще се случи само при пълна мобилизация и 24-часов режим на работа на екипите, за да пусне движението и да се улесни трафикът по магистралата.

До момента на тунела са извършени около 65% от предвидените дейности. Тунелът е с нова хидроизолация, дренажни и колекторни системи, водопроводи и т.н. Финансирането на ремонтно-възстановителните дейности през 2017 г. е осигурено от бюджета на АПИ. Ремонтът в тръбата за Варна започна на 27 юни миналата година.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"САЩ и Русия си подават ръка и в бизнеса", пише в. "Стандарт"

Руският външен министър Сергей Лавров не скри задоволството си от срещата с Доналд Тръмп. Той разговаря около 1 час с президента на САЩ в Белия дом. Лавров разкри, че са обсъждали ситуацията в Сирия, Украйна и Минското споразумение, отношенията между израелци и палестинци, ситуацията в Афганистан. 

"Потвърди се, че въпреки всички трудности, страните ни може и трябва да работят заедно, за да се помогне решаване на основните проблеми, които са в международния дневен ред", каза Лавров на пресконференция, цитиран от "РИА Новости".

Прочети още от в. "Стандарт"