България плаща висока цена за получавания от Русия природен газ, което намалява конкурентоспособността на икономиката ни, води до закриване на предприятия и работни места. Това заяви новият зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов пред журналисти след дискусия, провела се в КНСБ. В нея участваше също изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов, Кирил Домусчиев - член на УС на „Конфедерация на индустриалците и работодателите в България" (КРИБ), синдикални лидери и представители на бизнеса, чиято основна суровина е природният газ.

Валентин Николов посочи още, че има 3 пътя за намаляване цената на природния газ. Единият от тях е по-ефективни преговори с руския доставчик "Газпром". Вторият е - ускорени проучвания за добив на газ от територията на страната ни, както и от континенталния шелф на Черно море.

Третият вариант е диверсификация на доставките чрез интерконекторно свързване с газопреносните системи на съседните ни страни.

Николов уточни, че по отношение на диверсификацията предстоят първи копки на тръбопроводи до Румъния и Сърбия. Очаква се тази седмица на закрито заседание на икономическата комисия в парламента премиерът Бойко Борисов да запознае депутатите с постигнатите споразумения с турската страна по отношение на връзката с тяхната газопреносна мрежа.

В най-скоро време предстои създаването на парламентарна анкетна комисия, чиято задача ще бъде да събере информация и мнения относно добиването на природен газ в България, допълни Николов.

Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов заяви, че в момента текат  активни преговори с "Газпром" за намаляване на цената на природния газ за действащите договори, както и да отпадне прякото обвързване на цената от следващите договори с международните котировки на петрола.

Шефът на "Булгаргаз" заяви, че целта на българското правителство и на ръководената от него компания е новите договори с "Газпром" да бъдат така подписани, че при откриване на находища в България или успешна диверсификация, това автоматично да намали и договорените обеми за доставка от страна на руската компания.

В отговор на въпрос на money.bg, Гогов заяви, че в България за миналата година потреблението на газ е нараснало с 12% до около 3 млрд. куб./м. Припомняме, че  по време на визитата на премира Борисов в Турция стана ясно, че южната ни съседка може да доставя между 1 и 3 млрд. куб./м газ годишно, ако бъде изградена интерконекторната връзка.

Гогов посочи, че в момента "Булгаргаз" води активни преговори с концесионери на находища на природен газ в съседните на България страни като най-активни са разговорите с дружества, базирани в Румъния. Става въпрос за това, че "Булгаргаз" може да стане акционер (да влезе като собственик) в предприятията. Това според Гогов ще даде допълнителни възможности за диверсификация.

Шефът на "Булгаргаз" каза още, че ръководената от него компания иска да участва активно в проучванията на природен газ в България и дори не е изключено дружеството да се превърне и в нефтен доставчик на ресурс. Гогов подкрепи тезата си, че страната ни има капацитет да добива природен газ, изтъквайки факта, че в България работят едни от най-добрите геолози в света.

По отношение на шистовия газ Димитър Гогов заяви, че около добиването се е създало излишно напрежение, което най-добре да бъде трансформирано в нови дебати по темата. Гогов изрази опасението си, че дори и при непроменен курс на долара и непроменени котировки на петрола на международните пазари, през следващото тримесечие, което започва на 1 юли, е възможно ново поскъпване на суровината, защото "Булгаргаз" не може да финансира разходите за закупуване на природния газ.

Да припомним, че от 1 април ДКЕВР определи природният газ да поскъпне с 12.73%.